همه چیز درباره آیفون 13
آمازون از مراودات تجاری با مشتریان ایرانی پرده برداشت

آمازون از مراودات تجاری با مشتریان ایرانی پرده برداشت

آمازون که بزرگ ترین خرده فروشی آنلاین آمریکا محسوب می شود، به تازگی اعلام کرده برخلاف تحریم های اعمال شده از سوی دولت این کشور، مراودات مالی و تجاری با ایرانیان داشته، موضوعی که احتمالاً جریمه هایی را برای این کمپانی در پی خواهد داشت.

این کمپانی پرونده ای را برای سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ در سازمان رگولاتوری تشکیل داده که نشان می دهد آنها «سفارشات مربوط به کالاهای مصرفی برای برخی افراد حقیقی یا حقوقی را پردازش کرده و تحویل داده اند، که احتمالاً قوانین تحریم های ITRA را نقض کرده است.»

آمازون می گوید شرح کامل این تراکنش ها را به «دفتر کنترل سرمایه های خارجی» خزانه داری کل و «اداره صنایع و امنیت» وزارت اقتصاد تحویل داده. این غول خرده فروشی جهانی اذعان داشت در تمامی مراحل با آژانس های مربوطه همکاری کرده و جریمه های احتمالی را نیز خواهد پذیرفت.

گفتنیست در سال ۲۰۱۲ رئیس جمهور سابق آمریکا تحریم هایی را تحت پیمان ITRA به ثبت رساند و محدودیت هایی را برای مراودات تجاری شرکت های آمریکایی و شعبات آنها در سرتاسر جهان با ایران اعمال کرد، اما در سال ۲۰۱۶ بخشی از این تحریم ها برداشته شد.

طبق پرونده آمازون، محصولات فروخته شده در این بازه زمانی به افراد یا گروه های مرتبط به دولت جمهوری اسلامی ایران مواردی همچون پوشاک، نرم افزارهای کامپیوتری و غذای حیوانات خانگی را شامل می شود که قیمتی بین ۵۰ تا ۲۴۰۰ دلار داشته اند.

کمپانی مورد بحث در همین رابطه اعلام کرد دیگر قصد ندارد به این افراد و حساب های کاربری کالا بفروشد. با این حال مشخص نیست محدودیت فوق شامل حال تمام شهروندان ایرانی خارج از کشور خواهد شد، یا اینکه برای افراد و گروه های خاصی اعمال می گردد.

لازم به ذکر است چند ماه قبل نیز این کمپانی در اقدامی مشابه، فروش کالا به سفارتخانه های ایران در سرتاسر جهان و کارکنان آنها را متوقف ساخته بود.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato