مقامات آمریکایی به دنبال رمز عبور مهاجرین در شبکه های اجتماعی هستند

مقامات آمریکایی به دنبال رمز عبور مهاجرین در شبکه های اجتماعی هستند

«جان فرانسیس کلی» که به تازگی عهده دار وزارت امنیت داخلی ایالات متحده شده، می گوید تمام افراد متقاضی ورود به خاک آمریکا باید رمز عبور حساب کاربری خود در تمام شبکه های اجتماعی را در اختیار مقامات امنیتی قرار دهند.

«کلی» در جریان نشستی با کمیته امنیت ملی آمریکا و در رابطه با فرمان اجرایی ترامپ در مورد مهاجرین، گفت:

می خواهیم با در اختیار داشتن رمز عبور، مستقیماً وارد حساب های کاربری آنها شویم تا ببینیم چه می کنند و چه می گویند. اگر همکاری نکنند، ما هم اجازه ورود به آنها نمی دهیم.

البته این نخستین بار نیست که ارزیابی از طریق شبکه های اجتماعی به عنوان بخشی از فرایند مهاجرپذیری پیشنهاد شده. در دولت اوباما نیز گزینه ای اختیاری در فرم ها وجود داشت که از متقاضیان می خواست در صورت تمایل، اطلاعات شبکه های اجتماعی خود را وارد نمایند، هرچند هیچگاه رمز عبور حساب های کاربری درخواست نشده بود.

وزیر امنیت داخلی آمریکا حتی پا را فراتر گذاشته و قصد دارد به سوابق مالی افراد نیز دست یابد. او در این رابطه می گوید:

می توانیم اموال افراد را ردیابی کنیم، تا ببینیم چطور زندگی خود را می گذرانند و با چه اشخاصی مراودات مالی دارند. این فرایند تحت شرایط خاص و برای آن دسته از مهاجرین استفاده می شود که احتمالاً با سازمان های تروریستی در ارتباط هستند.

لازم به ذکر است حتی در صورت اجرای این پیشنهاد، به نظر نمی رسد نتیجه خاصی عاید نهادهای امنیتی آمریکا شود. افرادی که می خواهند با نیت سوء وارد ایالات متحده شوند، به راحتی می توانند با ساخت ایمیل ثانویه، اکانت های دیگری را برای خودشان در تمامی شبکه های اجتماعی بسازند و رمز عبور آنها را در اختیار مقامات امنیتی قرار دهند.

با این حال، تصویب چنین قانونی باعث آشفتگی بیشتر در وضعیت کنونی و تحریک سازمان های مدافع حقوق شهروندی و حریم شخصی خواهد شد و اعتراضات گسترده ای را در پی خواهد داشت.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato