ثبت رکورد جدید توسط هند؛ پرتاب 104 ماهواره به صورت همزمان

امروز سازمان پژوهش های فضایی هند (ISRO) موفق شده است رکورد دیگری را از خود بر جای بگذارد. بر همین اساس سری مأموریت های PSLV C37/Cartosat-2 در ساعت ۹:۲۸ دقیقه به وقت محلی از پایگاه فضایی سریهاریکوتا پرتاب شد که با ثبت رکوردی جدید توانست ۱۰۴ ماهواره را به صورت همزمان به مدار زمین منتقل کند.

گفتنی است پیش از این بیشترین تعداد ماهواره ای که به صورت همزمان حمل شده و با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته است مربوط به روسیه و در سال ۲۰۱۴ بود که توانست در یک مأموریت ۳۷ ماهواره را منتقل کند.

مأموریت رکورد شکن مورد اشاره توانست یک ماهواره از سری Cartosat-2 با وزن ۷۱۴ کیلوگرم را به مدار خورشیدآهنگ ۵۰۵ کیلومتری و پس از آن ۱۰۳ ماهواره دیگر با مجموع وزن ۶۶۴ کیلوگرم را به مقصد رساند.

لازم به ذکر است Cartosat-2 یک ماهواره برای رصد و بررسی سیاره زمین بوده در حالی که ۱۰۳ نمونه دیگر از نوع نانوماهواره بوده که ۹۶ عدد آن متعلق به ایالات متحده بوده است.

طبق خبرهای منتشر شده مأموریت مورد بحث توسط (Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV-C37 به سر انجام رسیده که سی و نهمین پرتاب موشک یک بار مصرف است که توسط ISRO توسعه یافته.

ناگفته نماند که رکورد ثبت شده به دنبال ۲۰ پرتاب راکت موفقیت آمیز در سال گذشته توسط سازمان پژوهش های فضایی هند صورت گرفته و همچنین پیش از آن نیز ISRO در مأموریت مدارگرد مریخ کاوشگری را ارسال کرد که هند را به نخستین کشور در رسیدن به مدار مریخ با اولین تلاش تبدیل کرد.

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟