ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

مدلی آزمایشی از هواپیمای فراصوت لاکهید مارتین به تونل باد راه یافت

همانطور که احتمالاً مطلع هستید ناسا در نظر دارد تا هواپیمایی با عنوان «لاکهید مارتین» را با استفاده از «فناوری جت فراصوتی کم صدا» ( Quiet Supersonic Technology) توسعه دهد. بنابر اعلام سازمان فضایی این جت که ...

همانطور که احتمالاً مطلع هستید ناسا در نظر دارد تا هواپیمایی با عنوان «لاکهید مارتین» را با استفاده از «فناوری جت فراصوتی کم صدا» ( Quiet Supersonic Technology) توسعه دهد. بنابر اعلام سازمان فضایی این جت که به عنوان بخشی از طرح 10 ساله «افق های تازه هوایی» معرفی شده، از تکنولوژی های جدیدی بهره برده تا بتواند پرواز فراصوتی و بی صدایی را بر فراز زمین داشته باشد. حال طبق خبرهای رسیده به نظر می رسد که مدلی از لاکهید با مقیاس 9 درصدی در حال ساخت است تا آزمایش های لازم در تونل باد روی آن صورت پذیرد.

گفتنی است طبق اعلام سازمان فضایی مدل ساخته شده، هشت هفته آینده را در تونل باد فراصوتی با ابعاد 2.4 در 1.8 متر خواهد گذراند تا در برابر بادهایی با سرعت 241 تا 1530 کیلومتر بر ساعت قرار گرفته و اطلاعات مفیدی از آیرودینامیک تا سیستم های پیشرانه را در اختیار مهندسان قرار دهد.

«Ray Castner» مهندس هوافضای پروژه عنوان کرد که در آزمایش مورد اشاره نیروهای بالابرنده، درگ و جانبی اندازه گیری می شوند تا چگونگی حرکت هوا در اطراف اتاقک موتور را مشاهده کنیم.

لازم به ذکر است ایده فناوری QueSST بدین صورت است که هواپیمایی فراصوتی بتواند موج های لرزشی خود را به گونه ای به زمین برساند که به صورت یک ضربه نرم و سبک شنیده شود نه به شکل صدایی گوش خراش.

ناگفته نماند که آزمایش های تونل باد تا اواسط سال جاری ادامه خواهد یافت و اگر نتایج موفقیت آمیز بود و بودجه لازم در دسترس اعضا قرار گرفت، مدل اصلاح شده در مقیاس واقعی و با طراحی نهایی ساخته خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی