جزئیات طرح تفکیک ترافیک داده اعلام شد؛ 50 درصد تخفیف برای سایت های داخلی

همانطور که در دیجیاتو خواندید اوایل ماه جاری وزیر ارتباطات ضمن اعلام تعرفه شبکه ملی اطلاعات به تمامی اپراتورها تا پانزدهم اسفند ماه فرصت داد تا وضعیت تفکیک اینترنت بین الملل از شبکه داخلی را شفاف سازی کرده و به کاربران اطلاع رسانی نمایند.

حالا که به یک قدمی فرصت معین شده رسیده ایم، علی اصغر عمیدیان معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرگزاری فارس اذعان کرده دستورالعمل و جزئیات طرح تفکیک ترافیک داده ابلاغ شده است و از فردا عملیاتی می شود.

بر این اساس اپراتورهای ثابت و سیار ارائه دهنده اینترنت در مرحله نخست موظف اند سایت های دارای ترافیک داخلی را به کاربرانشان اعلام کرده تا مردم بدانند چه تارنماهایی با 50 درصد تخفیف قیمت همراه خواهند بود.

مرحله بعدی که طی 3 ماه آینده و تا اردیبهشت ماه 1396 تکمیل می شود، تکلیف ترافیک هایی که از IXP (مرکز تبادل ترافیک) عبور می کنند را از سایر داده ها روشن می کند. به این معنا که دقیقاً فرآیند تفکیک ترافیک داخلی از خارجی مشخص می شود.

هرچند عمیدیان تاکید دارد که اکنون نیز ترافیک داخلی از خارجی تفکیک شده، اما به علت عدم آمادگی فنی اپراتورها به فرآیندی چند مرحله ای و کمی زمان بر تبدیل گردیده است.

گفتنی است معاون وزارت ارتباطات به مردم توصیه می کند از فردا سرعت بارگذاری و دسترسی به سایت های داخلی را بسنجند و همچنین اگر 50 درصد تخفیف اشاره شده شامل حالشان نشده بود، شکواییه خود را به رگولاتوری اعلام کنند تا با اپراتور خاطی به شدت برخورد شود.

ویجیاتو

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟