حذف طرح های آپلود رایگان در سرویس ADSL؛ کف قیمت ترافیک داخلی مشخص شد

معاون سازمان تنظیم مقررات از تغییر روش محاسبه ترافیک اینترنت ADSL خبر داد و گفت از این به بعد، محاسبه حجم مصرفی در سرویس ADSL بر اساس مجموع ترافیک ارسالی و دریافتی خواهد بود.

صادق عباسی شاهکوه اظهار داشت پیش از این برخی ارائه دهندگان خدمات اینترنت فقط ترافیک دریافتی (دانلود) را به عنوان حجم مصرفی کاربر محاسبه می کردند، اما از این به بعد همه آنها موظفند ترافیک ارسالی (آپلود) را نیز به حساب کاربر منظور نمایند.

معاون سازمان رگولاتوری افزود این وضعیت حدود ۱۰ الی ۱۲ درصد افزایش هزینه را برای کاربرانی که ارسال اطلاعات زیادی دارند، در پی خواهد داشت، اما از آنجا که تعداد این کاربران بسیار کم است و همچنین به خاطر کاهش ۵۰ درصدی نرخ ترافیک داخلی، در عمل تغییر چندانی نسبت به گذشته ایجاد نخواهد شد.

عباسی در مورد اعمال تخفیف ۵۰ درصدی ترافیک داخلی می گوید در حال حاضر شرکت های ارائه دهنده اینترنت به این مصوبه عمل می کنند و ترافیک ۲۰۰ الی ۳۰۰ سایت داخلی حداقل به صورت نیم بها محاسبه می شود، اما ممکن است فعلاً دستورالعمل اجرا در شرکت ها یکنواخت نباشد.

وی همچنین در مورد تعیین سقف و کف مجاز قیمت ترافیک داخلی و بین المللی در سرویس ADSL نیز اعلام کرد طبق مصوبات اخیر، کف تعرفه اینترنت برابر ۶۰ درصد و کف تعرفه اینترانت برابر ۱۰ درصد قیمت اصلی تعیین شده است.

به عنوان مثال هزینه هر گیگابایت ترافیک بین المللی برابر ۳۰۰۰ تومان است که شرکت ها می توانند حداکثر با ۴۰ درصد تخفیف، هر گیگابایت را ۱۸۰۰ تومان بفروشند. تعرفه یک گیگابایت اینترنت داخلی نیز ۱۵۰۰ تومان است اما شرکت های ارائه دهنده خدمات می توانند با اعمال حداکثر ۹۰ درصد تخفیف، هر گیگابایت ترافیک داخلی را به مبلغ ۱۵۰ تومان عرضه کنند.

نظرات ۳۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟