جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

راهکار نروژ برای گسترش حمل و نقل سبز تا سال 2025

تابستان گذشته خبری مبنی بر منع تردد خودروهای بنزینی و دیزلی در نروژ تا سال 2025 منتشر شد. این خبر در واقع برداشتی نادرست از یک بحث پیش آمده در پارلمان این کشور بود که بعدها توسط مقامات دولتی نیز تکذیب شد.

چند ماه بعد گزارش دیگری درباره برنامه بلند مدت نروژی ها برای استفاده از خودروهای دوستدار محیط زیست انتشار یافت که در آن به جای منع تردد، عبارت "پرداخت مالیات توسط آلوده کنندگان" به کار برده شده بود.

اخیرا انجمن خودروهای الکتریکی نروژ مقاله ای را در وبسایت خود منتشر کرده و به تشریح نحوه کمک دولت این کشور برای خرید خودروهای دوستدار محیط زیست در طول 25 سال گذشته پرداخته است.

حال خبر می رسد نروژی ها دورنمای جدیدی را ترسیم کرده و قصد دارند با اتخاذ سیاست های لازم کاری کنند که تمام خودروهای صفر کیلومتر فروخته شده در این کشور در سال 2025 بدون آلایندگی یا با آلایندگی بسیار کم باشند.

رالی خودروهای الکتریکی در نروژ

آنطور که شواهد نشان می دهد، هدف گذاری نروژی ها بسیار خوشبینانه است اما به هر حال می تواند سرآغازی بر یک تغییر بزرگ باشد. دولت این کشور به خوبی می داند که ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی حتی در سال 2025 به منزله نوعی زیاده خواهی است، اما استفاده از سیاست های صحیح می تواند مردم را به سمت خودروهای سبز هدایت کند.

تصویری از خودروهای پارک شده در خیابانی در اسلو، پایتخت نروژ؛ سه خودرو از پنج خودروی حاضر در این عکس الکتریکی هستند

در واقع سیاست گذاران کشور نروژ می خواهند سیستم مالیاتی را به نفع اتومبیل های هیبریدی و الکتریکی تغییر داده و هزینه های مرتبط با خرید و مالکیت این خودروها را کاهش دهند.

طبق برنامه ریزی های انجام شده شبکه شارژ خودروهای Plug-in تا سال 2025 به میزان چشمگیری گسترش خواهد یافت.

در این راستا نروژ با یک چالش دیگری روبرو بوده و به منظور رعایت دستورالعمل "انرژی پاک برای حمل و نقل در اروپا" باید برای هر 10 خودروی الکتریکی یک مکان شارژ احداث کند.

این موضوع تا سال 2020 باید بطور کامل انجام شود؛ بر اساس پیش بینی ها نیز تا آن زمان 250,000 اتومبیل الکتریکی وارد خیابان های نروژ خواهد شد. بنابراین با یک عملیات ریاضی ساده می توان نتیجه گرفت که نروژی ها در عرض سه سال آینده باید 25 هزار ایستگاه شارژ الکتریکی در خاک خود دایر کنند.

در سال 2015 حدود 1350 ایستگاه شارژ الکتریکی در نروژ وجود داشت که مطابق با استانداردهای اروپا بود. دولت این کشور ثروتمند در نظر دارد تا پایان سال 2017 در هر 50 کیلومتر مسیر اصلی، حداقل دو ایستگاه شارژ سریع با استانداردهای چندگانه احداث نماید.

مسلما استفاده از اتومبیل های برقی یا هیبریدی نقشی بسیار پر رنگ در کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ دارد. به همین جهت کشورهای پیشرفته از جمله نروژ با تدوین سیاست های تشویقی سعی می کنند مردم را به سمت این خودروها سوق دهند.

مساله ای که متاسفانه در کشور ما هنوز چندان مورد توجه قرار نگرفته و کماکان باید شاهد مصرف سوخت زیاد خودروهای قدیمی، آلودگی هوای فزاینده و مشکلات عدیده برای مردم باشیم.

مطالب مرتبط

مسابقه بر سر هیچ؛ فناوری خودران در آینده نزدیک با استقبال زیادی روبرو نمی شود

چندین سال است که تقریبا تمامی خودروسازان مطرح جهانی برای حذف راننده و ساخت اتومبیل های خودران با یکدیگر شدیدا رقابت می کنند. اگر چه به نظر می رسد در این مسابقه تکنولوژیک داغ برخی شرکت ها از رقبای خود پیش افتاده اند، اما ظاهرا در آینده نزدیک برنده یا برندگان نخواهند توانست از پیشتازی... ادامه مطلب

شتاب دیوانه وار تسلا رودستر چه بر سر کوئنیگ زگ و دیگر بزرگان خواهد آورد؟

آبان ماه گذشته بود که تسلا با رونمایی از نسل جدید رودستر خود سر و صدای بسیار زیادی به پا کرد. دلیل این مساله هم بسیار واضح بود، زیرا تازه ترین دست پرورده ایلان ماسک برای رسیدن به سرعت 60 مایل در ساعت تنها به 1.9 ثانیه زمان نیاز داشته و می تواند از مرز... ادامه مطلب

محصولات جگوار لندروور از سال ۲۰۲۰ برقی خواهند شد

درست چند روز قبل از اینکه درب های نمایشگاه اتومبیل فرانکفورت ۲۰۱۷ به روی علاقه مندان باز شود گروه خودروسازی جگوار لندرور در طی یک اعلامیه تاریخی عنوان کرد که از سال ۲۰۲۰ به بعد تمامی خودروهای تولیدی این کمپانی بریتانیایی برای حرکت از نیروی برق کمک می گیرند. این تصمیم به این معنا نیست که... ادامه مطلب

برنامه جامع DS برای پیشتازی در صنعت خودروهای برقی فرانسه

شرکت خودروسازی DS اتومبیل به عنوان برند لوکس سیتروئن تصمیم مهمی را اتخاذ کرده است و آن سرعت بخشیدن به توسعه و طراحی خودروهای الکتریکی است. این خودروساز فرانسوی قصد دارد تا هر سال از یک مدل جدید تمام الکتریکی و یا هیبریدی رونمایی کند. برای شروع این کار نیز دی اس قصد دارد تا به... ادامه مطلب

پای ب ام و های برقی به ایران باز می شود؛ اولین جزییات از فعالیت تسلا موتور قشم

پیش از آغاز سال جدید بود که خبری مبنی بر مجوز رسمی واردات محصولات بی ام و توسط مرکز اصناف و تجارت، سازمان صنعت و معدن و تجارت به شرکتی با نام تسلا موتور قشم اعطا شد. در این گواهی که طرف قرارداد معامله bmw autohaus mohring ذکر شده است، مجوز واردات محصولات مختلف شرکت بی... ادامه مطلب

ادعای جدید مدیرعامل فولکس واگن؛ خودروهای کوچک الکتریکی ارزان قیمت نخواهند بود

جهان به سرعت در حال حرکت به سمت استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی است. در همین حال مدیر عامل بزرگ ترین خودروساز جهان یعنی هنس-دیتر پوتسچ (Hans-Dieter Poetsch) از گروه خودروسازی فولکس واگن اعلام کرده است که این حرکت ارزان نخواهد بود. در همین راستا مدیرعامل گروه فولکس واگن با روزنامه Welt آلمان مصاحبه کرده و... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x