استیون هاوکینگ به دنبال صدایی جدید برای خود است

استیون هاوکینگ به دنبال صدایی جدید برای خود است

حتی اگر از نزدیک هم پیشرفت های علم فیزیک را دنبال نکرده باشید، نام استیون هاوکینگ، فیزیکدان مشهور را شنیده اید. این دانشمند به خاطر آنکه دسترسی عموم مردم به مفاهیم پیچیده فیزیکی اش را فراهم کرد و کتابی پرفروش با عنوان «تاریخچه مختصری از زمان» را به چاپ رساند، زبانزد خاص و عام است.

این فیزیکدان مطرح به دلیل ابتلا به یک بیماری نادر که سبب از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات می شود، حدود بیست سال است که از کامپیوتری مبتنی بر اینتل برای تبدیل پیام های نوشته شده به گفتار و مکالمه با دیگر افراد استفاده می کند اما حالا تصمیم دارد تا جایگزینی برای آن پیدا کند و شبیه ساز صدای خود را تغییر دهد.

گفتنی است پزشکان در سال ۱۹۶۳ علائم بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا به اختصار ALS را در هاوکینگ ۲۱ ساله مشاهده کردند. او باوجود آنکه توانایی حرکت را از دست داده بود اما کماکان مقدار اندکی از قدرت مکالمه خود را حفظ کرده بود. پس از آن در سال ۱۹۸۵ استیون مبتلا به ذات الریه شد که همین عامل پزشکان را مجبور به سوراخ کردن گردن او و قرار دادن لوله ای برای تنفسش کرد که در نتیجه امکان صحبت کردن از هاوکینگ برای همیشه گرفته شد.

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato