نارضایتی مقامات ژاپنی از عدم موفقیت ربات ها در فرآیند پاکسازی فوکوشیما

نارضایتی مقامات ژاپنی از عدم موفقیت ربات ها در فرآیند پاکسازی فوکوشیما

شش سال پیش در ژاپن زلزله مهیبی رخ داد که با یک سونامی عظیم همراه بود و سبب وقوع فاجعه ای هسته ای در تأسیسات اتمی فوکوشیما شد. تا به امروز امید محققان به استفاده از ربات ها بود تا از دست فاجعه های زیست محیطی به وجود آمده رهایی پیدا کنند و بتوانند بهترین روش را برای پاکسازی محل مورد اشاره انتخاب کنند.

هم اکنون خبری توسط Asahi Shimbun منتشر شده که به فشار گروهی از «متصدیان قوانین هسته ای» ژاپن روی کمپانی TEPCO برای یافتن و استفاده از روش های جدیدی جهت پاکسازی منطقه اشاره دارد.

به نقل از منابع خبری شاید تمرکز فعالیت های انجام گرفته توسط TEPCO و هزینه های صرف شده به وسیله دولت روی مسائل شیمی، زیست شناسی و یا به بیان بهتر «مدفن های امن» بتواند سرعت پاکسازی را افزایش دهد.

ربات اسکورپین ساخته شده توسط توشیبا

همانطور که پیش از این در دیجیاتو نیز خواندید، ژاپنی ها تاکنون چندین ربات را به محل نیروگاه هسته ای فوکوشیما ارسال کرده اند اما به موفق چندانی دست نیافتند. نخستین ربات کنترل از راه دوری که پس از وقوع حادثه به محل فرستاده شد تنها 2 ساعت درون این راکتور واحد 2 دوام آورد و نتوانست تشعشعات زیان آور با شدت 650 سیورت در هر ساعت را تحمل کند.

گفتنی است چندی قبل دومین ربات اسکورپین که برای ارزیابی وضعیت راکتور واحد دوم فوکوشیما وارد آن شده بود، نیز نتوانست مأموریت خود را به پایان برساند و پس از تخریب تسمه محرک سمت چپ باعث شد تا دیگر کاری از دست اپراتورها بر نیاید و آنها مجبور شدند ربات را داخل رآکتور رها کنند. از این رو به نظر می رسد استفاده دوباره از ربات ها تنها به اتلاف هزینه های مالی و زمان بینجامد و مقامات ژاپنی می بایست به فکر راه حلی دیگر باشند.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato