ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

ایمن ترین مرکز نگهداری داده جهان در کشور نروژ آغاز به کار کرد

منطقه سوالبارد نروژ به عنوان یکی از ایمن ترین کشورهای جهان، میزبان «خزانه جهانی بذر» است که با هدف تضمین بقای انواع محصولات غذایی در برابر تهدیدات طبیعی و غیر طبیعی ایجاد شده. این مرکز، ...

حمید مقدسی
نوشته شده توسط حمید مقدسی | ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۱:۰۰

منطقه سوالبارد نروژ به عنوان یکی از ایمن ترین کشورهای جهان، میزبان «خزانه جهانی بذر» است که با هدف تضمین بقای انواع محصولات غذایی در برابر تهدیدات طبیعی و غیر طبیعی ایجاد شده. این مرکز، به تازگی همتای جدیدی را در کنار خودش می بیند که همین عمل را برای داده ها و اطلاعات حساس بشر انجام می دهد.

مرکز «آرشیو جهانی قطبی» که توسط کمپانی نروژی Piql و با پشتیبانی دولت این کشور تأسیس شده، در تاریخ 27 مارس 2017 با دریافت اطلاعات و اسناد تاریخی از دولت های برزیل، مکزیک و نروژ، فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

شرکت Piql اطلاعات را به صورت QR Code های حجیم ذخیره می کند

این داده ها روی فیلم های اپتیکال ویژه ای ذخیره می شوند که توسط Piql توسعه یافته اند. این شرکت داده ها را در قالب های مختلف دریافت کرده و آنها را به بارکدهای دوبعدی (QR Code) بزرگ و فشرده ای تبدیل می نماید که حجم بسیار زیادی دارند. پس از تبدیل، فیلم ها درون معدنی قدیمی در مجمع الجزایر سوالبارد نگهداری می شوند که 300 متر پایین تر از سطح زمین واقع شده و در برابر حملات هسته ای و الکترومغناطیسی کاملاً مقاوم است.

شرکت Piql مدعیست فیلم های اختصاصی آنها می توانند داده ها را حداقل 500 سال به طور ایمن نگهداری کنند و شاید این رقم به 1000 سال هم برسد، زیرا آب و هوای این منطقه به شدت سرد و خشک است و حفظ دما به هیچگونه مصرف انرژی نیاز ندارد. دمای این مخزن معمولاً بین 5 الی 10 درجه سانتیگراد زیر صفر است.

کمپانی مورد بحث برای اطمینان کافی از امنیت داده ها، هیچگونه ارتباط اینترنتی و شبکه ای را داخل مجموعه برقرار نساخته و در صورتی که مشتریان بخواهند اطلاعاتشان را بازیابی کنند، عملیات به صورت دستی انجام خواهد شد که به زمان نسبتاً زیادی نیاز دارد.

گفتنیست علاوه بر اقلیم فوق العاده مناسب مجمع الجزایر سوالبارد برای نگهداری درازمدت، این منطقه مشمول معاهده صلح بین المللی نیز می شود که پس از جنگ جهانی اول به امضا درآمد و به همین دلیل، هرگونه استفاده نظامی از این سرزمین کاملاً ممنوع است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • آرمان گلزار
    آرمان گلزار | ۱۷ فروردین ۱۳۹۶

    این خیلی وقته ساخته شده
    چرا نوشتی آغاز کرد؟؟؟؟؟؟

مطالب پیشنهادی