جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

جادوی سیاه؛ تمام اطلاعاتى كه بايد درباره تايرهاى بوگاتى شيرون بدانيد

براى دارندگان بوگاتى شيرون تاير ها يكى از دلايلى است كه این ساخته اعجاب آور مهندسی را تبديل به سريع ترين خودرو مجاز به راندن در خيابان مى كند.

١٤٧٩ اسب بخار قدرت، ترفندهاى آيروديناميكى، تنظيم و هماهنگ كردن دقيق سيستم تعليق و فرمان و ترمز و... همه و همه بدون اين تاير ها بى ارزش هستند. اين تاير ها هستند كه باعث مى شوند تا سرعت خودرو به ٢٦١ مايل در ساعت (420 کیلومتر در ساعت) و حتى بيشتر برسد!

ميشلن مسئول طراحى و توسعه تايرهاى عظيم اين خودرو است و در طراحى آن از تكنولوژى هاى منحصر به فردى استفاده كرده است.

١٥ سال پيش بود كه مهندسان بوگاتى از سازندگان تاير پرسيدند كه آيا مى توانند تايرى براى بوگاتى ويرون طراحى كنند، كه مورد تمسخر آنها قرار گرفتند.

ويرون بسيار سريع و سنگين بود. هيچ تايرى براى ويرون وجود نداشت كه آن شرايط فيزيكى را تحمل كند، چه برسد به اينكه به اندازه كافى با دوام باشد و در جاده هاى معمولى با تمام شرايط آب و هوايى سازگارى داشته باشد.

تنها ميشلن به اندازه ى كافى شجاع بود كه براى توليد اين تايرها داوطلب شود و حتى پس از توليد اين تايرها هشدارهاي بسيار زيادى درباره ى استفاده از اين تايرها به مهندسان بوگاتی داد.

تايرهاى بوگاتى ويرون دست ساز هستند و هر تاير احتياج به يك ساعت زمان دارد تا توليد شود. يك مجموعه ى چهار گانه اين تايرها ٤٢ هزار دلار قيمت دارد و تنها 6000 مايل (حدود 9600 کیلومتر) دوام مى آورند.

در سرعت ٢٥٣ مايل بر ساعت (حدود 404 کیلومتر در ساعت) اين تايرها حداكثر ١٥ دقيقه دوام مى آورند، قبل از اينكه گرما و نيروهاى گريز از مركز آنها را به سادگى از هم جدا كند. خوشبختانه در اين سرعت بنزين بوگاتى ويرون در كمتر از ١٠ دقيقه تمام مى شود.

ميشلن از تجربه ى ساخت تاير براى ويرون اطلاعات بسيار مفيدى به دست آورد. در حين برنامه ى طراحى و توسعه ى تاير براي شيرون، مهندسان بوگاتى ١٨ سفر به مركز R&D ميشلن در كلرمون فران فرانسه داشتند. ميشلن از تجهيزات تست تايرهاى هواپيما در حين ساخت اين تايرها استفاده كرد.

تايرهاى بوگاتى شيرون 285/30R20 براى جلو و 355/25R21 براى عقب هستند. سطح تماس تايرها با جاده در بوگاتى شيرون به ترتيب ١٤ درصد و ١٢ درصد نسبت به تايرهاى ويرون افزايش يافته اند.

اين تايرها مى توانند تقريباً ٣٧٠٠ پوند فوت گشتاور را تحمل كنند و از همه مهم تر آنها مى توانند ٣٨٠٠ بار نيروى گرانش در سرعت ٢٦١ مايل بر ساعت (416 کیلومتر بر ساعت) را بدون از همه گسسته شدن تحمل كنند. همه ى اين ها در حالى است كه اين تايرها كيفيت سوارى و چسبندگى بسيار خوبى را با در نظر گرفتن شرايط آب و هوايى ارائه مى دهند.

اين تايرهاى جديد نسبت به تايرهاى ويرون بسيار راحت تر تعويض مى شوند. بوگاتى هنوز جزئيات بيشترى درباره ى تايرها ارائه نداده است. اما اعلام كرده است كه تايرهاى جديد هزينه ى ساخت كمترى دارند.

بعد از ركورد شكنى بوگاتى ويرون سوپر اسپورت ١٢٠٠ اسب بخارى در Ehra-Lessien در ماه جولاى ٢٠١٠، كه اين خودرو توانست به سرعت ٢٦٨ مايل بر ساعت (حدود 430 کیلومتر در ساعت) دست يابد، راننده تست بوگاتى و راننده ى سابق رقابت هاى فرمول يك، Pierre-Henri Raphanel اعلام كرد كه تنها عاملى كه مانع افزايش سرعت اين خودرو به فراتر از ٢٧٠ مايل در ساعت (435 کیلومتر بر ساعت) شد، تكنولوژى تايرهاى اين خودرو است.

مدير عامل بوگاتى Wolfgang Dürheimer وعده داده است كه مدل سريع تر بوگاتى شيرون كه با عنوان Super Sport همراه خواهد بود سريع ترين خودرويى خواهد بود كه در طول تاريخ به توليد رسيده است.

آيا گفته ى او به معنى سرعت ٢٧٠ مايل در ساعت خواهد بود؟ ٢٧٥ یا ٢٨٠ مایل بر ساعت (حدود 450 کیلومتر در ساعت) جواب را در تابستان امسال متوجه خواهيم شد. عدد نهايى هرچه باشد، اكنون بوگاتى تايرهاى مورد نياز را در اختيار دارد.

مطالب مرتبط

کانسپت شگفت انگیز NEXT 100؛ به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس کمپانی ب ام و

چنین روزی در سال 1916 بود که کمپانی ب ام و در پی ادغام چند کارگاه و شرکت کوچیک در حوالی شهر مونیخ آلمان پا به عرصه وجود نهاد.خدمات فنی و مهندسی، طراحی و ساخت موتورهای احتراق داخلی و در گام های بعدی عرضه موتورسیکلت و خودرو به فاصله ده سال از زمان تاسیس و درگیر... ادامه مطلب

آخرین اطلاعات از کیا GT؛ سریعترین و قدرتمندترین محصول کیاموتورز در راه است

کمپانی کره ای کیا چند روز پیش با معرفی نسل چهارم ریو (بخوانید پراید) در نمایشگاه پاریس خبرساز شد. این هاچبک جدید که در مراکز طراحی کیا در آمریکا و آلمان توسعه یافته از ظاهری بسیار منطقی و مدرن برخوردار است.شکی در این وجود ندارد که پس از پیوستن پیتر شرایر (طراح سابق آئودی) به... ادامه مطلب

ضعف ایمنی گاردریل ها و تاثیر آن ها در تصادفات رانندگی ایران [تماشا کنید]

تصادفات رانندگی را می توان یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر ایرانیان در چند دهه اخیر توصیف کرد. عاملی که تاثیر اقتصادی و معنوی آن حتی گاها با دوران هشت ساله جنگ تحمیلی مقایسه می شود.با این حال متاسفانه گویا هیچ برنامه جامع و مدونی برای جلوگیری با کاهش این قاتل خاموش اقتصاد و... ادامه مطلب

سنتناریو؛ هدیه تولد 100 سالگی فروچیو لامبورگینی

لامبورگینی چند سالیست که به جرگه سازندگان خودروهای سفارشی پیوسته و هر از چند گاهی نمونه ای ویژه و فوق العاده گران قیمت را بر مبنای مدل های تولید انبوه خود روانه گاراژ کلکسیونر ها می کند.وننو و سستو المنتو نمادی از همین تفکر هستند که البته رکورد های شتاب و قیمت قابل توجهی را... ادامه مطلب

١٠ خودروى رويايى دهه ٩٠ ميلادى با قيمتى باور نكردنى

بسيارى از خودروهاى رويايى دهه ٩٠ ميلادى مانند پورشه ٩٩٣، اكيورا NSX و تويوتا Supra در حال حاضر قيمت بسيار زيادى دارند به خصوص در چند سال گذشته افزايش قيمت بسيار زيادى داشته اند. در ادامه ١٠ ستاره دهه ى ٩٠ را معرفى خواهيم كرد كه این روزها قيمت بسيار مناسبى در بازار های جهانی... ادامه مطلب

مدرن ترین خودرو کلاسیک دنیا؛ 3چرخه مورگان برقی شد

ترکیب سنت و مدرنتیه، تیتر رایجی برای بسیاری مطالب و مقالات در حوزه صنعت خودروست، اما اینبار این تیتر بیش از هر جای دیگری درست به نظر می رسد.شرکت کوچک انگلیسی مورگان که به ساخت خودروهایی با طراحی old fashion مشهور است و حتی بدنه برخی مدل های خود را از چوب می سازد، دست... ادامه مطلب

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x