نگاهی به نسخه بتای Shadow Fight 3؛ سایه هایی که نمایان شدند

برای علاقه مندان به سبک فایتینگِ اسمارت فون ها، استودیوی معروف Nekki همان موقعیتی را دارد که گیم لافت به کمک عناوینی همانند Modern Combat توانست به دست بیاورد؛ بعد از جا افتادن قابلیت های لمسی تلفن های هوشمند بین مردم، به واسطه محدودیت های این ویژگی بازی های First Person Shooter یا «تیراندازی اول شخص» جایگاهی بین بازیکن ها نداشتند.

شما با کنترلرهای گیمینگ هم بعضا نمی توانید از بازی های شوتر لذت ببرید، حالا می خواهید با صفحه تاچ تلفن های هوشمند به این مهم برسید؟ شاید گیم لافت در اصل قضیه تفاوتی ایجاد نکرد ولی نشان داد که با همین قابلیت های لمسی و استفاده درست از آن ها، می توانید یک تجربه جذاب از سبک FPS حتی روی موبایل به خود هدیه بدهید. به نوعی همین وضعیت را با بازی های فایتینگ یا مبارزه ای شاهد بودیم.

سبک فایتینگ به علت وجود کمبوهای گوناگون و قدرت های مختلف پیچیده است و شما هنگام جنگیدن باید از استراتژی های دقیقی استفاده کنید؛ برنامه هایی که معمولا فقط با دکمه های فراوان ممکن هستند. حالا نکته اینجاست که بازی های اسمارت فون ها به سادگی هایشان معروف بوده و از آن طرف با محدودیت های قابلیت های لمسی این دیوایس ها نمی توانید طعم شیرین بازی های فایتینگ کنسولی را روی تلفن های هوشمند بچشید.

malltina

نمایی از Shadow Fight 2 که سال 2013 انتشار یافت و نسخه اندروید آن به تنهایی بیش از 100 میلیون بار دانلود شد.

دو چالش بزرگ که استودیوی Nekki با ساخت Shadow Fight به بهترین حالت ممکن از پس آن ها برآمد و به راحتی می توانیم دوران بازی های مبارزه ای را به بعد و قبل از عرضه این عنوان تقسیم کنیم؛ Shadow Fight از دیدگاه پیچیدگی و استراتژی های لازم همچنان فاصله زیادی با نمونه های کنسولی داشت ولی نسبت به قابلیت های لمسی اسمارت فون ها و حفظ سادگی بعضی مکانیزم ها، ساخته Nekki استراتژی ترین بازی فایتینگ دورانش بود.

سال ها از این اتفاقات گذشته و همانگونه که با مقاله «مورد انتظارترین بازی های سال 2017» گفتیم، بازیکن ها مشتاقانه خواهان تجربه سومین قسمت از مجموعه محبوب Shadow Fight هستند. عنوانی که با توجه به نمایش ها، تفاوت های گسترده ای با نسخه های پیشین داشته و توسعه دهنده به کمک تحولی که در سری ایجاد کرده می خواهد انقلابی برای سبک مبارزه ای تلفن های هوشمند به وجود بیاورد.

اما آیا Nekki می تواند به این هدف بلندپروازانه خود برسد؟ برای جواب قطعی باید تا عرضه ورژن نهایی Shadow Fight 3 صبر کنیم ولی استودیوی سازنده بازی چند روز پیش نسخه Closed Beta عنوانش را به دست بازیکن ها رساند تا طرفداران ضمن چشیدن طعم مبارزات عنوان مورد انتظار Shadow Fight 3، با ارائه فیدبک هایی ساخته Nekki را چندین قدم به بهترین شدن نزدیک کنند.

خوشبختانه ما هم قابلیت تجربه ورژن بتای Shadow Fight 3 را داشتیم و برای اینکه بدانید Nekki تا چد حد توانسته از آزمون سخت خود سربلند بیرون بیاید تنها یک جمله می گوییم؛ Shadow Fight 3 هوش از سرتان می برد! اگر نسخه پایانی آخرین ساخته Nekki به همین اندازه خوب باشد Shadow Fight 3 نه تنها یکی از نامزدهای اصلی بهترین بازی سال 2017 است بلکه با اختلاف می تواند لقب «برترین بازی فایتینگ تلفن های هوشمند» را از آن خود کند.

امیدواریم نسخه نهایی قابلیت شخصی سازی دکمه ها را هم داشته باشد. چون آنالوگ سمت چپ که با آن می توانید حرکت کنید شاید برای بعضی ها بیش از حد بزرگ بوده و اندازه اش فقط جلوی زیبایی محیط را بگیرد.

Nekki برای توسعه Shadow Fight 3 دست به ریسک زده و آن دقایقی که با نسخه بتای بازی داشتیم نشان داد که این سازنده جواب خطرش را گرفته است. آن ها ضمن حفظ ریشه ها، با تغییرات مثبت توانسته اند یک تجربه کاملا متفاوت و نسبتا آشنا را به ارمغان بیاورند. چون نخستین تغییری که هنگام مواجه با اسکرین شات ها یا ویدیوهای بازی متوجه آن می شوید «گرافیک» است بنابراین ابتدا به این قسمت از Shadow Fight 3 می پردازیم.

دو نسخه اولیه Shadow Fight همگی بازی هایی دو بعدی بودند و چون شخصیت ها همگی از «سایه» تشکیل شدند، بنابراین رنگ های مشکی و تیره نقش مهمی روی طراحی محیط ها ایفا می کردند. اما Nekki برای Shadow Fight 3 نه تنها ایده کاراکترهای سایه ای را کنار گذاشته بلکه جای استفاده از آبجکت های دو بعدی تصمیم گرفته تا اشیاء را به صورت سه بعدی طراحی کند.

همانند گذشته می توانید برای مبارزات، خود را مجهز کنید.

نتیجه این سیاست هم عنوانی دو و نیم بعدی شده که شخصیت هایش حالا هویت پیدا کرده اند و با رنگ های به مراتب متنوع تری رو به رو هستیم. اتفاقا بزرگترین نکته مثبت Shadow Fight 3 همین است. طراحی دو قسمت ابتدایی Shadow Fight واقعا زیبا بود و یکی از مهمترین المان های محبوبیت آن ها را می توانیم گرافیک متفاوت آن ها نسبت به بازی هایی بنامیم که اغلب سعی داشتند از عناوین کنسولی کپی کنند.

به عبارت دیگر، Nekki برای گرافیک Shadow Fight راه خودش را پیش گرفت و به موفقیت رسید. اما بعد از عرضه دو نسخه، وقتش شده بود که توسعه دهنده دست به تغییراتی بزند تا شما آن تجربه دیداری تکراری را دوباره نبینید و سازنده  هم این مسئله را می دانست. جدا از آنکه انیمیشن های زیبای شخصیت ها، بافت های خیلی خوب، مدل سازی عالی و طراحی مناسب محیط هایی که در نسخه بتا هستند موجب گشته اند تا درستی تصمیم Nekki را بهتر درک کنیم.

مقایسه این عکس با تصویری که از Shadow Fight 2 قرار دهیم نشان می دهد که انگار توسعه دهنده برای طراحی محیط های قسمت سوم از منطقه های قسمت های پیشینش هم الهام گرفته است.

البته بعضی از انیمیشن های ضربه شخصیت ها مشابه گذشته هستند ولی چون انیمیشن های قسمت قبلی به خودی خود خیلی عالی بودند و از طرفی تماشای دوباره آن ها با گرافیک سه بعدی و بهبودهای موجود خالی از لطف نیست بنابراین اصلا نمی توانیم آن را یک نقطه ضعف ببینیم. بگذارید خیال تان را راحت کنیم، نسخه بتا بازی شاید در بعضی جزییات همانند پلک زدن شخصیت ها یا نیافتادن شمشیر از دستان آن ها هنگام دریافت ضربه سنگین ناموفق عمل کرده باشد.

ولی نخواهیم این قدر ریز بینانه به گرافیک نگاه کنیم، Shadow Fight 3 به راحتی نسل بعد عناوین فایتینیگ است. Nekki برای بخش دیداری عنوانش وزنه سنگینی را انتخاب نموده و خوشبختانه توانسته با موفقیت آن را بلند کند. از گرافیک که بگذریم به گیم پلی می رسیم. راستش را بخواهید با استناد به نسخه بتا، تغییرات این قسمت به بزرگی بخش گرافیک نیست که البته احتیاجی هم به آن نبود.

متاسفانه در نسخه بتا، سازنده خیلی روی مبارزات هوایی مانوور نداده بود و 99 درصد مواقع روی زمین به جنگ می پرداختید. دوست داریم برای نسخه نهایی، Nekki به این بخش توجه بیشتری کند.

گیم پلی دو قسمت قبلی جذابیت های کافی را داشتند و Nekki با توجه به سه بعدی شدن Shadow Fight 3 دست به تغییراتی کم اما مثبت زده است. پیش از آنکه از مکانیزم های این قسمت بگوییم، بد نیست اضافه کنیم که نسخه بتا 3 Shadow Fight تنها بخش آموزشی را شامل می شد. بنابراین برای دادن نظر نهایی همچنان خیلی زود بوده و باید دست نگه داریم.

گیم پلی آخرین قسمت از سری Shadow Fight را همانند دو قسمت پیشین می توانیم ترکیبی از سبک اکشن و نقش آفرینی بنامیم. پیش از شروع مبارزات می توانید از بین آیتم هایی همانند زره یا اسلحه ها که همگی ویژگی های خاص خود را دارند سِت مناسب شخصیت تان را انتخاب نموده و سپس به میدان نبرد بروید. آنجا هم به کمک دکمه های موجود باید دشمنان را شکست دهید.

بعد از بعضی مبارزات، حرکاتی [به شکل کارت ها] برای اسلحه ها کشف شده و قابلیت استفاده از آن ها را خواهید داشت.

احتمالا اولین المانی که هنگام انجام نخستین نبرد Shadow Fight 3 متوجهش می شوید، حفظ سرعت پایین مبارزات قسمت های پیشین نسبت به بقیه بازی های فایتینگ است. Nekki برای آنکه بخش تاکتیکی عناوین Shadow Fight را پر رنگ تر کند، ریتم نبردها را پایین آورد. ایده جالبی بود و باعث شد تا خلاف خیلی از بازی های مبارزه ای اسمارت فون ها با برنامه به دکمه ها ضربه بزنیم.

اما گاهی اوقات به واسطه سرعت پایین، مبارزات بیش از اندازه حالت اسلوموشن به خود می گرفتند و حتی می توانستند شما را عصبی کنند. Nekki برای Shadow Fight 3 هم همین راه را پیش گرفته اما نکته اینجاست عصبانیتی که از آن حرف زدیم به مراتب کاهش یافته است. ولی چگونه؟ گرافیک؛ به لطف زیبایی های ظاهری ساخته Nekki، این سرعت پایین نه تنها روی گیم پلی تاثیر مثبت گذاشته بلکه باعث شده تا سنگینی ضربه هایی که می زنید یا دریافت می کنید را حس نمایید.

به کمک ویژگی Shadow Ability، ایتم های فراوان و کمبوهای مختلفی که توسعه دهنده وعده داده، Shadow Fight 3 حتی تاکتیکی تر از بازی های گذشته شده است.

همانگونه که گفتیم «سایه ها» یکی از مهمترین ارکان دو قسمت ابتدایی Shadow Fight بودند و حتی بخش اولیه نام این مجموعه هم به آن ها اشاره دارد. اما آیا Nekki برای ساخت نسخه سوم کاملا به میراثش پشت کرده است؟ خوشبختانه نه؛ به بازی حالت ویژه ای با نام Shadow Ability اضافه شده که شخصیت داستان با تغییر به آن می تواند ضربه مهلکی به حریف وارد کند.

برای فعال سازی این قابلیت کافیست روی دکمه مربوطه در محیط گیم پلی کلیک کنید. بعد از این کار، رنگ محیط و کاراکتر اصلی عوض شده و حالا باید ضمن نگه داشتن Shadow Ability، روی یکی از جهت های اصلی کلیک نمایید تا مبارز شما توانایی های ویژه خودش را نشان دهد. با توجه به آیکون ها، چون تنها 4 عدد از قدرت هایی که گفتیم را می توانید با خود به مبارزات ببرید [اسکرین شات بالا - سمت چپ نوار سلامتی] بنابراین باید شاهد گستردگی خوبی برای این بخش باشیم.

فقط به یاد داشته باشید پیش از استفاده از توانایی های ویژه، باید نوار انرژی که با ضربه خوردن یا ضربه زدن به حریف افزایش می یابد پر باشد. پیش از اتمام حرف هایمان بیایید نگاهی هم به بخش موسیقی بیاندازیم. شاید نسخه بتا خیلی کوتاه بوده باشد اما خوب در همین چند دقیقه ای که به انجام مبارزات مشغول بودیم، قطعه هایی را شنیدیم که کاملا با طراحی محیط هماهنگ بودند و آدرنالین خون شما را بالا می بردند.

با توجه به نسخه بتا، Shadow Fight 3 همان بازی است که علاقه مندانِ فایتینگ سال ها منتظرش بودند؛ عنوانی با گرافیک فنی عالی و به دور از محدودیت هایی که با مکانیزم های گیم پلی نسخه موبایل Mortal Kombat دیدیم. هنوز مشخص نیست که ورژن نهایی چه زمانی عرضه خواهد شد ولی با توجه به انتشار نسخه بتا، امیدواریم خیلی تا آن موقع صبر نکنیم. چون نسخه بتا، صبر کردن را خیلی سخت کرده است. برای دانلود ورژن بتای بازی می توانید به اینجا مراجعه کنید.

malltina

مطالب مرتبط

بوی تند آسفالت؛ معرفی بهترین بازی های رانندگی موبایل

[مقاله در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ بروزرسانی شده است]ماشین سواری یکی از اولین سبک‌هایی بود که به‌خاطر استفاده درست از قدرت گوشی‌های هوشمند و البته ترکیب خوب کنترل ماشین‌ها و صفحه لمسی توانست به محبوبیت برسد و این محبوبیت هنوز هم ادامه دارد.در این چند ساله بازی‌ های رانندگی زیادی برای اندروید و iOS منتشر... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ و باز هم هری پاتر

هفت سنگ این هفته را با هری پاتر شروع می‌کنم که دارد شلوغ‌ترین دورانش را در صنعتِ بازی‌های موبایل سپری می‌کند. پارسال دو بازی Wizards Unite و Hogwarts Mystery را داشتیم، چند ماه پیش Magic Awakened منتشر شد و حالا هم نوبت به Puzzles & Spells رسیده است.Harry Potter: Puzzles & Spells همانطور که اسمش نشان می‌دهد، یک... ادامه مطلب

وقتی کمان حرف اول را می‌زند؛ معرفی بهترین بازی‌های کمانداری موبایل

با وجود این همه اسلحه رنگارنگ و متنوعی که در بازی‌ها دیده‌ایم همچنان تیراندازی با کمان لذت خاص خودش را دارد، از آن چیزهایی که انگار قرار نیست در بازی‌های ویدیویی تکراری شوند. معرفی بازی Marshmello Music Dance؛ مارشملو حالا روی موبایل شبیه‌سازهای رضایت بخش، معرفی یکی از عجیب‌ترین سبک‌های موبایل معرفی بازی The Lord... ادامه مطلب

معرفی بازی Marshmello Music Dance؛ مارشملو حالا روی موبایل

با آن ده میلیون کاربرِ فورتنایتی که به تماشای کنسرت مجازی مارشملو نشستند، منطقی بود یک روزی Marshmello Music Dance را ببینیم. نه اینکه مارشملو با این کنسرت مجازی به محبوبیت رسید.تا قبل از این ایونت هم او یکی از معروف‌ترین دی جی‌های دنیا بود اما این کنسرت مجازی روی دیگری از محبوبیت مارشملو را نشان... ادامه مطلب

معرفی بازی Ninja's Creed؛ هدشات با تیرکمان

در هفت سنگ دیروز و برای معرفی Dead Zone، نوشتم که بازی در حالت کلی اثری متوسط است اما از آنجا که این روزها خیلی از اکشن‌های سوم شخص آفلاین شده‌اند و Dead Zone نیازی به اینترنت ندارد بنابراین تجربه‌اش پیشنهاد می‌شود.Ninja's Creed هم وضعیتی مشابه با Dead Zone دارد. بازی نه چیز جدیدی ارائه می‌دهد و... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ شیطان هم گریه می‌کند

در یک هفته بی‌رمق دیگر، صنعت بازی‌های موبایل میزبان دو اتفاق مهم بود. یکی اینکه بالاخره بتای دویل می کرای موبایل ( منتشر شد و دوم هم اینکه شبکه Adult Swim قسمت جدیدی از ریک و مورتی را در فروشگاه‌های اپلیکیشن قرار داد.اول با دویل می کرای شروع می‌کنم که سال‌ها از معرفی‌اش می‌گذرد و... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟