فروش افسانه؛ حراج یکی از اولین خودروهای فرمول یک مایکل شوماخر

فروش افسانه؛ حراج یکی از اولین خودروهای فرمول یک مایکل شوماخر

به ندرت پیش می آید که یک خودروی فرمول ۱ برای فروش گذاشته شود، مگر آنکه از ارزش بسیار بالایی برخوردار باشد و در چشم کلکسیونر ها به عنوان یک شی تاریخی ارزشمند قلمداد شود.

حالا مصداق این فرضیه اتفاق افتاده است. این خودروی خاص در سومین مسابقه جایزه بزرگ فصل ۱۹۹۱ در سن مارینو رونمایی شد. خودروی فرمول ۱ بنتون بی ۱۹۱ در ابتدا توسط روبرتو مورنو در آن سال رانده می شد قبل از اینکه به نلسون پیکه برسد.

نسلون پیکه افسانه ای (دارای سه عنوان قهرمانی جهان) در آن سال با این خودرو به قهرمانی مسابقه مونترئال دست یافت که تنها قهرمانی این خودرو نیز محسوب می شود. مایکل شوماخر که یک راننده جوان و کم تجربه درآن سال ها بود نیز این فرصت را داشت که همان سال پشت فرمان این خودرو بنشیند.

سال بعد همین خودرو با بروزرسانی هایی که بر رویش انجام شد با نام بی ۱۹۱ بی به مسابقات فرمول۱ برگشت و به وسیله مارتین براندل یکی دیگر از نام های جاودانه تاریخ فرمول ۱ در سه مسابقه اول آن فصل رانده شد.در نهایت این خودرو در سال ۱۹۹۲ بازنشسته شد و به موزه رفت تا اینکه سال گذشته به طور کامل توسط یک تیم متخصص بازسازی فرمول ۱ بازسازی شد.

بازسازی های انجام شده شامل شاسی ، موتور و گیربکس خودرو بود تا خودرو مانند روز اولی که ساخته شد برای جاده ها آماده باشد. تنها تغییرات صورت گرفته نسبت به نمونه اصلی در چند ارتقای اجباری خودرو برای موارد ایمنی بود که فدراسیون اتومبیل رانی جهانی مقرر کرده بود.

موتور خودروی فرمول ۱ بنتون بی ۱۹۱ از نوع وی ۸ ۳.۵ لیتری ساخت فورد کاثورث است که قدرت ۶۵۰ اسب بخار را در دور موتور  ۱۳۰۰۰  تولید میکند. شاسی نیز به لطف تکنولوژی مونوکوک کربن کامپوزیت تنها ۵۰۵ کیلوگرم وزن دارد.

قرار است این خودرو در حراجی بونهامس اسپا کلاسیک که در تاریخ ۲۱ می در پیست اسپای بلژیک برگزار میشود به فروش گذاشته شود. قیمت تخمینی این خوردوی ارزشمند بین ۷۵۰ تا ۹۵۰ هزار یوروست که برای یکی از خودروهای رانده شده توسط مایکل شوماخر رقم چندان گزافی به نظر نمی رسد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato