سقوط آزاد بازار تبلت ها همچنان ادامه دارد

سقوط آزاد بازار تبلت ها همچنان ادامه دارد

با آغاز سال ۲۰۱۷، بازار تبلت ها برای دهمین فصل مالی متوالی شاهد سقوطی واضح و ملموس بود. کمپانی تحقیقاتی IDC می گوید که در اولین فصل مالی سال ۲۰۱۷ حدودا ۳۶.۲ میلیون واحد تبلت فروخته شده که نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته ۸.۵ درصد کاهش داشته است.

بیشترین میزان ارائه تبلت به بازار در سه ماهه ابتدایی سال باز می گردد به سال ۲۰۱۴ زمانی که شرکت ها مجموعا ۵۰.۴ میلیون واحد تبلت به بازار فرستاند. جالب اینکه IDC نه فقط تبلت های معمولی، بلکه حتی دستگاه های قدرتمندتر مثل سرفس پرو با کیبوردهای جدا شدنی را نیز در این دسته بندی آورده است.

اپل همچنان با تصاحب یک چهارم بازار، رهبر حوزه تبلت ها باقی می ماند. اما کنترل کوپرتینویی ها بر بازار هم گویی در حال کمتر و کمتر شدن است که یعنی عملکرد آیپد پرو چندان قابل تحسین نبوده و کمکی نکرده. تنها شرکتی که در کار خود پیشرفت را مشاهده کرده هوآوی بوده است. آن ها سال گذشته ۲ میلیون لپ تاپ ارائه کردند اما این رقم امسال به ۲.۷ میلیون دستگاه رسید.

ماه های آتی باید جذابیت بالایی داشته باشد. اواخر ماه مارس بود که اپل سری جدیدی از آیپدهای خود با قیمت پایین تر نسبت به گذشته معرفی کرد. بنابراین شاید در فصل مالی پیش رو شاهد تغییراتی عمده در سهم اپل از بازار تبلت ها باشیم.

البته IDC معتقد است که شرایط ثابت باقی نمی ماند و اپل و مایکروسافت هنوز محصولاتی جدید برای رونمایی دارند که در صورت معرفی آن ها شاهد تکانی به بازار خواهیم بود.

با این حال، مایکروسافت نقش پر رنگی در زمینه فروش تبلت ها ندارد و سری محصولات سرفس بعید است که تاثیری بگذارند. ردموندی ها نامشان در لیست پنج شرکت برتر نیست و اپل و سامسونگ بازیکنان اصلی این فضا هستند.

از نگاه IDC، اتکای روز افزون به موبایل، تمایل به تکنولوژی های مینیمال و تغییرات فرم فکتور دلایل اصلی کاهش فروش تبلت ها هستند.

آمازون جایگاه سوم را در اختیار دارد چون روی تولید تبلت های ارزان قیمت تمرکز دارد ولی مایکروسافت محصولات با کیفیت و نه چندان ارزان قیمتی به بازار می فرستد که هر کسی توان خرید آن را ندارد.

رایان ریث از IDC چند دلیل برای عدم علاقه مردم به خرید تبلت ذکر می کند: «ما همچنان باور داریم که دلیل اصلی این اتفاق، اتکای روز افزون به اسمارتفون ها است در حالی که تکنولوژی های مینیمال و تغییرات فرم فکتور هم موثر بوده اند.»

به گفته IDC، پیشرفت بازار تبلت ها در بخش دستگاه هایی با کیبورد جدا شدنی است (مثل آیپد پرو). ارائه این دستگاه ها رشد بیشتری یافته و احتمالا به زودی هم جایگاه لپ تاپ های تبدیل شدنی را بگیرند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato