کنترل ذهنی اگزواسکلتون با استفاده از ایمپلنت های مغزی ممکن می شود

کنترل ذهنی اگزواسکلتون با استفاده از ایمپلنت های مغزی ممکن می شود

دستگاه تازه ای برای افراد ناتوان و یا معلول توسعه یافته که برای آنها امکان کنترل اگزواسکلتون ها (ربات پوشیدنی) توسط ذهن را مهیا می سازد. وسیله مورد اشاره توسط محققان دانشگاه ملبورن ساخته شده و بدون نیاز به عمل جراحی جمجمه، می تواند مستقیماً به مغز انسان متصل شود.

برای این کار کافی است اسنتتی در یک رگ نزدیک به قشر حرکتی مغز کار گذاشته شود که در انتهای آن شبکه مش فلزی به همراه الکترودهایی وجود دارند که فعالیت مغز را ثبت کرده و آن را به صورت بی سیم به یک کامپیوتر خارجی منتقل می کند که به وسیله آن اگزواسکلتون کنترل می شود.

در این روش نیازی به عمل جراحی جمجمه نبوده و سیگنال ها با حساسیت بیشتری تشخیص داده می شوند

گفتنی است دستگاه مذکور «استنترود» (stentrode) نام دارد و زمانی که کاربر به یک جهت خاص فکر می کند و مغز به صورتی خاص فرمان می دهد، با تشخیص این فرمان ها، قادر خواهد بود ذهن او را خوانده و آن را تبدیل به حرکت کند.

لازم است اشاره شود که «استنترود» نسبت به موارد مشابه جهت تشخیص سیگنال های مغز دارای برتری هایی هست. به عنوان مثال در دیگر ابزارها به کاشت مستقیم در مغز نیاز است که در این صورت الکترودها همانند یک جسم خارجی شناخته شده و مغز را ملزم به نشان دادن واکنش می کند.

ناگفته نماند که «دیوید گریدن» یکی از مهندسین دانشگاه ملبورن عنوان کرده که «مغز حتی نمی داند که این چنین وسیله ای در بدن حضور دارد و سیگنال هایش را پایش می کند.» همچنین عنوان شده که در سال آینده پنج بیمار معلول با علل ناتوانی گوناگون نظیر سکته مغزی، آسیب نخاعی و دیستروفی ماهیچه‌ای برای تست و بررسی عملکرد دستگاه مورد بحث انتخاب خواهند شد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato