ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

امنیت

باج افزار WannaCry زیردریایی های اتمی ارتش انگلستان را تهدید می کند

در روزهای اخیر حملات سایبری باج افزار WannaCry به سیستم های مختلف (خصوصاً نسخه های قدیمی سیستم عامل ویندوز) حسابی خبرساز شده و هزاران کاربر را در سراسر دنیا با مشکل مواجه کرده است. حالا ...

محسن خوشنود
نوشته شده توسط محسن خوشنود | ۳ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰

در روزهای اخیر حملات سایبری باج افزار WannaCry به سیستم های مختلف (خصوصاً نسخه های قدیمی سیستم عامل ویندوز) حسابی خبرساز شده و هزاران کاربر را در سراسر دنیا با مشکل مواجه کرده است. حالا واناکرای پس از حمله به کاربران معمولی و اداری، ارتش انگلستان را هدف حملات خود قرار داده.

بر اساس اطلاعات موجود، تیم زیردریایی های گشتی ارتش انگلستان ملقب به «Trident» که از چهار زیردریایی کلاس وَنگارد تشکیل می شود، از کامپیوترهای مبتنی بر سیستم عامل ویندوز XP بهره می برد که در مقابل واناکرای آسیب پذیر بوده و در آینده نزدیک هم سیستم عامل جدیدی دریافت نخواهد کرد.

زیردریایی های ارتش هنگام گشت زنی در دریا از لحاظ اینترنتی کاملاً ایزوله هستند

مقامات ارتش اخبار مذکور را تکذیب کرده و معتقدند زیردریایی های انگلستان در مقابل هر نوع حمله باج افزاری ایمن هستند؛ به خصوص وقتی که در دریا در حال گشت زنی بوده و هیچ ارتباطی با شبکه اینترنت ندارند. اما سوال اینجاست که آیا زیردریایی های مورد بحث زمانی هم که در بندر پهلو می گیرند در مقابل حملات سایبری مقاوم هستند؟

به گفته یکی از متخصصین حوزه امنیت به نام «سباستین جسن وارد» زمانی که وَنگاردها در حال گشت زنی هستند با اطمینان می توان گفت در مقابل حملات باج افزاری ایمن بوده و مشکلی پیش نخواهد آمد. اما سناریوی وحشتناک زمانی رخ می دهد که مجرمان سایبری موفق شوند باج افزار خود را هنگام پهلو گرفتن روی سیستم های زیردریایی بارگذاری کرده و حمله مذکور تا قبل از رهسپاری زیردریایی به سوی آب های دریا شناسایی نشود.

سال گذشته یکی از زیردریایی های پروژه ترایدنت مسیر خود را گم کرده و اشتباهاً یک موشک غیر هسته ای شلیک کرد، این ماجرا باعث شد انگشت اتهام به سوی نرم افزارهای تاریخ گذشته وَنگارد گرفته شود و موجی از انتقادات را در انگلستان به راه بیاندازد.

«مایکل فَلن» وزیر دفاع انگلستان در رابطه با ایمنی زیردریایی های ارتش اظهار کرد: «به دلیل مسائل امنیتی نمی توان وارد جزئیات سیستم های مختلف موجود در ارتش شد. زیردریایی های کلاس وَنگارد ایمن بوده و در زمان گشت زنی کاملاً ایزوله هستند و ما به بازدارندگی اتمی خود اطمینان کامل داریم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • thepjt
    thepjt | ۵ خرداد ۱۳۹۶

    یا خدا ... یعنی غیر ممکن نیست اگر یک ویروس بتونه موشک اتمی شلیک کنه و تمام دنیا رو به فنا بده !!!! ویندوز !!! اونم اکس پی !!!! تو زیر دریایی اتمی !!! خدایا خودت رحم کن !!

  • آریا
    آریا | ۳ خرداد ۱۳۹۶

    زیردریایی اتمی ار ویندوز xp استفاده میکنه؟!!? ? ? من فکر میکردم سیستم عامل اختصاصی خودش رو دارن

مطالب پیشنهادی