روس ها از اولین رایانه مجهز به پردازنده بومی Elbrus-8S رونمایی کردند

روس ها از اولین رایانه مجهز به پردازنده بومی Elbrus-8S رونمایی کردند

کمپانی «Ruselectronics» متعلق به دولت روسیه به تازگی از نخستین رایانه مجهز به پردازنده اختصاصی تمام روسی «Elbrus-8S» رونمایی کرده است.

پردازنده مذکور مجهز به ۸ هسته پردازشی با معماری ۲۸ نانومتری است که در مقایسه با معماری ۱۴ نانومتری پردازنده کیبی لیک فعلی اینتل تا حدود زیادی قدیمی به نظر می رسد.

بر طبق اعلام Ruselectronics، این محصول نسبت به نسل قبل خود تا ۵ برابر سریع تر بوده کانال های دریافت و ارسال اطلاعات همزمان آن (I/O) تا ۸ برابر بیشتر شده است.

نسخه قبلی این پردازنده عملکرد بسیار ضعیفی را از خود بر جای گذاشته بود

محصول قبلی روس ها (Elbrus-4S) که در سال ۲۰۱۵ رونمایی شد از لحاظ عملکرد نتایج بسیار ضعیفی را از خود بر جای گذاشت، به نحوی که برخی منابع معتبر چون نشریه «PC World» آن را با محصولات اواخر دهه ۹۰ کمپانی های اینتل و AMD مقایسه کردند. حال اما به نظر می رسد که محصول جدید پیشرفت قابل ملاحظه ای را نسبت به گذشته خود تجربه کرده است.

کمپانی روسی مدعیست که Elbrus-8S علاوه بر قدرت بیشتر، برخی قابلیت های امنیتی اختصاصی را نیز برای کاربران خود به ارمغان خواهد آورد، گرچه توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه نشده.

نخستین رایانه مجهز به این پردازنده تمام روسی «Elbrus 801-PC» نام دارد و از نسخه ای شخصی سازی شده از سیستم عامل لینوکس با عنوان «Elbrus OS» بهره خواهد برد که می تواند اپلیکیشن های مبتنی بر معماری x86 و x86-64 را پشتیبانی کند.

دولت روسیه به جهت ملاحظات امنیتی و ایجاد استقلال اقتصادی و تکنولوژیکی تلاش کرده تا در سال های اخیر کاربران روسی را تا حد ممکن از محصولات آمریکایی بی نیاز کند. بدین منظور علاوه بر پروژه تولید پردازنده بومی، تلاش شده تا نسخه ای اختصاصی از سیستم عامل Sailfish جایگزین اندروید در موبایل های مورد استفاده توسط مقامات دولتی و سازمان ها شود.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato