بزرگترین قطعه یخ ثبت شده در تاریخ به زودی از قطب جنوب جدا می شود

بر اساس بررسی های به عمل آمده، بزرگترین قطعه یخ ثبت شده تاریخ تا به امروز در حال جدا شدن از پهنه یخی غرب قطب جنوب است. در حال حاضر تنها ۱۳ کیلومتر از این یخ به بخش اصلی متصل باقی مانده.

ابعاد مختلف خسارت ناشی از این جدایش هنوز مشخص نیست

گروهی از محققین انگلیسی مستقر در قاره جنوبگان با نام «پروژه میداس» (Project MIDAS) حدود دو دهه است که در حال بررسی طبقه های یخی در این ناحیه هستند. مسئله نگران کننده در خصوص قطعه یخ مذکور -که «Larsen C» نام گرفته- سرعت پیشروی ترک جدا کننده آن در طی یک ماه اخیر است. بر طبق بررسی ها، تنها در یک هفته گذشته حدود ۱۷ کیلومتر به طول آن افزوده شده و تنها ۱۳ کیلومتر دیگر تا جدا سازی کامل Larsen C از پهنه اصلی فاصله است.

از آنجا که این طبقه یخی همین حالا هم در آب شناور است، جدا شدن آن تاثیری آنی در افزایش سطح آب دریا ها نخواهد داشت، اما به حرکت درآمدن آن در اقیانوس می تواند تغییرات قابل توجهی را چه از لحاظ تعادل وزنی و چه از لحاظ تغییرات دمایی ایجاد نماید.

یکی از اعضای پروژه میداس در بلاگ این گروه نوشته:

«پهنه های یخی، یخچال های طبیعی را که منبع تغذیه خود هستند عقب نگه می دارند. وقتی این پهنه ها از بین بروند، یخ ها با سرعت بیشتری از خشکی به سمت دریا روان می شوند و در نتیجه روند افزایش سطح آب دریاها را تسریع می کنند.»

پیش بینی شده، در صورت سقوط کامل پهنه یخی غرب قطب جنوب به دریا، سطح آب های بین المللی در چند دهه تا ۳.۳ متر بالا رود و این به معنی زیر آب رفتن بسیاری از مناطق ساحلی فعلی در سرتاسر دنیاست.

هنوز نمی توان در خصوص تمام ابعاد خسارت جدایش مورد بحث اظهار نظر کرد، اما افزایش چشمگیر سرعت گسترش ترک اشاره شده واقعاً نگران کننده است و حتی می تواند چهره کلی شبه جزیره قطب جنوب را برای همیشه تغییر دهد.

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟