تلاش پاناسونیک برای توسعه سنسوری که تصاویر HDR را با یک شات به ثبت برساند

تلاش پاناسونیک برای توسعه سنسوری که تصاویر HDR را با یک شات به ثبت برساند

تصاویر با «دامنه دینامیکی بالا» یا همان «HDR» از لحاظ وسعت رنگ ها و دامنه نورپردازی نسبت به تصاویر معمولی از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار هستند، اما تولید چنین تصاویری مستلزم ترکیب و پردازش چندین عکس است. حال کمپانی پاناسونیک به دنبال تولید سنسور تصویری است که تنها با یک شات قادر به ثبت تصاویر HDR باشد.

اساس این تحقیقات تولید فیلم حساس به نوری جدید بر پایه مواد ارگانیک است که می تواند دامنه دینامیکی وسیع تری از نور را به ثبت برساند.

سنسورهای ارگانیک تا ۱۰ برابر اشباع نوری تصاویر را افزایش خواهند داد

سنسورهای ارگانیک از دو لایه اصلی تشکیل خواهند یافت. یک لایه یا همان فیلم حساس به نور که طیف های نوری را دریافت می کند و یک لایه شامل مدارات پیچیده که این طیف های ثبت شده را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می نماید. همین ساختار دولایه سبب می شود که عملکرد چنین سنسورهایی در نور کم محیط نیز به شکل چشمگیری بهتر باشد.

پاناسونیک قصد دارد عملکرد همین ساختار دولایه را از یکدیگر مستقل نماید تا توسعه دهندگان بتوانند اقدام به طراحی پیکسل هایی با حساسیت نوری دوگانه نمایند و از این طریق اشباع نوری ۱۰ برابری نسبت به سنسورهای معمول را برای آن به ارمغان بیاورند.

آن طور که از گزارش ارائه شده توسط کمپانی ژاپنی برداشت می شود، امکان افزودن فیلم ارگانیک مورد بحث به عنوان یک فیلتر به سنسورهای CMOS فعلی وجود دارد. در این صورت توسعه دهندگان می توانند الکترودهای هر پیکسل را به دو ناحیه بزرگ و کوچک تقسیم کنند.

در شرایط فوق سنسور می تواند ولتاژ اعمال شده به لایه مذکور را تغییر و از این طریق حساسیت نوری پیسکل ها را در لحظه ثبت تصویر تغییر دهد. چنین سنسوری در ترکیب با یک شاتر گلوبال می تواند محدوده دامنه دینامیکی تصویر را تا ۱۲۰dB افزایش دهد.

کاربرد تصاویر با دامنه دینامیکی بالا به هنر عکاسی محدود نمی شود و از تکنولوژی مذکور می توان در افزایش کارایی سامانه های خودران اتومبیل ها در شرایط نوری نامساعد استفاده نمود.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato