افشای سندی دیگر دال بر حمله هکی ارتش روسیه علیه آمریکا و نقش آن در انتخابات این کشور

افشای سندی دیگر دال بر حمله هکی ارتش روسیه علیه آمریکا و نقش آن در انتخابات این کشور

اخیرا یکی دیگر از اسناد متعلق به آژانس امنیت ملی آمریکا لو رفته که نشان می دهد هکرهای وابسته به واحد جاسوسی ارتش روسیه چندین روز قبل از انتخابات ۲۰۱۶ در آمریکا، سعی در نفوذ به سیستم رای گیری این کشور را داشته اند.

طبق این اسناد که توسط نشریه The Intercept منتشر شده، در اواخر اکتبر و نوامبر سال قبل، هکرهای وابسته به اداره اصلی اطلاعات روسیه نوعی حمله فیشینگ را علیه یکی از تامین کنندگان نرم افزار رای گیری در آمریکا به نام VR Systems ترتیب داده اند و با موفقیت توانسته اند به اکانت برخی از کارکنان این شرکت نفوذ نمایند. آنها در ادامه حملات فیشینگ خود را علیه ۱۲۲ مقام رسمی آمریکا که در بخش رای گیری فعالیت می کردند ترتیب دادند و سعی کردند آنها را به دانلود اسناد آلوده ورد مایکروسافت مجاب نمایند. بدافزار موجود در این اسناد به هکرها امکان می داد که به صورت کامل و در خفا کنترل کامپیوترهای این مقامات را به دست بگیرند.

در این گزارش اشاره نشده که مجموعا چه تعداد از مقامات رسمی آمریکا هدف حمله قرار گرفته اند یا اینکه آیا هکرهای روسی توانسته اند از این حملات بهره بگیرند یا خیر و در مقابل ذکر شده که هدف از آنها، دستکاری دیتابیس ثبت رای در این کشور بوده است.

سند اخیر علاوه بر اینکه محکم ترین نشانه دال بر دخالت روسیه در انتخابات آمریکا محسوب می شود، حکایت از آن دارد که هکرهای روسی احتمالا بیشتر از آنچه تصور می شد به داخل سیستم رای گیری در آمریکا نفوذ کرده اند.

یکی از مقامات رسمی سازمان جاسوسی آمریکا به این نشریه گفته، یافته های ذکر شده در سند مذکور لزوما قطعی نیستند و وی به همین خاطر نسبت به مطرح نمودن نتیجه گیری های مختلف از جانب تحلیلگران هشدار داد.

اما دیگران در دستگاه امنیت ملی آمریکا نظری غیر از این دارند.

باب دیتز که در دولت های بیل کلینتون و جرج بوش در سازمان امنیت ملی و CIA کار کرده در این باره می گوید:

این مساله اهمیت زیادی دارد. ما خیلی خوشحالیم که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به قدری بومی سازی شده است که نمی توان یک حمله هکی موثر را روی آن انجام داد.

گفتنی است در سال ۲۰۱۶ میلادی، جامعه جاسوسی آمریکا تشخیص داد که شواهد فراوانی در رابطه با دخالت روسیه در انتخابات آمریکا وجود دارد و اینکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور مستقیما در این موضوع نقش داشته است.

علاوه بر این، گفته می شود که پوتین مشخصا تصمیم گرفته به قیمت حذف هیلاری کلینتون، به انتخاب ترامپ کمک کند.

این سند واضح ترین نشانه دال بر وقوع یک حمله سایبری محسوب می شود

اضافه نماییم که تا پیش از انتشار این گزارش، تصور می شد که روسیه در قالب یک عملیات مخفی در انتخابات آمریکا دخالت کرده است، اما سندی که به تازگی فاش شده نشان می دهد فعالیت های پوتین در این زمینه بیش از اندازه آشکار و علنی بوده اند.

دونالد ترامپ

براساس این سند، حمله هکی اخیر توسط اداره اصلی اطلاعات روسیه  انجام شده که در واحد نظامی این کشور فعالیت می کند.

Claire Finkelstein از اساتید و کارشناسان امنیت ملی دانشکده حقوق دانشگاه پنسیلوانیا در این باره می گوید:

این دیگر فعالیت های پنهانی نظیر هک ایمیل یا انتشار خبرهای ساختگی نیست و بیشتر از هر زمان دیگری به حمله سایبری شباهت دارد. این اتفاق شبیه به یک حمله نظامی است علیه منافع آمریکا.

کارشناسان حالا باور دارند که در مرحله بعدی باید منتظر واکنش ترامپ به انتشار این اسناد باشیم. رئیس جمهور آمریکا در گذشته بارها و بارها به انتقاد از افشای اطلاعات حساس و طبقه بندی شده کشورش پرداخته و اخیرا نیز به وزارت دادگستری این کشور دستور داده افرادی که دست به افشای این اطلاعات می زنند را شدیدا سرکوب نماید.

Finkelstein معتقد است که واکنش ترامپ به اسناد سازمان امنیت ملی آمریکا چشمگیر خواهد بود چراکه اگر این مداخله یا دخالت ناکام در دستگاه های حزب دمکرات آمریکا را تقبیح نکند، آنگاه انگشت اتهام به سمت خود او باز می گردد.

ترامپ در دوران انتقال قدرت و تصدی کرسی ریاست جمهوری آمریکا به خاطر آنچه نتیجه گیری با انگیزه سیاسی دال بر دخالت روسیه در انتخابات و ضربه زدن به کلینتون خواند، جامعه جاسوسی این کشور را به باد انتقاد گرفت.

او همچنین به اشتباه اظهار داشت که جیمز کلپر مدیر سابق سازمان جاسوسی آمریکا گفته است هیچ نشانه ای دال بر تبانی میان کمپین انتخاباتی اش و روسیه در دوران انتخابات وجود نداشته است.

دونالد ترامپ در سمت چپ و James Comey رئیس سابق اف بی آی در سمت راست تصویر که قرار است به زودی مقابل کمیته قضاوت سنا قسم یاد کند.

اما زمان انتشار این سند تازه نیز به نوبه خود پرسش هایی را به وجود آورده. همانطور که احتمالا می دانید سه روز دیگر قرار است James Comey رئیس سابق اف بی آی در سنای آمریکا حاضر شود و در مورد صحبت هایی که با ترامپ داشته و نظراتش پیرامون ارتباط ترامپ با روسیه به نمایندگان آن پاسخ بدهد.

همانطور که قبلا در خبرها خواندید Comey در تاریخ ۹ می و درست چهار روز بعد از افشای سند مذکور اخراج شد.

به گفته بسیاری از تحلیلگران، این سند احتمالا در تصمیم ترامپ برای اخراج Comey نقش داشته است. در واقع تا پیش از این اتفاق، وی تحقیقاتی را پیرامون ارتباط ترامپ با روسیه آغاز کرده بود و بسیاری باور دارند که ترامپ با این تصمیم، مانع از ادامه تحقیقات او شده است.

افرادی نظیر Finkelstein باور دارند اینکه سندها چهار روز قبل از اخراج Comey منتشر شده اند به شدت عجیب و مشکوک است و هرکسی که آن سندها را فاش کرده حالا تلاش دارد تا با ارائه شواهد بیشتر دال بر ارتباط روسیه و ترامپ، اوضاع را به نفع Comey تغییر دهد.

نظرات ۱۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato