مایکروسافت با فروش هر کنسول Xbox One X ضرر می کند

مایکروسافت با فروش هر کنسول Xbox One X ضرر می کند

قوی ترین کنسول تاریخ یعنی Xbox One X، که در کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه E3 رونمایی شد، برای شرکت سازنده اش هیچ سودی ندارد.

بدون شک اکس باکس وان اکس یک کنسول گران قیمت است، اما اگر در خانه تان یک تلویزیون ۴K دارید خرید یک دستگاه ۵۰۰ دلاری چندان نمی تواند برایتان مشکل ساز باشد. تجربه بازی با رزولوشن ۴K و رفرش ریت ۶۰ می تواند لذت گیمینگ را دوچندان کند.

طبق اخبار به دست آمده، کنسول ۵۰۰ دلاری اکس باکس وان اکس به هیچ وجه برای شرکت مایکروسافت سودآور نیست. از فیل اسپنسر، مدیر برند اکس باکس، پرسیده شد که آیا خود کنسول برای مایکروسافت درآمدزا خواهد بود یا خیر.

فیل اسپنسر تمام تلاش خود را کرد که بعد از گفتن کلمه «خیر»، توجیهات مختلفی ارائه دهد. پاسخ به چنین سوال مهمی نظر تحلیلگران را تغییر می دهد و روی تصمیمات سهامداران تاثیر مستقیم می گذارد. وی توضیح داد:

اصلاً علاقه ای ندارم که درگیر اعداد و رقم شوم؛ اما در مجموع باید درنظر داشت که در بیزینس کنسول ها، هیچ وقت سخت افزار بخش درآمدزا این بازار نیست. سود این بازار، در فروش بازی ها است.

سود کم در فروش کنسول و یا حتی ضرر دادن در این بخش، به هیچ وجه موضوع تازه ای نیست؛ خصوصاً در اوایل انتشار یک کنسول، که سازنده درگیر جبران مالی ساخت و طراحی کنسول جدید است. به عنوان مثال کنسول پلی استیشن ۳ بعد از چهار سال به درآمدزایی رسید، و کنسول Wii U برای شرکت نینتندو زیان آور بود.

مورد آخر بسیار حائز اهمیت است، زیرا Wii U به هیچ وجه به فروش بالایی نرسید و با خرید یک بازی، هر کنسول Wii U برای شرکت نینتندو سودآور می شد. مایکروسافت علاقه ای ندارد که بگوید آیا این موضوع برای اکس باکس وان اکس نیز صدق می کند یا خیر. به هر حال ضرری که مایکروسافت برای هر کنسول می دهد نباید میزان قابل توجهی باشد.

اکس باکس وان اکس قرار است با قیمت ۵۰۰ دلار و در تاریخ ۱۶ آبان ماه روانه بازار شود

دلیل هزینه بالایی که مایکروسافت برای قوی ترین کنسول تاریخ کرده کاملاً مشخص است. از جدیدترین و بهترین قطعات سخت افزاری برای ساخت اکس باکس وان اکس استفاده شده و با توجه به حجم بسیار پایینی که اشغال می کند، بدون شک هزینه زیادی برای طراحی آن انجام شده است.

همانند کنسول پلی استیشن ۴ پرو، برای اکس باکس وان اکس انحصاری خاصی منتشر نخواهد شد. مایکروسافت قوی ترین کنسول تاریخ را به عنوان یک محصول لوکس، برای افراد با درآمد بالا درنظر گرفته است نه تمام گیمرها. به همین دلیل مایکروسافت از قیمت بالای کنسول اکس باکس وان اکس احساس «غرور» می کند.

این کنسول در تاریخ ۱۶ آبان سال جاری عرضه خواهد شد.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato