پیدای پنهان؛ چرا 41148 بهترین بازی ماجراجویی ایرانی روی موبایل است؟

41148 فقط یک بازی خوب ایرانی نیست. بلکه با عنوانی رو به رو هستیم که توانست مسیر ساخت بازیسازی را هم تا حدودی تغییر دهد؛ شاید از بین اپلیکیشن های داخلی زیادی که برای تلفن های هوشمند عرضه شده باشند تنها «موتوری» یا «شمشیر تاریکی» بتوانند از دیدگاه تاثیرگذاری با این عنوان خوش ساخت رقابت کنند.

و بزرگترین مسئله ماندگاری نام 41148 بین بازیکنان ایرانی هم همین است. نه گرافیک زیبا، نه گیم پلی جذاب، نه روایت جالب و نه یک داستان درگیر کننده؛ تمام این ها از نکات مثبت 41148 هستند ولی عمده محبوبیت ساخته مهدی فنائی را باید جریانی بنامیم که بین توسعه دهندگان ایرانی به راه انداخت.

با وجود اینکه روند شروع تغییر دیدگاه تولیدکنندگان داخلی نسبت به بازی های ویدیویی پیش از 41148 استارت خورد اما به نوعی این عنوان را هم می توانیم [به علت موفقیت هایش] از اعضای اصلی چنین جنبش مهمی بنامیم. ولی از عوض شدن کدام تفکر بین سازندگان حرف می زنیم؟

برخلاف گذشته که خیلی ها سعی داشتند ره صد ساله را با ساخت عناوین پر هزینه یک شبه طی کنند امروزه سازندگان ایرانی به ساخت بازی های کوچک تر [نه از دید ارزش بلکه حجم تولید و بودجه] روی آورده اند که در پی این تصمیم هم بودند بازی هایی که طعم موفقیت را بچشند.

نمی خواهیم بخش زیادی از این تغییر مثبت را روی دوش 41148 بیاندازیم. طبیعتا در این چرخه عناصر زیادی دیگری همانند مارکت های ایرانی، محبوبیت اسمارت فون ها یا بقیه عناوین داخلی اهمیت داشتند اما ساخته ماجراجویی مهدی فنائی هم به نوبه خود توانست نقش مهمی را ایفا می کند.

مهدی فنائی ابتدای راه 41148 مشکلات گوناگونی را تحمل کرد و حتی بعد از عرضه قسمت ابتدایی، در یکی از آیتم های تلویزیونی بازی به علت داشتن نمادهای نامناسب کوبیده شد؛ مسئله ای که تاثیر زیادی روی روند ساخت قسمت های بعدی 41148 گذاشت و برای مدتی مهدی فنائی دست از ساخت بازی کشید.

اما دوباره تصمیم گرفت عنوانش را ادامه دهد. خیلی قضیه را پیچیده نکنیم، به واسطه همین اعتراضات [که بعدها و با نمایان شدن هدف بازی خیلی از حرف ها پس گرفته شدند] و البته محدودیت های موجود برای توسعه دهندگان ایرانی می خواهیم به یک نکته برسیم: شعار «ما می توانیم» می تواند رنگ واقعیت به خودش بگیرد.

41148 یکی از عناوین موبایلی بود که با وجود مشکلات عمده بازیسازان ایرانی، توانست به کمک موفقیت هایش نور امیدی به دل بعضی سازندگان بتاباند. این از نخستین علت محبوبیت 41148 که البته نه فقط برای ساخته مهدی فنائی، بلکه تمام بازی هایی که به این مهم رسیدند هم صدق می کند.

اما مسئله دوم را باید به نام جا انداختن عرضه اپیزودیک بازی ها به خصوص در سبک ماجراجویی بزنیم. جدا از آنکه بعد از عرضه 41148 موج جدیدی از عناوین ماجراجویی که البته طبیعی هم بود به راه افتاد، سازندگان ایرانی با روی بازتری به ساخت بازی های چند قسمتی روی آوردند.

المانی که بسته به استفاده توسعه دهنده و به واسطه دریافت بازخوردهای بازیکن ها می توانند تاثیر مثبتی روی افزایش کیفیت اپیزودهای بعدی بگذارد. البته نمی خواهیم به صورت کلی این مسئله را مرتبط با 41148 بنامیم. چون قبلا سازندگان خارجی هم به کمک این روش موفقیت های زیادی به دست آوردند.

اما 41148 با بهتر شدن در هر قسمت و ایرانی بودنش توانست بیش از همیشه ساخت عناوین اپیزودیک را بین توسعه دهندگان داخلی جا بیاندازند؛ ساخته مهدی فنائی شاید اولین بازی ایرانی چند قسمتی نباشد ولی تاثیرش در این زمینه بیش از بقیه عناوین مشابه است.

خوب این از دو علت مهم ماندگاری نام 41148 بین مخاطبین، حالا برای چه باید به اعتقاد خیلی از بازیکن ها لقب بهترین بازی ماجراجویی ایرانی روی موبایل باید به این بازی تعلق بگیرد؟ جوابش سخت نیست. چون با عنوانی کاملا «استاندارد» از سبک ادونچر رو به رو هستیم.

شاید تعجب کنید ولی خیلی از عناوین داخلی سبک ماجراجویی روی اسمارت فون ها، حتی استانداردهای سبک خودشان را رعایت نمی کنند. در این بازی ها داستان باید مخاطب را ترغیب به ادامه تجربه خود نموده و با گره های داستانی بیش از حد بازیکن را گیج یا خسته نکند.

همچنین معماهای متناسب با اتفاقات داستانی هم اهمیت زیادی دارند؛ نکته ای مهم که خیلی از بازی های ادونچر ایرانی به آن توجهی نمی کنند. شاید از دیدگاه سختی، معماهای بعضی از بازی های هم سبک بیش از 41148 شما را به چالش بکشند ولی مشکل اینجاست که پازل ها [با اتکا به بستر داستان] منطقی نیستند.

بر خلاف ساخته مهدی فنائی که توجه به این قسمت را در تک تک لحظه هایش می دیدیم. معماهای 41148 اصلا سخت نیستند و جالب اینجاست بدانید یکی از دو مشکل بزرگ بازی همین است ولی چون تقریبا تمام آن ها متناسب با اتفاقات داستانی هستند بنابراین تا حدودی می توانیم از این مسئله چشم پوشی کنیم.

البته گستردگی گیم پلی هم در افزایش جذابیت بازی بی تاثیر نبود. اگر در قسمت ابتدایی بیشتر باید راه می رفتید و کمتر با محیط ارتباط داشتید، در اپیزودهای بعدی شاهد تعامل بیشتر بازیکن با آبجکت ها بودیم. ضمن اینکه دیالوگ های شخصیت اصلی داستان [زیرنویس ها] توانست زیبایی بازی را دو چندان کند.

جدا از آنکه اضافه سازی المان های گیم پلی از دیگر سبک ها، هر چند کم، باعث شد تا گیم پلی 41148 رنگ و بویی متفاوت در قسمت های پایانی به خودش بگیرد. اما داستان؛ یکی از مهمترین دلایل موفقیت عنوان اپیزودیک و ماجراجویی 44148 را باید ایده متفاوت آن بنامیم.

داستان 41148 به گونه ای بود که نه فقط در بازی های ویدیویی بلکه حتی مدیوم سینمایی هم خیلی کم نمونه مشابه آن را بین تولیدات داخلی می یافتید. همین جرئت توسعه دهنده برای پرداخت به یک اتفاق متفاوت و جدید بودن داستان باعث شد تا بازیکن ها به سرعت جذب بازی شوند.

ولی مهم تر از داشتن یک ایده داستانی جذاب، روایت خوب 41148 بود. مهدی فنائی تا قسمت دوم سعی کرد گره های داستانی جذابی ایجاد کرده و با دادن سرنخ های کم اما کافی عطش مخاطب را برای تجربه اپیزودهای بعدی افزایش دهد. در قسمت سوم ریتم داستان زیاد شد و بیشتر از اتفاقات 41148 سر در آوردیم.

سپس او با اپیزود چهارم توانست یک جمع بندی تقریبا مناسب به تمام جریاناتی که در طول بازی شاهد بودیم داشته باشد. گفتیم «تقریبا» چون 41148 به بعضی سوالات مخصوصا پرسش هایی که در قسمت سوم به وجود آمدند جواب نداد؛ در اپیزود سوم به خوبی دنیای 41148 گسترش یافت اما پرداخت مناسبی در قسمت چهارم به این مسئله نشد.

نکته دوم پایان نه چندان مناسب 41148 بود. اشتباه نکنید، با پایانی جذاب و منطقی رو به رو شدیم. همیشه یکی از بزرگترین انتظاراتی که بازیکن ها از عناوین چند قسمتی دارند این است که سازنده چگونه توانسته داستان عنوان خود را به پایان برساند.

پایان 41148 هم جذابیت هایی خودش را داشت اما می توانست فراموش نشدنی تر باشد. شاید اگر دیالوگ پایانی با بیان دیگری عنوان می شد، تاثیرگذاری بیشتری را می دیدیم. البته با وجود این دو مشکلی که گفتیم 41148 همچنان بهترین بازی ایرانی سبک ماجراجویی در اسمارت فون ها است.

خوشبختانه در چند روز گذشته، مهدی فنائی نسخه کامل عنوانش را به رایگان عرضه کرده تا بازیکن هایی که تا حالا دست به تجربه این عنوان نزده اند طعم یک ماجراجویی جذاب را بچشند. همچنین می توانید با خرید مکعب هایی دفترچه خاطرات بعضی شخصیت ها را بخوانید.

اضافه سازی این بخش هم باعث شده تا بعضی سوالات بی جواب بازی پاسخ داده شوند. برای جمع بندی حرف هایمان باید بگوییم که مهمترین هدف بازی های ماجراجویی، ارائه حس ماجراجو بودن به بازیکن ها است. 41148 را می توانیم از معدود عناوینی بنامیم که توانست به این مهم برسد.

41148 نسخه کامل
  • 41148 نسخه کامل
  • قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده: مهدی فنائی
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 38.6 مگابایت
دانلود

تور کیش

مطالب مرتبط

تخریب و غارت؛ معرفی بازی گنگ استایل

مدت زیادی است با بازی های استراتژیک و آنلاین سر و کار داریم، شاید بتوان گفت سوپرسل در بخش دیوایس های همراه با عرضه ی چندین بازی، این سبک را به انحصار خود در آورده. همین امر به یک باره تبدیل به جرقه ای در ذهن توسعه دهندگان داخلی می شود.رفته رفته این ایده به... ادامه مطلب

معرفی بازی Infinity Loop: Energy؛ به رنگ بی نهایت

Infinity Loop: Energy سری Infinity Loop را در مسیر درستی قرار می دهد. همانگونه که با معرفی Infinity Loop: HEX گفتیم، ساخت ادامه Infinity Loop از آن دسته اتفاقاتی بود که اصلا انتظارش را نداشتیم. در واقع ساخته معروف Infinity Games خودش با شعار «بی نهایت مرحله» عرضه شد و HEX نیز با تمام جذابیت هایش... ادامه مطلب

معرفی بازی Parallyzed؛ خواهران قریب

Parallyzed تنها یک عنوان معمولی با المان های نوآورانه نیست؛ با یکی از پدیده های امسال رو به رو هستید. کافیست چند ثانیه وقت خود را پای بازی بگذرانید تا راه یابی Parallyzed به بهترین های فستیوال گوگل را درک کنید. خیلی دوست داریم با تجربه بقیه بازی های جشنواره، ببینیم آن ها چگونه توانسته... ادامه مطلب

آموزش قدم به قدم استفاده از اپلیکیشن اسنپ

اسنپ فعالیت خود را از سال 93 آغاز کرد، سرویسی مشابه Uber برای ایران که خدمات حمل و نقل مسافر را از طریق اپلیکیشن و به صورت آنلاین ارائه می کند. اگر تا حالا تجربه سفر با اسنپ را نداشته اید، یقین داریم که حداقل اسم آن به گوشتان خورده و با روند کاری آن ها تقریبا آشنایید.اسنپ... ادامه مطلب

بررسی اپلیکیشن پرگار؛ ویدیوهای آموزشی برای همه

برای رسیدن به بعضی تخصص ها همیشه نیازی به مدرک دانشگاهی نیست. خوشبختانه این روزها با گشت و گذاری در یوتوب یا شرکت در دوره های آموزش آنلاینی مثل Lynda (که مدارکش به اندازه مدارک دانشگاهی اعتبار دارد) می توانید در بسیاری از مهارت ها تخصص کسب کنید و وارد بازار کار شوید.اما مشکل اینجاست... ادامه مطلب

نگاهی به اپلیکیشن موبایل بانک «همراه بانک تجارت»

مطمئنا زمانی را به خاطر دارید که کار با اپلیکیشن‌های همراه بانک مترادف بود با تحمل محیطی خشک، قدیمی و نچسب با امکانات ناقص که گویی توسعه‌دهندگان برای هر چه زشت و بی‌قواره بودن آن رقابت می‌کردند. این موضوع هم در اپلیکیشن بانک‌های دولتی دیده می‌شد و هم بانک‌های خصوصی، اما خوشبختانه شرایطی به وجود... ادامه مطلب

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟