چین همچنان رتبه نخست پرسرعت ترین ابر کامپیوترهای جهان را در اختیار دارد

چین همچنان رتبه نخست پرسرعت ترین ابر کامپیوترهای جهان را در اختیار دارد

ابر کامپیوترهای چینی «Sunway TaihuLight» و «Tianhe-2» امسال نیز رتبه های اول و دوم لیست ۵۰۰ ابر کامپیوتر قدرتمند جهان را به خود اختصاص دادند. جالب اینجاست که در رتبه سوم یک ابر کامپیوتر سوئیسی قرار دارد و برای نخستین بار پس از ۲۰ سال، ایالات متحده آمریکا جزء سه رتبه نخست فهرست نبوده و در جایگاه چهارم ایستاده است.

Sunway TaihuLight با ۱۰ میلیون هسته، توان پردازشی معادل ۹۳ پتافلاپ دارد

Sunway TaihuLight در مرکز ملی ابر کامپیوتر چین در استان گوانگژو طراحی و ساخته شده است. این غول پردازشی جایگاه نخست را با توان ۹۳ پتافلاپ در بنچمارک «Linpack» به دست آورده که با اختلاف زیاد، بهترین عملکرد پردازشی دنیا محسوب می شود. لازم به ذکر است که قلب تپنده ابر کامپیوتر مذکور از ۱۰ میلیون هسته تشکیل شده که برای فعالیت، به انرژی ۱۵ هزار کیلوواتی نیازمند خواهد اشت.

جالب است بدانید که هموطن چینی Sunway TaihuLight یعنی Tianhe-2 که در جایگاه دوم لیست قرار گرفته، در تست لینپَک توان ۳۳ پتافلاپ را از خود به نمایش گذاشته که با صدر جدول اختلاف قابل توجهی دارد.

گفتنی است فهرست مورد بحث که برای سنجش و ثبت عملکرد ابرکامپیوترها و پیش بینی توسعه تکنولوژی در آینده طراحی شده، سالانه ۲ بار و در خرداد و آذر به روزرسانی می شود.

بر اساس اخبار موجود، ژاپنی ها هم بیکار نیستند و از سال گذشته برای کسب مقام اول دنیا برنامه ریزی کرده اند. وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت این کشور ۱۷۳ میلیون دلار را برای توسعه ابر کامپیوتر «ABCI» کنار گذاشته و دولت ژاپن امیدوار است بتواند با استفاده از آن، رکورد ۱۳۰ پتافلاپ را ثبت کرده و جایگاه نخست فهرست ۵۰۰ ابر کامپیوتر برتر را از آن خود کند.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato