30 سال تولید با کمترین تغییر؛ حکایت عجیب یاماها TW200 مدل 2017

30 سال تولید با کمترین تغییر؛ حکایت عجیب یاماها TW200 مدل 2017

30 سال تولید با کمترین تغییر؛ حکایت عجیب یاماها TW200 مدل 2017

در دنیای موتور سیکلت سازی، چند مدل وجود دارند که علی رغم گذشت زمان تغییرات بسیار کمی را به خود دیده اند. یاماها  TW200 یکی از این مدل ها است که از سال ۱۹۸۷ تاکنون نه تنها با شکل و شمایل بلکه با مشخصات فنی تقریبا ثابت به فروش رسیده است. چنانچه آخرین مدل این موتور سیکلت دو منظوره را در کنار اولین مدل ارایه شده قرار دهیم به ندرت تفاوت هایی را بین آن دو پیدا خواهیم کرد.

yamaha-tw200

یاماها TW200 را می توان یک موتور سیکلت ساده برای رفت و آمدهای روزمره توصیف نمود. این مدل در عین سادگی و نداشتن توانایی های خاص، سالیان سال به موفقیت خود ادامه داده؛ شاید به همین دلیل است که یاماها نیازی به ایجاد تغییرات در آن نمی بیند.

yamaha-tw200

نیروبخش TW200 یک موتور ۱۹۶ سی سی چهار زمانه است که توسط هوا خنک شده و از یک میل سوپاپ بهره می برد؛ با توجه به نسبت تراکم ۹.۵:۱ می توان باک آن را با بنزین معمولی پر کرد. جالب اینکه سیستم سوخت رسانی هنوز از نوع کاربوراتوری بوده و ساخت شرکت معروف ژاپنی Mikuni است، سیستم انتقال قدرت نیز شامل یک جعبه دنده ۵ سرعته و زنجیر می شود. همانطور که مشاهده می کنید خبری از تزریق سوخت، رادیاتور، میل کاردان (به جای زنجیر) و یا گیربکس CVT نیست.

yamaha-tw200

این موتور سیکلت قبل از رایج شدن اصطلاح dual-sport در این کلاس قرار داشت. این اصطلاح به موتورهای دو منظوره ای اطلاق می شود که توانایی حرکت در انواع مسیرهای آسفالت و آفرود را دارند. با وجود این TW200 چندان مناسب اتوبان یا پیمودن مسیرهای طولانی در راه های اصلی نیست؛ زیرا به دلیل وزن ۱۲۸ کیلوگرمی با باک پر، بسیار تحت تاثیر باد بوده و نمی توان با سرعتی بیشتر از ۷۰ مایل با آن حرکت کرد. از آنجایی که این موتور سیکلت گشتاور زیادی تولید نمی کند، کارایی زیادی در مسیرهای خاکی و آفرود نیز ندارد.

yamaha-tw200
تصویری منتسب به مدل ۱۹۸۷ یاماها TW200

تایرهای بزرگ ۱۸ اینچی در جلو و ۱۴ اینچی در عقب اولین چیزهایی هستند که توجه اکثر افراد را در مواجهه با TW200 به خود جلب می کنند. این تایرها با رویه پهن و برجسته خود خبر از آمادگی برای انواع مسیرها می دهند، هر چند نباید زیاد این مساله را جدی گرفت!

yamaha-tw200

همانند مدل ۲۰۱۷، نسخه ۲۰۱۸ یاماها TW200 قیمتی برابر با ۴,۵۹۹ دلار دارد که این رقم در مقایسه با مدل های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ نُه دلار افزایش داشته است. نکته جالب اینکه هر ساله رنگ این موتور سیکلت تغییر می کند و شاید این تنها روش برای تشخیص مدل آن بدون نگاه کردن به شماره سریال باشد. مدل ۲۰۱۷ با رنگ آبی تولید شد، اما یاماها برای سال ۲۰۱۸ رنگ قهوه ای روشن را جانشین آن کرد.

یاماها TW200 مدل سال ۲۰۱۵

تنها تغییراتی که بر روی TW200 اعمال شده به سال ۲۰۰۱ بر می گردد. در آن زمان یاماها استارت الکتریکی، ترمز دیسکی در جلو، کاربراتور CV و پیش کشنده زنجیر میل بادامک را به این مدل اضافه نموده و چراغ اصلی و دینام آن را ارتقا داد.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل