واتس اپ در بسیاری از کشورهای دنیا یک منبع مهم خبری است

بر اساس گزارشی که اخیرا از سوی بنیاد تحقیقات ژورنالیسم رویترز منتشر شده، تعداد افرادی که از فیسبوک به عنوان منبع خبری استفاده می کنند روز به روز در حال کاهش بوده و در عوض این آمار برای واتس اپ رو به افزایش است.

رویترز برای دستیابی به این آمار و ارقام تحقیقاتی جامع و گسترده در 36 کشور دنیا انجام داده و اطلاعاتش را از 71805 نظرسنجی جداگانه بدست آورده است. نتایج حاصله نشان می دهند که بیش از نیمی از جمعیت افراد شرکت کننده در این نظرسنجی از تمام 36 کشور، حالا کمتر از گذشته روی فیسبوک به عنوان یک منبع خبری حساب باز می کنند.

البته با وجود این کاهش، %47 شرکت کنندگان در نظرسنجی اعلام کرده اند که فیسبوک هنوز هم برای پیگیری اخبار منبع اصلی آن هاست، این در حالیست که فقط %15 از کل شرکت کنندگان در نظرسنجی واتس اپ را منبع خبری مهم خود می دانند.

شاید در آمار کلی واتس اپ با فیسبوک فاصله بسیار زیادی داشته باشد، اما وقتی در آمار اختصاصی هر کشور دقیق شویم به نتایج جالبی می رسیم. مطابق گزارش، در حال حاضر %51 از کاربران کشور مالزی، %36 درصد از کاربران کشور شیلی و %46 از برزیلی ها اخبار روزشان را از واتس اپ دریافت می کنند.

مسلما دنبال کردن خبرها از یک اپلیکیشن پیام رسان چندان منطقی به نظر نمی رسد. با این حال، در بسیاری از کشورها انتقاد از نظام حاکم می تواند مجازات زندان و حتی مرگ را به همراه داشته باشد، و از این حیث اپلیکیشن های پیام رسان رمزنگاری شده جای خوبی هستند که افراد بتوانند بدون واهمه از دستگیری و مجازات، آزادانه به بحث و گفتگو بپردازند.

اما در ادامه گزارش رویترز می خوانیم که در بازه زمانی 2013 تا 2017، آمار تعداد شهروندان آمریکایی که نشریات چاپی را مهم ترین منبع خبری خود می دانند با 50 درصد کاهش مواجه بوده است.

همچنین مشخص شده که میان سن فرد و این که از کدام منبع اخبار را دریافت می کند، رابطه مستقیمی وجود دارد. به عنوان مثال، در تمام کشورها %33 از افراد 18 تا 24 ساله ترجیح می دهند که خبرها را از شبکه های اجتماعی دنبال کنند. این در حالیست که وبسایت های خبری، تلویزیون و روزنامه ها با آمار %31، %24 و %5 در رتبه های بعدی قرار دارند.

اما بالعکس، افراد 55 ساله و مسن تر تلویزیون را به عنوان مهم ترین منبع پیگیری اخبار برگزیده اند که شامل %51 آمار می شود. در همین طیف سنی %28 افراد وبسایت های خبری و %11 روزنامه ها را مهم ترین منبع دریافت اخبار خود می دانند و این در حالیست که فقط %7 آن ها برای این کار به شبکه های اجتماعی مراجعه می کنند.

با توجه به این آمار و ارقام می توان دریافت که اگر مشکلی با شبکه های اجتماعی ندارید (و در ایران که تلگرام مهم ترین منبع دریافت خبرهاست، زندگی نمی کنید) احتمالا منبع خبری اصلی شما واتس اپ خواهد بود.

مطالب مرتبط

واتس اپ امکان راستی‌آزمایی پیام‌ها را ممکن کرد

بعد از مدت‌ها قرار گرفتن در فاز آزمایشی، بالاخره واتساپ قابلیتی تازه را در اختیار کاربران قرار خواهد داد که از طریق آن می‌توان صحت اطلاعات و اخباری که توسط پیام‌های فورواردی دریافت می‌شود را اعتبارسنجی کرد و به نوعی به مبارزه با اخبار جعلی پرداخت.از امروز کنار تمام پیام‌هایی که بین چند نفر دست... ادامه مطلب

تلگرام ۶.۳ منتشر شد؛ ارسال فایل تا ۲ گیگابایت و انتخاب ویدیو برای تصویر پروفایل

تلگرام آپدیت بزرگی برای پیام رسان خود منتشر کرده که قابلیت‌های جدیدی را به این اپ اضافه می‌کند. از مهم ترین این قابلیت‌ها می‌توان به انتخاب ویدیو به عنوان تصویر پروفایل و ارسال فایل‌ تا ۲ گیگابایت اشاره کرد.پیام رسان تلگرام روز گذشته به نسخه ۶.۳ بروزرسانی شد و قابلیت‌های جدیدی را دریافت کرد. حالا... ادامه مطلب

امکان استفاده از یک اکانت واتساپ در چندین دستگاه فراهم می‌شود

واتساپ در سال‌های اخیر به ویژگی‌های زیادی مجهز شده اما همچنان کمبودهایی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، عدم امکان استفاده از یک حساب در چندین دستگاه است که ظاهرا در آینده رفع خواهد شد.در دنیای امروز برنامه‌های پیام‌رسان زیادی وجود دارند که قابلیت‌های متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. واتساپ محبوب‌ترین پیام‌رسان در... ادامه مطلب

آشنایی با پنتل؛ پیام‌رسان، شبکه اجتماعی و سوپر اپلیکیشن تازه وارد

هر بار با رونمایی از یک پیام‌رسان یا شبکه اجتماعی جدید در بازار داخلی ممکن است پرسشی برای ذهن‌های کنجکاو به وجود بیاید: آیا بازاری که در آن پیام‌رسان‌های بومی به توفیق خاصی نرسیده‌اند، تلگرام و واتس‌اپ تقریبا تمام نیازهای پیام‌رسانی مردم را پوشش داده و سوپراپلیکیشن‌ها به زور ستاره مربع‌ها در گوشی‌ها نصب می‌شوند،... ادامه مطلب

ضبط مکالمات تصویری واتساپ در اندروید چگونه انجام می شود؟

ضبط مکالمات تصویری واتساپ کار ساده‌ و سرراستی نیست؛ نه خود اپلیکیشن این امکان را به شما می‌دهد و نه هیچ کدام از سیستم‌های عامل. بنابراین برای این کار ناچارید که به ابزار شخص ثالث متوسل شده و از آن‌ها برای رسیدن به هدفتان استفاده کنید.در مقاله‌ای که مشغول خواندنش هستید، می‌خواهیم کار با دو... ادامه مطلب

تماس صوتی بین پیام‌رسان‌های بومی و خطوط موبایل امکان‌پذیر می‌شود

معاون وزیر ارتباطات خبر از راه‌اندازی قابلیت تماس صوتی بین پیام‌رسان‌های بومی و خطوط موبایل داد. به گفته رییس سازمان رگولاتوری، ویژگی «Call Out» قرار است برای پیام‌رسان‌هایی که بیشتر از ۵ میلیون نصب دارند راه‌اندازی شود. آنطور که او خبر می‌دهد نرخ مکالمه از طریق اپ با خطوط همراه ۲۵ تومان به ازای هر... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟