گوگل هوم، آمازون اکو را در آزمونی شامل 3 هزار سوال شکست داد

گوگل هوم، آمازون اکو را در آزمونی شامل 3 هزار سوال شکست داد

موسسه ای فعال در حوزه دیجیتال به نام ۳۶۰i اخیراً دست به حرکتی تحقیقاتی برای سنجش میزان هوشمندی اسپیکرهای گوگل هوم و آمازون اکو زده و آزمونی شامل ۳ هزار سوال میان دستیاران دیجیتالی گوگل اسیستنت و الکسا برگزار کرده است. نتایج این آزمون نشان داد که گوگل هوم تا شش برابر بیشتر از رقیب خود قادر به ارائه پاسخ های درست است. این نتیجه قطعاً تعجب برانگیز است، اما با درنظرگیری رویکرد هر کمپانی نسبت به دستیار دیجیتالی اش، منطقی به نظر می رسد.

اگرچه مشتریان غالباً تمایل بیشتری به دستیار صوتی آمازون دارند، نتایج نشان می دهد که دستیار گوگل به مراتب هوشمندتر است؛ دلیل این مسئله را می توان آن دانست که کمپانی گوگل از قابلیت «گراف» جستجوگر خود برای پاسخ به سوالات کاربر استفاده می کند. گراف گوگل، در واقع پایگاه داده ای از حقایق مختلف است که از سراسر وب جمع آوری شده اند. از طرف دیگر، آمازون از اطلاعات به اشتراک گذاری شده از سوی شرکایش استفاده می کند که به اندازه اطلاعات گوگل وسیع نیستند و در چنین آزمونی شکست می خورد.

موسسه ۳۶۰i اعلام نکرده که چند درصد از این ۳ هزار سوال، مربوط به اطلاعات عمومی بوده اند و چند درصد مربوط به درخواست سرویس های گوناگون. این مسئله نیز می تواند تاثیری شگرف روی نتیجه تحقیق بگذارد، چرا که دو دستیار دیجیتالی مورد اشاره از کلمات کلیدی متفاوتی برای شناسایی فرمان ها و درخواست های گوناگون استفاده می کنند.

به عنوان مثال، وقتی کاربر با فرمانی مشخص از گوگل هوم می خواهد تا دمای اتاق را کم کند، ترموستات Nest که به دستگاه متصل است به خوبی این کار را انجام می دهد. اما همین فرمان، روی آمازون اکو عمل نمی کند و کاربر باید از کلمات کلیدی متفاوتی استفاده نماید؛ اما لازم به اشاره است که الکسا در قیاس با گوگل هوم، با محصولات به مراتب بیشتری در بازار سازگاری دارد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato