همه چیز درباره آیفون ۱۱

مارمولک ها، الهام بخش ناسا برای حذف زباله های فضایی

اگر منظومه خورشیدی را به سان یک هتل در نظر بگیریم آنگاه می توانیم به جرات بشر را بدترین میهمان مقیم در آن قلمداد کنیم.

انسان در همین چند صباحی که از حضورش در فضا می گذرد، حدودا 500 هزار قطعه زباله را در آن رها کرده که حالا بسیاری از آنها با سرعتی در حدود 28 هزار کیلومتر در ساعت در حال حرکت هستند.

با در نظر داشتن همین مساله پژوهشگران دانشگاه استنفورد برای آنکه مانع از برخورد این زباله های فضایی با ماهواره ها و فضاپیماهای در حال حرکت شوند، با همراهی آزمایشگاه سوخت جت ناسا نوعی ابزار پاکسازی فضایی را طراحی کرده اند که شکلی شبیه به گیره رباتیک دارد.

مستر بلیط

هائو ژیانگ، از دانشجویان دوره Ph.D در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه استنفورد در این رابطه به دیجیتال ترندز گفته است: ما برای حذف زباله های فضایی با الهام از بدن مارمولک و ساخت نوعی چسب خاص، یک گیره رباتیک طراحی کرده ایم. در چند دهه اخیر، زباله های فضایی افزایشی قابل توجه داشته اند و در حال حاضر تکنولوژی مشخص تایید شده ای برای این منظور وجود ندارد.

لذا مفتخریم چسب های ابداعی خود را معرفی نماییم که توانایی مقاومت در شرایط سخت فضایی را دارند و می توانند اشیائی به بزرگی 370 کیلوگرم را در حال حرکت بگیرند.

ژیانگ در این باره گفت: ما برای ساخت این گیره از مارمولک ها الهام گرفتیم که با استفاده از مویژه های نازک روی بدنشان به سطوح مختلف می چسبند.

ماده ای که توسط این گروه از محققان ساخته شده نیز به صورت پیشفرض چسبنده نیست و در مقابل زمانی که نیرویی به آن وارد می شود چنین خاصیتی پیدا می کند. باید بگوییم چنین امکانی در فضا که به خاطر فقدان اتمسفر، بسیاری از سیستم های مکنده در آن کار نمی کنند، فوق العاده است.

گفتنی است موهای ریز کار شده روی سطح این گیره ربات حدودا یک دهم موی انسان قطر دارند و برای آنکه شی خاصی را بگیرند تنها کافیست که ربات پدهای خود را روی سطح آن قرار دهد.

در محیط آزمایشگاهی نیز این ربات در فضای شبیه سازی فاقد گرانش تست شده و حتی نسخه کوچکی از آن هم در ایستگاه فضایی بین المللی نصب گردیده.

مدیر این پروژه در همین رابطه گفت:

گام بعدی اضافه کردن تعدادی حسگر مویی شکل به گیره است تا سطوح چسبندگی را به صورت آنی تحت نظر بگیرند و با کمک چسبندگی الکترواستاتیک این خاصیت را به ویژه روی سطوج سخت بیشتر کنند.

او اضافه کرد که تیم تحقیق علاوه بر تجاری سازی ایده خود در نظر دارد نسخه ای متداول از آن را هم برای استفاده روی زمین طراحی کند.

مطالب مرتبط

خورشید احتمالا یک دوقلوی همسان دارد

خورشیدی که همواره به زمین ما می تابد شاید حالا تنها ترین در منظومه خود باشد اما ۴.۶ میلیارد سال پیش که این ستاره متولد شد فرزند میانی در خانواده ای هزار عضوی بوده. تمامی این خواهرها و برادرها به تدریج در سرتاسر کهشکان پخش شده اند و به همین خاطر شناسایی شان کاری بس... ادامه مطلب

ارسال کپسول خاطرات به ماه با استفاده از کمک های مردمی

این روزها فضانوردی دیگر مختص ناسا و سازمان های فضایی کشورهای بزرگ نمی شود. شرکت های خصوصی چند وقتی می شود که در این زمینه فعال شده اند و قصد پیاده سازی ایده های جالبی را در فضا دارند. در این میان هرچند بعضی از پروژه ها با شکست مواجه می شود، اما به هر... ادامه مطلب

چالشی مهم در فضا؛ استفاده از سرویس های بهداشتی چگونه صورت می گیرد؟

اگر قرار باشد انسان عاقبت به مریخ سفر کند یا در ستاره ها و اجرام آسمانی کنکاش نماید، آنگاه بازیافت مساله ایست که اهمیتی ویژه می یابد و هرچیزی را شامل می شود. پسماندهای انسانی نیز یکی از این موارد هستند.ناسا اخیرا تلاش هایی را برای یافتن راهکار این مساله انجام داده است چراکه وقتی... ادامه مطلب

پر تعداد ترین کشف سیاره ای توسط تلسکوپ فضایی کپلر رقم خورد

اگر فکر می کنید تلسکوپ فضایی کپلر تا حالا اگزوپلنت یا فراسیاره های بسیاری را شناسایی کرده است، باید گفت به معنای واقعی کلمه هنوز از نصف مقدار واقعی هم باخبر نشده اید. تیم تلسکوپ کپلر ناسا پس از حرف و حدیث های بسیار، کشف ۱۲۸۴ سیاره ی جدید را تأیید کرده است. این بیشترین تعداد... ادامه مطلب

ماهواره TESS ناسا دو سیاره فراخورشیدی جدید را شناسایی کرد

تلسکوپ فضایی TESS که به صورت ویژه برای بررسی سیاره های نزدیک منظومه شمسی طراحی شده، نخستین مشاهداتش از دو سیاره فراخورشیدی را به زمین ارسال کرده که تا پیش از این ناشناخته بودند.این ماهواره با نام کامل Transiting Exoplanet Survey Satellite که اوایل امسال به فضا پرتاب شد، علاوه بر این ۲ سیاره، تاکنون... ادامه مطلب

ناسا برندگان طراحی زیستگاه‌های مریخ را انتخاب کرد [تماشا کنید]

ناسا در سال ۲۰۱۵ با برگزاری مسابقه‌ی به خصوصی سعی داشت بهترین طرح خانه‌های مصنوعی برای اولین ساکنین سیاره مریخ را پیدا کند. حال به نظر می‌رسد این آژانس فضایی پس از ۳ سال و مشاهده مدل‌های مجازی مختلف موفق شده پنج طرح نهایی برای این مسابقه را انتخاب کند.این آژانس با همکاری دانشگاه بردلی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x