ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم، بازار طلا را کساد کرده اند

عملکرد فوق العاده ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم (Ethereum) باعث شده تا سرمایه هنگفتی به سمتشان سرازیر شود، وضعیتی که بازار طلا را به رکود فرو برده است. «تام لی» مدیر شرکت سرمایه گذاری «Fundstrat» می گوید کاهش اقبال سرمایه گذاران به فلزهای قیمتی، انگیزه مضاعفی را برای خرید ارزهای رمزپایه به وجود آورده.

همان طور که می دانید بیت کوین در سال جاری میلادی ۱۷۲ درصد افزایش قیمت داشته و اکنون با رقم ۲۵۲۵ دلار خرید و فروش می شود. اتریوم هم که یکی از تازه واردین بازار ارزهای دیجیتال به شمار می رود، از آغاز سال ۲۰۱۷ تا به امروز حدود ۳۲۰۰ درصد رشد داشته و به ارزش ۲۴۳ دلار رسیده است.

یکی از دلایل اصلی افزایش تقاضای این ارزها، کاهش تأمین آنها طی ماه های اخیر است. «لی» می گوید کاهش نرخ استخراج بیت کوین طی سال گذشته از ۹.۳ به ۴.۴ درصد باعث شده تا رسیدن به سقف تئوری این ارز تا سال ۲۰۴۵ میلادی یا حتی پس از آن طول بکشد. در همین حال، سرعت تولید طلا از سال ۲۰۰۹ با افزایش چشمگیری روبرو بوده و اکنون به ۳۱۰۰ تن رسیده، که بالاترین رکورد ثبت شده در تاریخ است.

«لی» در یادداشت خود برای سرمایه گذاران اظهار داشت ارزهای دیجیتالی، تقاضا برای طلا را از بین برده اند و به همین دلیل، آنها باید راهکارهای جدیدی را برای کسب منفعت از این بازار نوظهور پیدا کنند.

شرکت Fundstrat پیش بینی می کند که ارزش این ارزهای رمزپایه تا سال ۲۰۲۲ هشت برابر افزایش یافته و قیمت هر واحد بیت کوین به حدود ۲۰ هزار دلار می رسد. البته در برخی برآوردها، این مبلغ تا ۵۵ هزار دلار به ازای هر واحد نیز ذکر شده. در عین حال، کارشناسان می گویند قیمت طلا در همین بازه چندان تغییری نخواهد کرد.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟