ارتش روسیه و ساخت قطاری با قابلیت حمل 6 موشک هسته ای قاره پیما

ارتش روسیه و ساخت قطاری با قابلیت حمل 6 موشک هسته ای قاره پیما

ارتش روسیه و ساخت قطاری با قابلیت حمل 6 موشک هسته ای قاره پیما

به گزارش خبرگزاری رسمی پراودا، ارتش روسیه در حال توسعه دو جنگ افزار مرگبار جدید است. یکی از این جنگ افزارها موشک بالستیک ۱۰۰ تنی با توانایی حمل کلاهک های هسته ای بوده و دیگری، یک قطار نظامی با قابلیت حمل شش موشک قاره پیمای اتمی است.

بر اساس اظهارات «دیمیتری روگوزین» نخست وزیر فدراسیون روسیه، طرح موشک و قطار مذکور کاملاً آماده ساخت بوده و در صورت اتخاذ تصمیم مربوطه توسط مقامات مسئول، به سرعت وارد مرحله تولید می شوند.

RS-36M

موشک ۱۰۰ تنی مورد بحث، «RS-28 Sarmat» نام دارد که توانایی حمل ۱۰ کلاهک هسته ای مجزا را داشته و می تواند کشوری به وسعت فرانسه را با خاک یکسان کند. این موشک که با اسم مستعار «شیطان ۲» از سوی ناتو شناخته می شود، یک به روزرسانی اساسی روی موشک قاره پیمای بالستیک (ICBM) «RS-36M» بوده که در دهه ۷۰ میلادی، لقب «شیطان» را از آن خود کرده بود.

البته توسعه شیطان ۲ در سال ۲۰۱۴ میلادی متوقف شده بود و با طرح جدید، احتمالاً در بهترین حالت اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی آماده آزمایش خواهد شد.

RS-24 Yars
هر قطار می تواند روزانه ۲۴۰۰ کیلومتر را طی کند

اما قطارهای ارتش روسیه که به شکل قطارهای مسافربری معمولی طراحی خواهند شد، «Barguzin» نام داشته و می توانند روزانه بیش از ۲۴۰۰ کیلومتر را بپیمایند. این قطارها نیز یک به روز رسانی از طرح قدیمی تر متعلق به زمان شوروی (تصویر اصلی مطلب) هستند، و توانایی حمل ۶ فروند موشک ۵۵ تنی قاره پیمای «RS-24 Yars» با کلاهک های گرماهسته ای (هیدروژنی) را خواهند داشت.

مسلماً طرح ارتش روسیه موافقان و مخالفان خاص خود را دارد. از طرفی موافقان معتقدند تحرک بالای قطارها کار رهگیری محل آنها را سخت تر کرده که تاثیر این امر با توجه به وسعت خاک کشور روسیه، دو چندان خواهد شد.

از سوی دیگر اما برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند به دلیل محدودیت حرکت قطار به ریل های ثابت، کار جست و جوی هدف برای ماهواره های دشمن راحت تر شده و به علاوه، احتمال مسدود شدن خطوط راه آهن در مسیرهای طولانی کشور روسیه و با وجود برف و یخبندان شدید، بسیار بالا خواهد بود.

روسیه در حال حاضر با در اختیار داشتن ۷۰۰۰ کلاهک هسته ای در رتبه نخست دنیا قرار داشته و آمریکا نیز با ۶۸۰۰ کلاهک، مقام دوم را در اختیار دارد. لازم به ذکر است ارتش ایالات متحده آمریکا نیز در دهه ۸۰ میلادی ایده قطارهای حامل موشک را مطرح کرده بود اما به دلایل مختلف، از ادامه پروژه صرف نظر نمود.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل