پژو 508 در برابر رنو تلیسمان؛ مقایسه سدان های سایز متوسط فرانسوی

شرکت ایران خودرو به تازگی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۶ را به فروش می رساند. این در حالی است که نماینده رسمی رنو در ایران، از مهر ۹۵ عرضه رنو تلیسمان را آغاز کرده است که به نوعی رقیب و هم کلاس پژو ۵۰۸ محسوب می شود.

نگین خودرو نسخه E3 تلیسمان را با قیمت ۱۸۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ثبت نام می کند و ایران خودرو ۵۰۸ فول آپشن مدل ۲۰۱۶ را با قیمت ۱۷۹ میلیون تومان به فروش مى رساند. در ادامه مقایسه اى از این دو خودرو بیان شده است.

مشخصات فنی
هر دو سدان سایز متوسط فرانسوی به پیشرانه های ۱.۶ لیتری توربو مجهز هستند. موتور رنو تلیسمان ۱۹۰ اسب بخار قدرت و ۲۶۰ نیوتون متر گشتاور تولید مى کند. اما در مورد پژو ۵۰۸ قدرت موتور در حدود ۱۶۳ تا ۱۶۵ اسب بخار اعلام شده و گشتاور آن نیز ۲۵۰ نیوتون متر است. در نتیجه در این بخش برترى با تلیسمان است.
آیسین به عنوان مطرح ترین طراح سیستم انتقال قدرت برای پژو ۵۰۸ گیربکس شش سرعته اتوماتیکی را طراحى کرده که بر روی تمام سری ۱۶۵THP نصب است. رنو از فناوری F1 را در بحث فنی تلیسمان استفاده کرده است و یک گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک دو کلاچه را برای انتقال قدرت موتور ۱۹۰ اسب بخار انتخاب کرده است.

در بحث مصرف سوخت نیز تلیسمان با ۱ لیتر مصرف کمتر در مقابل پژو ۵۰۸ نسبت به این خودرو برترى دارد. شتاب صفر تا صد رنو تلیسمان نیز در حدود ۷.۷ ثانیه اعلام شده و نزدیک به ۱.۱ ثانیه نسبت به پژو ۵۰۸ برتری دارد.

تجهیزات و امکانات رفاهی

هر دو خودرو داراى امکاناتی نظیر گرمکن صندلی های جلو، ماساژور صندلی راننده، دوربین عقب، تودوزی چرم، کروزکنترل و محدودکننده سرعت، ترمز پارک برقی، استارت دکمه ای، سنسور نور و باران، هدآپ و... هستند
در کابین پژو ۵۰۸ امکاناتی نظیر دنده پشت فرمان، سیستم تهویه چهارگانه، نور بالای اتوماتیک و... دیده می شود که در تلیسمان وجود ندارند.
.ولی تلیسمان E3 که در حال حاضر به بازار ایران آمده است امکاناتی نظیر سقف پانارومیک، سردکن صندلی های جلو، گرمکن صندلی های عقب، ماساژور صندلی های جلو به صورت فابریک، سیستم کمکی پارک و اتوپارک، قابلیت تنظیم حالت رانندگی خودرو با ۱۱ پارامتر متغیر (۵۰۸ تنها در سه حالت قابلت تنظیم است)، تغییر نورپردازی کابین، تغییر نوع صفحه آمپر و چند آپشن دیگر را نسبت به ۵۰۸ بیشتر دارد.مشخصات ایمنی
رنو تلیسمان و پژو ۵۰۸ خودروهایی فرانسوی هستند که هر دو ۵ ستاره ایمنی را از مرکز یورو انکپ دریافت کرده اند. البته در برخی بخش های تست های چهارگانه پژو ۵۰۸ بالاتر است و در برخی بخش های دیگر رنو تلیسمان. وجود شش کیسه هوای ۱۰ نقطه ای، رادار نقطه کور، ترمزهای پیشرفته و... از جمله امکاناتی است که باعث شده تا تلیسمان و ۵۰۸ از نظر ایمنی در جایگاه خوبی قرار داشته باشند.

قیمت و شرایط بازار
پژو ۵۰۸ یکی از خودروهای پرفروش در کلاس خود برای بازار فرانسه به حساب می آید. اما، در حال حاضر ایران خودرو مدل ۲۰۱۶ این خودرو را به بازار ایران آورده و تاکنون خبری از عرضه مدل ۲۰۱۷ نشده اما با این وجود قیمت مدل ۲۰۱۶ را بیش از ۱۷۰ میلیون تومان تعیین کرده است.

این نوع قیمت گذاری برای مدل قدیمی ۵۰۸ نشان می دهد که در آینده نزدیک احتمالا با عرضه مدل سال این خودرو قیمت آن تا بیش از ۱۹۰ میلیون تومان هم مى رسد.
همچنین در بازار جهانی قیمت نسخه های هم رده ۵۰۸ و تلیسمان به شکلی تعیین می شود که در اکثر مواقع بهای تمام شده تلیسمان بیشتر است.

خدمات پس از فروش

خودروهایی مانند هایما S7، سوزوکی گرندویتارا، پژو ۲۰۰۸، پژو ۵۰۸ و حتی تندر۹۰ در تمام نمایندگی های ایران خودرو پذیرش می شود و به اصطلاح باید به نمایندگی پایلوت خود مراجعه کنند.

این سبک فعالیت باعث شده تا در حال حاضر تعداد نمایندگی های مجاز به خدمات تلیسمان از جانب نگین خودرو به مراتب بیشتر از مراکز خدماتی ایکاپ در کشور باشند.

تلیسمان خودرو تازه ای در بازار جهانی محسوب می شود و در ظرف چند ماه گذشته نیز فروش قابل توجهی را در بازار ایران تجربه کرده است اما پژو ۵۰۸ در نسل فعلی سال های آخر تولید خود را پشت سر می گذارد و ظرف یکسال اینده با مدل جدیدتری جایگزین خواهد شد.

با این توضیح مشخص است که استقبال مشتریان از کیا اپتیما JF یا هیوندای سوناتا LF و... به دلیل اینکه با مدل هاى سال وارد کشور مى شوند به مراتب بیشتر پژو ۵۰۸ است.

در واقع بیم آن می رود که شکست پژو ۴۰۷ در بازار به نوعی با مدل ۵۰۸ نیز تکرار شود و این خودرو علیرغم جذابیت های ظاهری و فنی خود نتواند آنچنان که باید و شاید توجه مشتریان ایرانی را جلب کند.

امید است که ایران خودرو با درس گرفتن از تجارت گذشته بتواند در بازار خودروهای وارداتی رقابتی تر عمل کرده و محصولات خود را منطبق بر تغییرات جهانی و قیمت گذاری منطقی راهی بازار نماید.

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟