فاز سوم شبكه ملی اطلاعات در نمایشگاه الکامپ به بهره‌ برداری رسید

مراسم بهره برداری از فاز سوم شبكه ملی اطلاعات که در اصل فاز نهایی اين پروژه ملی به حساب می آید، با حضور «محمود واعظی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. با نهایی شدن پروژه شبکه ملی اطلاعات، امکان تفكیک ترافیک خارج و داخل و پیاده سازی شبكه امن، پايدار، پهن باند با مديريت مستقل و امكان عرضه خدمات محتوای بومی محقق می‌شود.

شبکه ملی اطلاعات در سه فاز، و در تاریخ شهریور ۹۵، بهمن ۹۵ و مرداد ۱۳۹۶ به بهره برداری رسید و آن را می توان نقطه درخشانی در کارنامه محمود واعظی به عنوان وزیر ارتباطات دولت یازدهم به حساب آورد.

شبکه ملی اطلاعات که بحث ایجاد آن در سال ۱۳۸۴ با نام «اینترنت ملی» آغاز شد، بستری امن را برای کاربران داخل کشور ایجاد می‌کند و اطلاعاتی که در دیتاسنترهای داخلی وجود دارند، به هیچ عنوان از خارج کشور قابل مسیریابی نیستند.

اما این روزها ملموس ترین تغییر برای کاربران در استفاده از اینترنت، پرداخت هزینه نیم بها جهت استفاده از ترافیک داخلی، در راستای سیاست‌های شبکه ملی اطلاعات است.

در هفته‌های گذشته، شرکت‌های بزرگ ایرانی از جمله، همراه اول، ایرانسل، پارس آنلاین، شاتل و... از پروژه های مختلف خود در راستای فاز سوم شبکه اطلاعات رونمایی کرده بودند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟