همه چیز درباره آیفون 13
نگاهی به کم قدرت ترین خودروهای بازار آمریکا؛ از هیوندای النترا تا نیسان میکرا

نگاهی به کم قدرت ترین خودروهای بازار آمریکا؛ از هیوندای النترا تا نیسان میکرا

تردیدی در این نیست که مشتریان خودرو از طیف های مختلفی بوده و آنها بر اساس برخی فاکتورها و نیازها اقدام به خرید یک اتومبیل می کنند.

بنابراین همانطوری که ممکن است داج چلنچر دیمن ۸۴۰ اسب بخاری با نیازهای یک مشتری مطابقت بیشتری داشته باشد، در سوی مقابل شاید یک هاچ بک ۸۰ اسب بخاری نیازهای فردی دیگر را به راحتی برطرف کند.

با این پیش زمینه در مطلب حاضر قصد داریم به برخی از خودروهای مدل ۲۰۱۷ که از لحاظ قدرت موتور ضعیف تر از سایرین هستند، نگاهی گذرا داشته باشیم. البته قبل از پرداختن به این مدل ها باید اشاره کنیم که اسب بخار کم لزوما به معنای بد بودن نیست؛ چرا که آنها به خوبی از عهده اهداف تعیین شده بر آمده و مزایایی مثل قیمت کم و مصرف سوخت بهینه دارند.

  1. هیوندای الانترا اکو

همانطور که از پسوند اکو می توان حدس زد، نباید انتظار خروجی بالایی از موتور این خودروی کره ای داشته باشیم. در زیر کاپوت این نسخه از الانترا یک موتور ۱.۴ لیتری توربوشارژ قرار دارد که می تواند ۱۲۸ اسب بخار قدرت و ۲۱۱ نیوتن متر گشتاور تولید کند.

علی رغم این ارقام نه چندان زیاد، خروجی الانترا اکو در کلاس خود کاملا قابل قبول است. این اتومبیل اقتصادی در صد کیلومتری شهری، جاده ای و ترکیبی به ترتیب ۷.۳، ۵.۸ و ۶.۷ لیتر سوخت مصرف می کند.

  1. فورد فوکس SE سدان

برای تقریبا دو دهه است که فوکوس در کلاس خودروهای کامپکت به رقابت پرداخته و جایگاه ویژه ای در بین مشتریان دارد. سدان فوکوس SE، از همان موتور معروف ۱ لیتری اکوبوست سه سیلندر بهره می برد. این موتور توانایی تولید ۱۲۳ اسب بخار قدرت و ۱۷۰ نیوتن متر گشتاور را دارد.

با گیربکس شش سرعته دستی، مصرف سوخت این مدل در شهر، اتوبان و صد کیلومتر ترکیبی به ترتیب برابر با ۷.۸، ۵.۸ و ۶.۹ لیتر عنوان شده؛ حال آنکه با گیربکس شش سرعته خودکار این ارقام با ۸.۷، ۶.۱ و ۷.۵ افزایش می یابد.

  1. فورد فیستا

فیستا دیگر نماینده فورد در این لیست است که نیروبخش آن یک موتور ۱.۶ لیتری چهارسیلندر به قدرت ۱۲۰ اسب بخار و ۱۵۱ نیوتن متر گشتاور می باشد.

مصرف سوخت این خودرو با گیربکس دستی در شهر، جاده و حالت ترکیبی به ترتیب ۸.۷، ۶.۷ و ۷.۸ لیتر اعلام شده؛ با گیربکس خودکار نیز این ارقام در کمال تعجب بهبود پیدا کرده و به ۸.۷، ۶.۳ و ۷.۵ تغییر می کند.

  1. نیسان ورسا / ورسا نوت / میکرا

رتبه هفتم با سه مدل به نیسان رسیده که دلیل آن استفاده از یک موتور ۱.۶ لیتری مشترک در این مدل ها است. این موتور ۱۰۹ اسب بخار قدرت و ۱۴۵ نیوتن متر گشتاور تولید می کند.

مصرف سوخت ورسا با گیربکس دستی پنج سرعته در شهر و اتوبان به ترتیب ۸.۷ و ۶.۵ لیتر اعلام شده، در صورت استفاده از گیربکس اتوماتیک این ارقام به ۹ و ۶.۷ لیتر افزایش می یابند.

مدل ورسا نوت یا همان هاچبک با گیربکس CVT عملکرد بهتری داشته و ارقام یاد شده به ترتیب به ۷.۵ و ۶ لیتر کاهش پیدا می کنند. مدل شهری و کوچک میکرا نیز که در کانادا به فروش می رسد، در شهر ۸.۷ و در جاده ۶.۸ لیتر مصرف دارد.

  1. تویوتا یاریس/یاریس iA

هاچبک کوچک ژاپنی با موتور ۱.۵ لیتری و چهار سیلندر خود ۱۰۶ اسب بخار قدرت و ۱۳۹ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. با این موتور یاریس مصرف سوختی برابر با ۷.۸، ۶.۵ و ۷.۱ لیتر در شهر، جاده و صد کیلومتر ترکیبی دارد.

نسخه iA یا همان سدان اگر چه از همان موتور بهره می برد، اما مصرف سوخت آن اندکی پایین تر است. این خودرو در شهر، جاده و در حالت ترکیبی به ترتیب به ۷.۸، ۶ و ۶.۹ لیتر سوخت نیاز دارد.

  1. فیات ۵۰۰

این خودروی کوچک ایتالیایی نیروی خود را از یک موتور ۱.۴ لیتری چهار سیلندر با ۱۰۱ اسب بخار قدرت و ۱۳۲ نیوتن متر گشتاور دریافت می کند.

با توجه به اندازه کوچک و وزن کم فیات ۵۰۰، این موتور به خوبی پاسخگوی نیازها بوده و با گیربکس پنج دنده دستی ۷.۵ لیتر در شهر و ۶.۱ لیتر در جاده می سوزاند.

  1. شورولت اسپارک

اسپارک با موتور ۱.۴ لیتری اکوتک چهار سیلندر یکی دیگر از ضعیف ترین خودروهای سال ۲۰۱۷ است. ۹۸ اسب بخار قدرت و ۱۲۷ نیوتن متر گشتاور خروجی های این موتور کم حجم هستند.

با این مشخصات، اسپارک در صد کیلومتر شهری ۸.۱ و در صد کیلومتر جاده ای ۶.۱ لیتر سوخت مصرف می کند.

  1. اسمارت فورتو

نسخه بنزینی این خودرو از این به بعد دیگر در آمریکای شمالی در دسترس نخواهد بود، چرا که با تصمیمات اتخاذ شده مدل برقی رفته رفته جایگزین آن می شود.

فورتوی بنزینی نیروی خود را از یک موتور ۱ لیتری سه سیلندر توربوشارژ به قدرت ۸۹ اسب بخار و ۱۳۵ نیوتن متر گشتاور می گیرد. با این موتور فورتو در شهر ۷.۵، در جاده یا اتوبان ۶ در حالت ترکیبی ۶.۹ لیتر سوخت مصرف می کند.

  1. میتسوبیشی میراژ

ضعیف ترین خودروی موجود در بازار ایالات متحده میراژ ژاپنی است. موتور سه سیلندر این اتومبیل کوچک حجمی برابر با ۱.۲ لیتر دارد. این موتور ۷۸ اسب بخار قدرت و ۱۰۰ نیوتن متر گشتاور در اختیار راننده می گذارد که اگر چه ارقام زیادی نیستند اما برای گشت و گذار در مسیرهای شهری کاملا کافی به نظر می رسند.

مصرف سوخت بسیار خوب یکی از نقاط قوت اصلی این مدل محسوب می شود؛ طوری که میراژ در شهر ۶.۳، در اتوبان ۵.۴ و در حالت ترکیبی ۶ لیتر بنزین مصرف می کند که ارقام مناسبی به حساب می آیند.

حال اگر قصد داشته باشیم تا برای مقایسه نگاهی به بازار خودرو کشورمان داشته باشیم، با انبوهی از خودروهایی مواجه می شویم که به مراتب از تمامی مدل های قرار گرفته در این فهرست ضعیف تر هستند، برای مثال قدرت موتور پراید برای سالیان متوالی در حدود ۶۳ اسب بخار بود که رقمی بسیار اندکی در مقایسه با حجم موتور ۱.۳ لیتری این خودرو به حساب می آید.

اخیرا نیز در پی اصلاحات انجام شده قدرت موتور این خودرو به حدود ۷۳ اسب بخار افزایش یافته که همچنان رقم نامناسبی محسوب می شود. با گذر از پراید به پژو ۲۰۶ تیپ دو با قدرت ۷۵ اسب بخار، تیبا با قدرت موتور ۸۷ اسب بخار، خانواده موتورهای ۱.۸ لیتری پژو و سمند و پارس با قدرت ۱۰۰ اسب بخار و انبوهی از موتورهای ۱۰۵ اسب بخاری مربوط به خودروهای چینی، پژو ۲۰۶ تیپ ۵، رانا، تندر ۹۰ و ... بر میخوریم.

از این رو می توان با قاطعیت گفت که درصد بسیار بالایی از خودروهای حاضر در جاده ها و خیابان های ایران در مقایس جهانی ضعیف یا بسیار ضعیف قلمداد می شوند و از جایگاه در خوری برخوردار نیستند، حتی با مرور تاریخ صنعت خودرو کشورمان نیز کمتر خودرو سطح متوسط یا قدرتمندی را می تواند نام برد، به شکلی که مزدا ۳ با قدرت در حدود ۱۵۰ اسب بخار، جک S5 با ۱۷۰ اسب بخار و نیسان ماکسیما با قدرتی در حدود ۲۰۰ اسب بخار که در مقایس جهانی خودروهایی کاملا معمولی قلمداد می شوند، برای صنعت خودروسازی ایران دست کمی از مرکب های آتشین و سریع ندارند و لقب قدرتمند ترین خودروهای مونتاژ شده در ایران را از آن خود می نمایند.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم قدرت موتور و تفاوت عملکردی قدرت خودروهای مختلف می توانیداین مقاله را مطالعه فرمایید.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato