مهندس اسبق مایکروسافت از دلایل ناکامی کورتانا در مقابل الکسا می گوید

Qi Lu از کارشناسان سابق مایکروسافت در زمینه هوش مصنوعی است که اوایل امسال به شرکت چینی بایدو ملحق شد. لو در دوران همکاری اش با غول نرم افزاری دنیا روی پروژه های بزرگی نظیر کورتانا و پلتفرم بات آن کار کرده بوده و همزمان مدیریت واحد موتور جستجوی بینگ و آفیس را هم بر عهده داشت.

وی در مصاحبه ای که اخیرا با نشریه وایرد داشته از برخی مشکلات مایکروسافت برای شکست دادن دستیار صوتی الکسا (محصول آمازون) پرده برداشته که در ادامه با شما در میان می گذاریم.

لو در این باره گفت:

من حدودا چهار سال و نیم پیش روی کورتانا کار می کردم و در آن زمان همگی مان عقیده داشتیم که تکنولوژی آمازون خیلی عقب است. گوگل و مایکروسافت به لحاظ تکنولوژیکی با فاصله زیادی از آمازون جلوتر بودند اما حالا به رقابت این سه در زمینه هوش مصنوعی نگاه کنید. اکوسیستم الکسای آمازون از هر شرکت دیگری در آمریکا جلوتر است و علت هم این است که آنها مسیر درست را طی کرده اند. آنها گجت درست را خلق کرده اند و هوش مصنوعی در الکسا حرف اول را می زند.

لو باور دارد که مایکروسافت و گوگل هر دو مرتکب یک اشتباه شده اند و آن اینکه به جای ساخت یک محصول اختصاصی برای دستیارهای صوتی تلاش هایشان در این زمینه را روی پی سی و موبایل متمرکز کرده اند.

لو ادامه می دهد:

موبایل از نظر من برای آینده نزدیک ابزاری است که در وهله نخست با انگشتان سر و کار خوهد داشت اما این شرکت ها در زمینه اکوسیستم های صوتی باید دستگاهی طراحی کنند که در ابتدای امر روی هوش مصنوعی تمرکز دارد.

مایکروسافت کورتانا را قبل از الکسا و به عنوان یک دستیار دیجیتالی امید بخش معرفی کرد. این غول نرم افزار در ادامه کورتانا را به ویندوز ۱۰ برای پی سی ها آورد و از آن حتی در کنسول اکس باکس وان بهره جست اما نتوانست یک گجت اختصاصی برای آن بسازد.

حالا خبردار شده ایم که هارمن کاردون در نظر دارد اسپیکری را با بهره گیری از کورتانا بسازد و به این ترتیب مایکروسافت نیز دستیار دیجیتالی خود را به دستگاه های بیشتری می آورد. کورتانا قرار است روی بسیاری محصولات اینترنت اشیاء نظیر یخچال، توستر، ترموستات و حتی ماشین به کار گرفته شود و آن زمان است که می توانیم بگوییم رقابت میان مایکروسافت و آمازون وارد فاز تازه ای شده است.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟