گلایه دفاتر پیشخوان از همراه اول؛ سیم‌کارت خام در ازای بازاریابی برای ترابرد؟

به تازگی تصویر نامه‌ای در فضای مجازی و کانال‌های تلگرامی دست به دست می‌شود که از عدم واگذاری سیم کارت خام همراه اول به دفاتر پیشخوان دولت در اهواز حکایت دارد. در این نامه، انجمن صنفی دفاتر پیشخوان اهواز خبر می‌دهد که همراه اول از تحویل سیم کارت خام به دفاتر امتناع می‌ورزد و آنها را تشویق می‌کند تا به جای فروش سیم‌کارت به مشترکان جدید، کاربران دیگر اپراتورها را ترغیب به ترابرد به شبکه همراه اول کنند.

حدود یک سال از آغاز طرح ترابردپذیری سپری می‌شود و بر اساس آماری که در پایان فصل اول ۹۶ ارائه شده، همراه اول در کارزار ترابردپذیری دارای تراز مثبت است و اپراتورهای دوم و سوم، خروجی‌های بیشتری نسبت به ورودی‌های خود داشته‌اند. (نکته: آمار زیر از سوی همراه اول منتشر شده. اپراتور اول می‌گوید که این اعداد را از سایت شرکت پایا، یعنی پیمانکار فنی طرح ترابردپذیری برداشت کرده است.)

تا قبل از شروع رسمی طرح ترابردپذیری، پیش‌بینی نمی‌شد که همراه اول بتواند در میان دو رقیب خود شانس چندان بالایی داشته باشد. در ابتدای سال جاری، مدیرعامل همراه اول، «وحید صدوقی» در مجمع سالیانه همراه اول عنوان کرد که شرکت رقیب (ایرانسل) ظرفیت جذب ۱۰ میلیون مشترک این اپراتور را پیش از شروع طرح ترابردپذیری ایجاد کرده بود.

ولی همراه اول با تغییر استراتژی‌ و نوسازی تجهیزات، نسل جدید شبکه موبایل و اینترنت همراه قوی‌تر را به مشترکین خود ارائه داد. همین موضوع باعث شد تا تمایز اپراتورهای دوم و سوم با همراه اول کم رنگ تر شود. به این شکل، همراه اول توانست از تغییر اپراتور میلیون‌ها مشترک خود جلوگیری کند. از سوی دیگر با توجه به توافق رومینگ ملی که میان همراه اول، ایرانسل و رایتل اجرایی شده، اپراتورها می‌توانند از آنتن‌های همدیگر استفاده کنند.

اما نامه‌ای که از سوی انجمن صنفی دفاتر پیشخوان خدمات دولت اهواز در رابطه با عدم ارائه سیم‌کارت خام همراه اول به کارگروه دفاتر پیشخوان استان خوزستان ارسال شد و در فضای مجازی دست به دست چرخید، باعث شد تا موضوع را به شکل نزدیک‌تر پیگیری کنیم. در تماسی با انجمن صنفی دفاتر پیشخوان اهواز، برایمان مشخص شد که این نامه از سوی «محمد جادری»، نایب رئیس و دبیر انجمن صنفی دفاتر پیشخوان اهواز امضا شده است. وی خبر می‌دهد که دفاتر پیشخوان با مشکل کمبود سیم‌کارت خام اپراتور اول رو به رو هستند و این همراه اول سیم‌کارت‌های خام را به راحتی در اختیار آنها قرار نمی‌دهد.

آنطور که به نظر می رسد این سهمیه بندی به دلیل محدودیت در شماره‌ها اعمال شده و در صورتی که دفتری به سهمیه بیشتر نیاز داشته باشد، می تواند آن را از طریق ترابرد تامین کند. روابط عمومی همراه اول در پاسخ به سؤال دیجیاتو در این رابطه اعلام کرده که موضوع را پیگیری کرده و پاسخ تکمیلی را جهت شفاف تر شدن قضیه اعلام خواهد کرد.

یک ترابرد، یک سیم‌کارت؟

کاربران همراه اول و ایرانسل نیاز‌های متفاوتی دارند و معمولاً به راحتی و تا وقتی که مجبور نباشند، حاضر به تغییر اپراتور خود نیستند و حالا سوال اینجاست که آیا درخواست یک دفتر پیشخوان، واقعاً می‌تواند در تصمیم گیری آنها جهت ترابرد به یک اپراتور دیگر تاثیری داشته باشد؟

همانگونه که اطلاع دارید ترابردپذیری در جهان اتفاقی تازه‌ای نیست اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که معمولاً اپراتور قدیمی‌تر، به واسطه پیشنهادهایی که اپراتورهای جدید به کاربران می‌دهند، مشترکان زیادی را از دست می‌دهد. اما در کشور ما همه چیز برعکس روال جهانی پیش رفت و به نظر می‌رسد که اپراتورهای دوم و سوم، چندان در ارائه پیشنهاد‌های جذاب به کاربران عملکرد موفقی نداشته‌اند.

موبایلت

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟