دانشمندان چینی برای نخستین بار موفق به تله پورت کوانتومی زیر آب شدند

دانشمندان چینی برای نخستین بار موفق به تله پورت کوانتومی زیر آب شدند

محققین دانشگاه جیائو تونگ شانگهای اخیراً مقاله ای را منتشر کرده و مدعی شدند که ذرات نور در هم تنیده را از میان آب دریا انتقال داده اند، عملی که تا به امروز انجام نشده بود.

این تیم توانسته اند در شرایط کنترل شده، ذرات را به فاصله سه متر درون آب دریا عبور دهند. اگرچه این پارامترها چندان هیجان انگیز نیستند و نمی توانند آینده مخابرات ایمن بر بستر دریا را تضمین کنند، اما به نظر می رسد راه برای تحقیقات بیشتر در حوزه اینترنت کوانتومی باز شده است.

اهمیت روش فوق به این نکته باز می گردد که با مفهوم دورنوردی یا تله پورت روبرو هستیم. در هم تنیدگی کوانتومی فرایندی به شدت پیچیده است که در آن، لیزر از میان یک کریستال ویژه عبور کرده و فوتون های در هم تنیده را تولید می کند.

چند ماه قبل، دانشمندان چینی موفق شدند فوتون های در هم تنیده را از زمین به فضا انتقال دهند و نخستین شبکه ماهواره ای کوانتومی جهان را به راه بیاندازند. پس از این موفقیت، آنها چندین پیام را بین زمین و فضا رد و بدل کردند تا نتایج مطمئن تری را در این حوزه به دست بیاورند.

حالا تیم دانشگاه جیائو تونگ همین روش را زیر دریا به کار گرفته است. آنها می گویند به زودی توانایی ارسال پیام تا فاصله حداقل ۹۰۰ متری را هم به دست می آورند.

اگر شبکه کوانتومی آینده اینترنت جهان را تشکیل دهد، که عقیده بسیاری از کارشناسان همین طور است، باید به نوعی بر محدودیت های راهکارهای ماهواره ای یا زیر دریا غلبه کنیم و به نظر می رسد چشم امید جهانیان به چینی ها دوخته شده است.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato