جریمه برای جملات ادبی و فلسفی؛ دردسر تازه رانندگان وانت

پشت نویسی خودروها پدیده ای بسیار فراگیر است که از دیرباز بین رانندگان خودروهای سنگین و برخی مالکین خوش ذوق خودروهای سواری رایج بوده است.

به تازگی استفاده از علائم و برچسب های مختلف از لوگو برندهای معروف گرفته تا نماد های اختصاصی مربوط به مواد مخدر، جملات انگلیسی تهدید آمیز و حتی پندهای آموزنده مربوط به مسائل اجتماعی نیز به این مقوله اضافه شده است و حالا پلیس قصد دارد تا با اعمال جریمه ای 30 هزار تومانی از ترویج بیشتر این پدیده جلوگیری به عمل آورد.

Mobit

پیش از این شاهد مخالفت پلیس با نصب برچسب مربوط به شیشه دودی تیره رنگ، برچسب های مربوط به مصرف مواد مخدر و مسائلی از این دست بودیم اما اعمال جریمه رانندگی برای وجود نوشته هایی با مضامین شعر و جملات فلسفی باعث شده تا قشر تازه ای از رانندگان نیز به شامل حال جرایم پلیس شوند.

در این میان به نظر می رسد که سهم رانندگان خودروهای تجاری نظیر وانت، کامیون و حتی برخی رانندگان تاکسی بیش از سایرین باشد.

از طرف دیگر با توجه به گستردگی این خرده فرهنگ در سطح جامعه، سخت گیری در برخورد با خودروهای پشت نویسی شده کمی بعید به نظر می رسد، بخصوص با توجه به نزدیک بودن ماه محرم و مرسوم بودن پشت نویسی خودروها در ایام عاشورا، پلیس مسیر دشواری را در اعمال جریمه و برخورد با رانندگان متخلف در پیش خواهد داشت..

باید گفت که این میزان از سخت گیری در تزیین و شخصی سازی خودروها در بسیاری از کشورها رایج نیست و استفاده از اعلائم و نشانه های متفاوت، پلاک های اختصاصی و تیونینگ خودروها در بسیاری از پیشرفته ترین کشورها با در نظر گرفتن ضوابطی، قانونی محسوب می شوند، اما در کشورمان با توجه به مشخص نبودن چهارچوب های مربوطه، تقریبا اعمال هر تغییری بر روی خودرو می تواند زمینه ساز صدور قبض جریمه توسط پلیس باشد.

به هر روی باید منتظر ماند و دید که در عمل شدت برخورد پلیس راهنمایی و رانندگی با این تخلف تازه اعلام شده چگونه خواهد بود، اما مسلما رانندگانی که خودرو خود را غرق در انواع برچسب و شعر و شعار کرده اند بیش از سایرین در معرض اعمال قانون قرار خواهند داشت.

Mobit

نظرات ۳۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟