بیکاری گسترده تعمیرکاران خودرو؛ نتیجه فراگیر شدن اتومبیل های برقی

دنیای امروز، دنیای تغییر و پیشرفت است. این امر ضمن پدید آوردن فرصت های جدید، گاه تهدیداتی را برای برخی به دنبال داشته و منجر به کشمکش هایی شده است.

شاید ظهور انواع فروشگاه های اینترنتی و یا اپلیکیشن های به اشتراک گذاری مسیر را بتوان دو مثال خوب در این زمینه دانست که علی رغم مزایای بسیار، بعضا باعث بروز اعتراض هایی نیز شده اند.

شرکت آمریکایی جی پی مورگان (JP Morgan) که در حوزه ی خدمات مالی و بانکداری فعالیت می کند، پیش بینی نموده ظهور اتومبیل های الکتریکی و فراگیر شدن آنها، اثرات مشابهی داشته و بسیاری از کسب و کارهای سنتی را تهدید خواهد کرد.

طبق پیش بینی جی پی مورگان، از آنجایی که اکثر شرکت های خودروساز کنونی برای ارایه ی اتومبیل های برقی سخت در تکاپو هستند، با حمل و نقل تمام الکتریکی فاصله چندان زیادی نداریم و در آینده ی نزدیک خودروهای الکتریکی جای خودروهای بنزینی و دیزلی را خواهند گرفت. با این حساب کدام صنایع در معرض تهدید بوده و چه بر سر کارکنان آنها خواهد آمد؟

با گرایش مشتریان به سمت خودروهای الکتریکی و کاهش تقاضا برای سوخت های فسیلی، پتروشیمی یکی از اولین صنایعی است که متضرر می شود.

در سوی مقابل ممکن است تقاضا برای منابعی مثل زغال سنگ و گاز طبیعی جهت تولید برق بیشتر برای تامین انرژی وسایل نقلیه افزایش پیدا کند که این امر می تواند باعث رونق کسب و کار شرکت های فعال در این حوزه شود.

آنطور که جی پی مورگان اعلام کرده صنعت قطعه سازی و افراد حاضر در بخش سرویس دهی و خدمات خودرویی متحمل بیشترین زیان ها شده و جمعیت زیادی از فعالان این عرصه نیاز به تغییر شغل خود خواهند داشت.

با توجه به سیستم های ساده تر، نگهداری از اتومبیل های برقی راحت تر بوده و نیاز به سرویس دهی و تعویض قطعه در آنها بسیار کمتر خواهد بود. عدم نیاز به تعویض روغن، استهلاک کم و عمر بالاتر قطعاتی مثل لنت ترمز به خاطر سیستم بازیابی انرژی تنها بخشی از مواردی هستند که می توانند باعث بیکاری عده زیادی شوند.

بد نیست بدانید هر خودروی الکتریکی در حدود 20 قطعه متحرک دارد، این در حالیست که رقم مذکور برای اتومبیل های مجهز به موتور درون سوز به 2000 قطعه می رسد.

طبیعتا این مساله از پیچیدگی فرایندهای تولید و مونتاژ کاسته و هزینه های مرتبط نیز کاهش می یابند.

همچنین اتومبیل های برقی تنها با 10 درصد از هزینه ی خودروهای بنزینی و دیزلی طی مسیر می کنند که برای مالکین بسیار به صرفه تر است.

با گرایش به سمت خودروهای الکتریکی، سازندگان باتری و نیمه رساناها با افزایش تقاضا روبرو شده و جزو برندگان این تغییر بزرگ خواهند بود.

آنطور که شواهد و قرائن نشان می دهند در سال های آتی شاهد یک تقابل بسیار بزرگ در مقیاسی جهانی خواهیم بود؛ تقابلی تکراری بین آینده و گذشته.

مطالب مرتبط

چینی ها سیستم رانندگی اتوپایلوت تسلا را فریب دادند

محققان امنیتی یک شرکت چینی توانسته اند فن آوری رانندگی خودران تسلا را فریب دهند. این محققان با قرار دادن برچسب هایی بر روی زمین و تغییر ناگهانی خطوط، کامپیوترهای کنترل کننده خودرو را فریب داده و کاری کرده اند که به اشتباه خودرو در خطوط نادرست قرار گیرد. این تحقیق بر روی مدل S... ادامه مطلب

خودروی الکتریکی تسلا Model X با نارضایتی مشتریان همراه بوده است

طرفداران کمپانی تسلا نوعی دلبستگی عمیق به خودروهای الکتریکی این کمپانی دارند و آنها را عاری از هرگونه اشکالی می پندارند. اما اخیرا مشتری های مدل X این برند شکایت هایی را در رابطه با این مدل داشته و مشکلات زیادی را در موردش گزارش کرده اند که تقریبا همه بخش های این خودرو، از... ادامه مطلب

دنزا 500 محصول مشترک جدید دایملر و BYD در چین رونمایی شد

چند سالی می شود که شرکت های چینی همکاری هایی را با خودروسازان تراز اول جهان از جمله ژرمن ها آغاز کرده اند. بی وای دی (BYD) یکی از این شرکت ها است که با همکاری دایملر، کمپانی دنزا (Denza) را بنیانگذاری کرده است. این کمپانی مشترک یا همان Joint Venture در سال 2010 تاسیس شده... ادامه مطلب

2000 دلار تخفیف برای خرید ماشین های الکتریکی توسط شهروندان نیویورک

مقامات ایالت نیویورک به زودی طرحی تشویقی برای سوق دادن هر چه بیشتر شهروندان به سمت خودروهای الکتریکی اجرا خواهند کرد. بر اساس این طرح که جمعه پیش رسانه ای شده از اول آوریل به هر یک از افرادی که خودروی الکتریکی یا هیبریدی شارژی خریداری کنند، تا 2000 دلار تخفیف دریافت خواهند کرد. این اقدام... ادامه مطلب

معرفی نسل تازه جگوار XJ 2019؛ تبدیل اصیل ترین مدل جگوار به یک سدان کاملا برقی

نسل بعدی جگوار XJ به عنوان یک خودروی تمام الکتریکی در آینده نه چندان دور رونمایی خواهد شد و در سال 2019 میلادی شاهد عرضه آن خواهیم بود. در واقع در پنجاهمین سالگرد تولید این مدل شاهد یک تغییر اساسی در این مدل خواهیم بود که این تغییر استفاده از موتور برقی به جای موتور های... ادامه مطلب

خودرو برقی یاس توسط دانشگاه علم و صنعت معرفی شد

امروز از نمونه مفهومی اولین خودرو برقی تولید شده در دانشگاه علم و صنعت ایران به نام «یاس» رونمایی شد. این درحالیست که قرار بود خودرو دیگری (یوز) با حمایت مرکز پژوهش های ریاست جمهوری به تولید انبوه برسد اما ظاهرا این پروژه حالا در پیچ و خم صدور مجوز های تولید انبوه قرار گرفته... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x