کشف بدافزار مخرب در نسخه 32 بیتی نرم افزار Ccleaner

کشف بدافزار مخرب در نسخه 32 بیتی نرم افزار Ccleaner

بر اساس گزارش تیم امنیتی «Talos» (زیرمجموعه کمپانی سیسکو)، ورژن «۵.۳۳.۶۱۶۲» از نسخه ۳۲ بیتی نرم افزار محبوب CCleaner با بیش از ۲ میلیون کاربر فعال توسط هکرها مورد دستکاری قرار گرفته و حاوی بدافزاری با قابلیت سرقت اطلاعات است.

تا کنون ۲.۲۷ میلیون کاربر نسخه آلوده Ccleaner را دانلود کرده اند

البته شرکت های Piriform و Avast به عنوان صاحبان Ccleaner طی یک اظهار نظر رسمی اعلام کرده اند که اطلاعات مورد بحث رمزنگاری شده بوده و مهاجمان قادر به استفاده از آنها نیستند؛ اما با این حال تخمین زده می شود ۲.۲۷ میلیون کاربر نسخه آلوده را دانلود کرده باشند که توصیه شده کاربران برای پیشگیری از بروز حملات، نرم افزار مورد بحث را به آخرین ورژن (۵.۳۴) به روزرسانی کرده و در صورت امکان، از نسخه ۶۴ بیتی استفاده کنند.

لازم به ذکر است که Ccleaner به عنوان نرم افزاری برای حذف فایل های غیر ضروری و سبک کردن سیستم، تا کنون بالغ بر ۲ میلیارد بار دانلود شده که طی حمله اخیر، اطلاعاتی مانند نام کامپیوتر، آدرس IP، فهرست نرم افزارهای نصب شده روی سیستم و آپدیت های ویندوز از تعداد نامعلومی از کاربران آن به سرقت رفته است.

گفتنی است بر اساس اظهارات Avast، حمله اخیر یک فرآیند چند مرحله ای با اهداف بزرگتر بوده که با شناسایی آن در مرحله اول، روند حملات متوقف شده و در این میان هیچ کاربری متحمل خسارت نشده است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato