سامانه کارورزی در آستانه جذب 80 هزار نفر جویای کار

سامانه کارورزی در آستانه جذب 80 هزار نفر جویای کار

معضل بیکاری یکی از بزرگترین مشکلاتی است که جوانان کشور با آن درگیر هستند و دولت دوازدهم در وعده‌های خود قول ایجاد سالانه ۹۵۰ هزار شغل را به این قشر داده است. یکی از راهکارهای تحقق این وعده، اجرای طرح سامانه کارورزی بود که ثبت نام در آن از تیرماه آغاز شده و کماکان ادامه دارد. حال با واریز اولین قسط این طرح به حساب وزارت تعاون، امید‌های بیشتری به اجرایی شدن آن به وجود آمده است.

به طور کلی مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح کارورزی در نظر گرفته شده که بنا به گفته وزیر کار، «علی ربیعی»،  فعلا یک‌پنجم آن معادل ۱۰۰ میلیارد تومان، برای اجرای گام اول آن در نظر گرفته شده است. گامی که پیش‌بینی می‌شود منجر به وارد بازار شدن ۱۲۰ هزار کارورز شود. وزیرکار درباره ایجاد شغل در کشور بیشتر توضیح داد و گفت:

«امروز دیگر یک درصد رشد، صدهزار شغل ایجاد نمی کند؛ در بهترین حالت اگر رشد ادامه یابد، سالانه ۴۰۰ هزار شغل خواهیم داشت، در حالیکه سالانه ۶۰۰ هزار شغل کسری داریم، ضمن اینکه منابع دولت هم محدود است، بنابراین در دولت سیاست رشد فراگیر اشتغال تدوین شد.»

با وجود آمار رسمی ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بیکار در کشور، تاکنون تنها ۸۰ هزارنفر در این سامانه کارورزی ثبت‌نام کردند. بنا به گفته مسئولین همگی این تعداد هم شایستگی حضور در این طرح را ندارند و هنوز کسی از فیلترهای این سامانه رد نشده است.

امید بیشتر به تحقق این طرح با توجه به تامین منابع و تزریق اولین قسط اجرای آن

«هادی ابوی»، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، درباره طرح سامانه کارورزی می‌گوید: «این طرح خوب است به شرط آنکه از ریل قانونی خارج نشود و اعتباری که تزریق شده به درستی مدیریت شود.»

ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال کار بسیار سختی است و کارشناسان اعتقاد دارند که در بهترین حالت اگر رشد ادامه یابد، سالانه ۴۰۰ هزار شغل خواهیم داشت و به‌همین سبب دولت باید وارد سیاست رشد فراگیر اشتغال شود. سیاستی که وزیر کار آن را این طور تعریف می‌کند: «کل ایده این است که از ظرفیت های مغفول استفاده کرده و تحریک را بر روی رسته های پرکشش، متمرکز کنیم، در این صورت یک میلیون شغل لازم، ایجاد خواهد شد.»

برای دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این سامانه می توانید به وبگاه رسمی آن به نشانی karvarzi.mcls.gov.ir  مراجعه نمایید.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato