جویشگرهای بومی چه زمان از زیر سایه گوگل خارج می شوند؟

امروزه کاربران ایرانی در هر طبقه از جامعه که باشند، در روز حداقل چندبار به جستجوگر گوگل سر زده و از آن آدرسی می‌گیرند، اما بسیاری از ایرانیان حتی نام جستجوگرهای بومی را نشنیده‌اند چه رسد به اینکه از آن استفاده کنند.فاصله زیاد جویشگرهای بومی با موتورهای جست‌و‌جوی جهانی اتفاق تازه‌ای نیست، اما این‌بار یکی از مسئولین از روش‌های جذب کاربر و رونق دادن به بازار جستجوگران بومی صحبت نموده است.

به گفته مدیرگروه سکو‌های فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات، بهره‌گیری کاربران از جویشگر‌های بومی می‌تواند با برنامه‌ریزی بلند‌مدت تاثیر به سزایی در رونق کسب‌وکار فناوری کشور گذاشته و فرصت‌های شغلی فراوانی ایجاد کند.

۲۰۰ هزار پرسش جویشگرهای بومی با ۲۸۰ میلیون جستجوی کابر ایرانی در گوگل قابل مقایسه نیست

«مژگان فرهودی» با مقایسه ۲۰۰ هزار پرسش روزانه جویشگر‌های بومی در برابر ۲۸۰ میلیون جستجوی کابران ایرانی در گوگل، در خصوص جایگاه فعلی جویشگران بومی عنوان نمود که مطمئنا موتورهای جستجوی داخلی هنوز فاصله قابل توجهی با جویشگرهای بین­‌المللی نظیر گوگل دارند. این موضوع خصوصاً در میزان اقبال و جذب کاربران قابل مشاهده است. در این زمینه علاوه بر فرهنگ­‌سازی و تبلیغات، نیاز به ایجاد مزیت­‌های رقابتی برای جذب هر چه بیشتر کاربران داریم.

مدیر گروه سکوهای فناوری اطلاعات، برنامه‌‌های عملی برای افزایش کاربر را ایجاد تنوع در خدمات و سرویس­‌های ارائه‌شده، همزمان با افزایش کیفیت آنها می‌داند.

فرهودی باور دارد در حال حاضر داده­‌های باارزشی در کشور در اختیار سازمان‌های مختلف قرار دارد که می­‌تواند با انعقاد تفاهم‌نامه و تعامل با آنها در اختیار جویشگرهای بومی قرار گیرد و ارزش افزوده بیشتری را در جویشگرهای بومی ایجاد کند. از جمله این موارد می­‌توان به اطلاعات ۱۱۸ و پایگاه­ داده­‌های پژوهشی نظیر پایان­ نامه­‌ها و مقالات علمی اشاره کرد.

به گفته وی خدمات جویشگرهای بومی هنوز به بلوغ همه جانبه نرسیده و نمی‌توان آنها را به طور کامل جایگزین نمود اما می­‌توان در زمینه­‌هایی که قوت بیشتری دارند از آنها بهره‌برداری کرد.

سرویس­‌های جانبی جویشگر بومی مثل ترجمه ماشینی و سرویس خبر وضعیت مطلوبی دارند

به عنوان نمونه برای خدمت جست‌وجوی پیمایشی که در آن به دنبال آدرس یک سایت می­‌گردیم، در حال حاضر جویشگرهای بومی در وضعیت خوبی قرار دارند. همچنین سرویس­‌های جانبی نظیر ترجمه ماشینی و سرویس خبر با استقبال خوبی از جانب کاربران بومی مواجه شده است.

فرهودی همچنین با اشاره به تفاوت جویشگرهای ایرانی با مشابه خود خاطرنشان کرد:

«هنوز جویشگر بومی با بسیاری از جویشگرهای بومی نظیر یاندکس روسیه فاصله قابل توجهی دارد و قطعا باید مسیر دشوار و طولانی را طی کند. اما با تمرکز بیشتر در زمینه­‌های گوناگون همچون جست‌وجوی امن و خدمت‌رسانی در سطح کودکان و مقاطع مختلف آموزش و پرورش، جایگزینی آنها به عنوان سرویس جست‌وجوی سازمانی و دولتی و فرهنگ­‌سازی مناسب برای استفاده از آنها، می­‌تواند به تدریج بازار خود را بزرگ کرده تا به سطح مطلوبی برسد.»

 

 

جویشگرهای بومی می‏‌توانند به استقلال ملی در فضای سایبری کمک کنند

همانطور که می‌دانید درآمد جویشگرها (حتی گوگل) عمدتا از طریق تبلیغات است. ارائه این خدمت مستلزم دارا بودن سهم بازار بزرگی از کاربران در زمینه جست‌وجویِ وب است. بنابراین در یک نگاه طولانی‌مدت، علاوه بر آنکه جویشگرهای بومی می‏‌توانند به استقلال ملی در فضای سایبری کمک کنند، به نوعی موتور محرکه صنعت IT کشور نیز محسوب می‏‌شوند، چراکه به خوبی می‏‌توانند مشتریان را به کسب‌وکارهای مورد نیاز خود هدایت کنند. از این لحاظ، آنها تأثیر بسزایی در رونق فضای کسب‌وکار IT دارند و فرصت‏های فراوانی را ایجاد خواهند کرد.

با توجه به اینکه جویشگران داخلی در حال حاضر حدود صدها نفر پرسنل را جذب کرده و توانسته­­‌اند جوانان مستعد و متخصص را در زمینه­‌های مرتبط به کارگیرند، در صورت پیشرفت همه جانبه آنها قطعاً هزاران فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد که به خلق بازار بزرگی در حوزه فناوری منجر می‌گردد.

مطالب مرتبط

کشف ۴۰۰۰ اپلیکیشن اندرویدی ناامن مبتنی بر پلتفرم Firebase

پلتفرم Firebase که به گوگل تعلق دارد از محبوبیت زیادی نزد توسعه دهندگان برای توسعه اپلیکیشن برخوردار است. حالا محققان امنیتی موسسه Comparitech از درز اطلاعات بالغ بر ۴ هزار اپلیکیشن اندرویدی خبر داده اند و این اتفاق ظاهرا به خاطر پیکربندی نادرست در دیتابیس Firebase رخ داده است.طبق آمارها حدود سی درصد از تمامی اپلیکیشن های... ادامه مطلب

ظهور و سقوط «اندی رابین»؛ خالق اندروید چطور زندگی خود را نابود کرد؟

سقوط اندی رابین در دنیای تکنولوژی، داستانی است که آنقدرها درازا ندارد. این داستانی است که تنها ظرف ۲ سال اتفاق افتاد و یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های دنیای تکنولوژی را از عرش به فرش رساند.خالق اندروید -سیستم عاملی که روی ۸۷ درصد از اسمارت‌فون‌های جهان یافت می‌شود- برای بیش از ۳۰ سال در سیلیکون ولی... ادامه مطلب

گوگل و احراز هویت تبلیغ‌دهندگان؛ چالشی جدید برای کسب‌وکارهای ایرانی؟

«با هر تغییری که گوگل در قوانین خود اعمال می‌کند، تن و بدن ما دیجیتال مارکترها می‌لرزد چرا که به سختی تلاش کرده‌ایم تحریم‌ها را دور بزنیم و حالا تغییر قوانین، مساوی است با نقش بر آب شدن راه‌های قبلی و نیاز به پیدا کردن یک روش‌های جدید.» این‌ها گفته‌های یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ است... ادامه مطلب

گوگل کارت از راه می‌رسد؛ ارائه سرویس مالی مشابه با اپل کارت

پس از موفقیت اپل در راه‌اندزی سرویس مالی «اپل کارت»، به نظر می‌رسد گوگل هم قصد دارد خدمات مالی به کاربران خود ارائه دهد. البته تفاوت‌هایی میان سرویس جدید این کمپانی با اپل کارت وجود دارد.مهمترین تفاوت میان ایده گوگل و اپل کارت، در نوع ارائه خدمات آن‌هاست. اپل با ارائه کارت اعتباری (Credit Card)... ادامه مطلب

هوش مصنوعی گوگل تصاویر کاربران را به اثر هنری تبدیل می‌کند

گوگل اعلام می‌کند که یک ابزار هوش مصنوعی به نام Art Transfer را به اپلیکیشن «Arts & Culture» اضافه کرده که تصاویر را تبدیل به یک اثر هنری می‌کند.این ویژگی از فناوری‌های هوش مصنوعی برای عکاسی و تبدیل آن به نوعی از سبک هنری در دنیای نقاشی استفاده می‌کند. به عنوان مثال شما می‌توانید از حیوان... ادامه مطلب

کرونا برای اولین بار شیب درآمد سالانه گوگل را نزولی می‌کند

تبلیغات دیجیتالی به عنوان بزرگ‌ترین جریان درآمدی هلدینگ «آلفابت»، شرکت مادر گوگل، تحت تاثیر ویروس کرونا قرار خواهد گرفت. چند تحلیلگر عقیده دارند گوگل ضربه‌ی سختی را در کل طول سال ۲۰۲۰ تجربه خواهد کرد که باعث می‌شود برای اولین بار در تاریخ این شرکت، کل درآمد یک سال از درآمد سال قبل کمتر باشد.اگرچه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟