۱۰ استان برتر از نظر ضریب نفوذ موبایل کدام‌ها هستند؟

۱۰ استان برتر از نظر ضریب نفوذ موبایل کدام‌ها هستند؟

وزارت ارتباطات در قالب گزارش‌های فصلی اقدام به انتشار وضعیت ضریب نفوذ اپراتورها در استان های کشور می‌کند و اکنون نیز آماری را تا پایان شهریور ماه سال جاری ارائه داده که به بررسی جایگاه استان‌ها از منظر خطوط همراه فعال در آن‌ها پرداخته است.

نکته جالب توجه در این آمار افزایش سهم استان‌هایی به جز پایتخت نسبت به سال گذشته است. استان تهران که مقام دوم را در پایان شهریور ۹۵ در این جدول آماری داشت، امسال رتبه ۶ را از سهم بازار اپراتورها دارد. ذکر این نکته ضروری است که این ضرایب با توجه به جمعیت هر استان مشخص می‌شود.

جدول ضریب استانی اپراتورها تا پایان شهریور 1396
جدول ضریب استانی اپراتورها تا پایان شهریور ۱۳۹۶

همچنین با توجه به نرخ ضریب امسال شاهد خارج شدن دو استان قم و یزد از این لیست هستیم و در ازای آنها استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس اسامی تازه این لیست به شمار می‌روند. جالب است بدانید اولین سفر استانی وزیر ارتباطات کنونی، «محمدجواد آذری جهرمی» بعد از نشستن بر کرسی وزرات به استان کهگیلویه و بویر احمد بود.

جدول ضریب استانی اپراتورها تا پایان شهریور 1395
جدول ضریب استانی اپراتورها تا پایان شهریور ۱۳۹۵

استان‌ها به ترتیب از اپراتورهای اول،دوم و سوم استقبال می‌کنند
 با توجه به جدول زیر و مقایسه آن با جدول سال گذشته شاهد رشد روزافزون استان‌های شمالی کشور در این زمینه هستیم به طوری که دو استان گیلان و مازندران امسال با توسعه اپراتورها مواجه شدند و به ترتیب رتبه نخست و دوم جدول را در اختیار دارند.

مورد دیگری که در این جدول به چشم می‌خورد اختلاف چشمگیر آمار سیم‌کارت‌های فعال و ضریب نفوذ اپراتور سوم نسبت به دو اپراتور دیگر است و به نظر می‌رسد که این اپراتور کماکان راه درازی برای رسیدن و ایجاد رقابت در بازار موبایل را دارد.

گفتنی است دفتر بررسی‌های اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات در آمار ارائه شده تا پایان سال ۹۵، به طورکلی ضریب نفوذ موبایل در کشور را بیش از ۱۰۴ درصد اعلام کرد که در این میان اپراتور همراه اول با ضریب نفوذ ۶۲.۰۵ درصد، ایرانسل با ۴۰.۱ درصد و رایتل با ۲.۰۸ اعلام شدند.

در جدول زیر نیز میزان ضریب نفوذ اپراتورهای اصلی حوزه سیار کشور در این استان‌ها استخراج شده است

اپراتورهای زیر ۱۰۰ هزار کاربر همچون تالیا و اسپادان در این آمار نقشی ندارند
در برنامه ششم توسعه بارها به توسعه زیرساخت‌های ارتباطاتی اشاره شده و جایگاه و نقش اپراتورها هم در این برنامه فراموش نشده است.

وزارتخانه جوان‌گرای دولت جدید تعامل خوبی را با اپراتورها آغاز کرده و به نظر می‌رسد در این دوره با ظهور نسل پنجم اینترنت که چندی پیش در کشور به طور آزمایشی تست شد، شاهد گسترش استفاده این اپراتورها در بین کاربران باشیم.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato