عوارض و پارکینگ رایگان؛ راهکار امارات برای ترویج خودروهای پاک

عوارض و پارکینگ رایگان؛ راهکار امارات برای ترویج خودروهای پاک

کشور کوچک امارات متحده عربی با توجه به ذخایر عظیم نفتی از لحاظ اقتصادی وضعیت بسیار مطلوبی دارد.

همانند اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس، اقتصاد این کشور نیز به طور عمده وابسته به نفت بوده و بخش اعظمی از درآمدهای آن از طریق صادرات نفت تامین می شود.

البته در سال های اخیر با تصمیمات و سیاست های اتخاذ شده میزان وابستگی امارات متحده عربی به صادرات نفت بسیار کاهش یافته و از ۸۵ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۲۵ درصد در زمان کنونی رسیده است.

بر اساس گزارش اخیری که در پایگاه خبری بلومبرگ منتشر شده، این کشور نفت خیز خود را برای دوران پس از نفت کاملا آماده می کند.

فراهم سازی بسترها و تشویق مردم به سمت استفاده از خودروهای الکتریکی بخشی از تلاش هایی هستند که در این راستا انجام می شوند؛ به همین جهت طبق قوانین جدید، اتومبیل های برقی در دبی از پرداخت هزینه پارک و عوارض معاف شده اند.

تعداد خودروهای حاضر در دبی مدام رو به افزایش است، طوری که برای تسهیل رفت و آمد، اتوبان های چندین بانده در این شهر بزرگ احداث شده است.

طبق هدفگذاری سازمان برق و آب دوبی (موسوم به DEWA)، تا سال ۲۰۲۰ باید حدود ۳۲۰۰۰ خودروی برقی در خیابان های این کلان شهر تردد کنند؛ این رقم تا سال ۲۰۳۰ نیز باید به ۴۲۰۰۰ دستگاه افزایش یابد.

برای دستیابی به این اهداف، سازمان برق و آب دوبی پیش بینی های لازم را نموده و در حال آماده سازی زیرساخت ها است. برای مثال این سازمان در سال ۲۰۱۵ صد ایستگاه شارژ در نقاط مختلف شهر راه اندازی کرد و قرار است تا سال ۲۰۱۸ صد ایستگاه دیگر ساخته شود.

برای ترغیب هر چه بیشتر شهروندان به سمت خودروهای الکتریکی، علاوه بر معافیت از عوارض و پرداخت هزینه پارکینگ، DEWA نام مالکین اتومبیل های برقی را در پایگاه داده خود ثبت نموده و استفاده از ایستگاه های شارژ را تا پایان سال ۲۰۱۹ برای آنها رایگان کرده است.

اماراتی ها ثروت های هنگفت بدست آمده از منابع نفتی را کاملا هوشمندانه صرف و یا به عبارت بهتر سرمایه گذاری می کنند.

برای مثال بد نیست بدانید یک نیروگاه خورشیدی با ۳۲۷ میلیون دلار هزینه هم اکنون در حال ساخت است.

در شرایطی که اماراتی ها گام های اولیه را در راستای بسترسازی برای ظهور خودروهای الکتریکی و حمل و نقل سبز برداشته اند، متاسفانه هنوز در کشور ما خبری از اقدامات مشابه نبوده و ظاهرا برنامه ای جدی در این زمینه وجود ندارد.

از آنجایی که اتومبیل های برقی قطعا در آینده نزدیک به یک جریان اصلی تبدیل خواهند شد و با توجه به مزایای زیادی که آنها دارند، باید از همین امروز برای توسعه و تولید این دسته از وسایل نقلیه به صورت جدی برنامه ریزی نموده و رفته رفته زیرساخت های لازم را برای استفاده بهتر و راحت تر از آنها فراهم کرد.

در توصیف مزایای خودروهای الکتریکی همین بس که تصور کنید در یک روز زمستانی هیچ دودی از اگزوز هیچ یک از اتومبیل های موجود در خیابان های تهران خارج نشود.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato