دولت آمریکا با صرف هزینه ای 170 میلیون دلاری برای مبارزه با ویروس ابولا آماده می شود

دولت آمریکا با صرف هزینه ای 170 میلیون دلاری برای مبارزه با ویروس ابولا آماده می شود

موسسه ملی تحقیقات پیشرفته و توسعه زیست-پزشکی ایالات متحده آمریکا (BARDA) روز گذشته با انتشار بیانیه ای از خرید ۱.۱۳ میلیون واکسن ابولا خبر داد تا از وقوع فاجعه دیگری توسط این ویروس کشنده جلوگیری به عمل آورد.

BARDA به عنوان شاخه ای از وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده چیزی در حدود ۱۷۰ میلیون دلار برای خرید دو نوع واکسن پیشگیری از ابولا و دو روش درمانی و مبارزه با این ویروس سرمایه گذاری کرده است. البته BARDA در حالی اقدام به خریداری این واکسن ها کرده که هنوز تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (موسوم به FDA) را دریافت نکرده است.

ویروس ابولا در بازه زمانی سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ توانست که ۲۸۶۱۶ نفر از مردم سراسر دنیا را گرفتار خود کند

با این وجود به گزارش رویترز، BARDA برای خریداری و ذخیره کردن این واکسن ها اختیار تام داشته و نیازی به تأییدیه FDA ندارد. شایان ذکر است که خرید و ذخیره سازی واکسن های پیشگیری از ابولا مطابق برنامه Project BioShield Act انجام گرفته؛ قانونی که در سال ۲۰۰۴ تصویب شد تا به موجب آن ذخیره دارو برای آمادگی در برابر خطرات بیولوژیکی، شیمیایی و هسته ای که شهروندان را تهدید می کنند در آمریکا قانونی شود.

خرید و ذخیره سازی واکسن های ابولا هم در راستای همین قانون انجام گرفته است. ویروس ابولا که منشاء آن را مرکز و غرب آفریقا می دانند، در بازه زمانی سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ توانست که ۲۸۶۱۶ نفر از مردم سراسر دنیا را گرفتار خود کند که تا کنون از این تعداد ۱۱۳۱۰ نفر در مقابل ویروس از پای درآمده اند که ۴ نفر از آنان هم آمریکایی بوده اند.

اما در حالی که شمار قربانیان این ویروس خطرناک رو به افزایش می رفت، در سال ۲۰۱۶ کمپانی مِرک در گینه و سیرالئون موفق به تولید دارویی شد که نتایج بسیار مطلوبی را برای مبارزه با این ویروس به نمایش می گذاشت. ضمنا تلاش های دیگر نیز برای مهار ابولا ادامه دارند.

پژوهشگران بر این باورند که ویروس ابولا از طریق حیوانات به انسان سرایت می کند

هفته گذشته موسسه ملی سلامت ایالات متحده به محققان دانشکاه توماس جفرسون ۲.۶ میلیون دلار بودجه اختصاص داد تا واکسن های جدیدی برای مبارزه با ابولا و ویروس های دیگری مثل سودان، ماربورگ و لاسا آماده کنند. پژوهشگران بر این باورند که ویروس ابولا از طریق حیوانات به انسان سرایت می کند و معمولا در بدن جانورانی زندگی می کند که در قاره آفریقا سکونت دارند. بیمار با بروز ناگهانی تب، ضعف شدید، درد عضلانی ، سردرد و گلودرد به پزشک مراجعه می کند.

معمولا بعد از مدت کوتاهی تهوع، استفراغ، اسهال، بثورات پوستی، اختلال عملکرد کبد و کلیه و حتی در بعضی موارد خونریزی داخلی و خارجی نیز به دنبال علایم و نشانه های اولیه بروز خواهند کرد و وضعیت بیمار به شدت رو به وخامت می رود.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato