16 بازی موبایل ایرانی نامزد جشنواره معتبر IMGA خاورمیانه شدند [به روزرسانی 2: واکنش بنیاد به حذف بازی ها]

به تازگی لیست نامزدهای دومین جشنواره بین المللی بازی های موبایل (یا IMGA) منتشر شده است و در میان عناوینی که شانس دریافت جایزه را دارند، نام 16 بازی ایرانی به چشم می خورد. نامزدی این تعداد از بازی های ایرانی به آن معناست که کشور ایران بیشتر از هر کشور دیگری در منطقه شانس افتخار آفرینی دارد.

رویداد IMGA قدیمی ترین جشنواره بازی های موبایل در جهان است که از سال 2004 میلادی به صورت سالانه برگزار می شود. از سال گذشته، منطقه خاورمیانه نیز به لیست مناطق تحت پوشش این جشنواره اضافه شد. تا پیش از این، جشنواره IMGA به صورت جهانی و در کنار آن، در دو منطقه چین و جنوب شرقی آسیا برگزار می شد.

در حال حاضر 52 بازی به لیست نامزدهای رویداد خاورمیانه IMGA راه یافته اند که با حضور 16 بازی از ایران، می توان به این نتیجه رسید صنعت بازی کشورمان (حداقل در زمینه بازی های موبایل) به نوعی در برابر سایر کشورهای منطقه پیشتاز است. لیست بازی های ایرانی حاضر در این رویداد به شرح زیر است:

4Wheelers  ساخته شده توسط Ordibehesht Studio

Ancients Revival  ساخته شده توسط Anashid Games

Around Mars  ساخته شده توسط Appinu Studio

Clown: Legendary Theater ساخته شده توسط Game Origins

لایو تی‌وی تایکون   Live TV Tycoon ساخته شده توسط Acid Green Games and Sourena Games

پسرخوانده   Mafioso ساخته شده توسط Paeezan Game Studio

پرسیتی   PerCity ساخته شده توسط Turned On Digital

خروس جنگی   Rooster Wars ساخته شده توسط مدریک

Shadow Racer ساخته شده توسط Noa Games

Spring Farm ساخته شده توسط مدریک

Super Sheep ساخته شده توسط Appinu

The Ballion ساخته شده توسط Lexip Games

قفس  The Cage ساخته شده توسط Mental Studio

بدو دهقان بدو  Run Dehghan Run ساخته شده توسط TeeToTum Entertainment

نبرد اساطیر  Battle of Legends ساخته شده توسط Trixmen Studios

نجات قلعه  Save Castle ساخته شده توسط Dream Rain

در مرحله نخست داوری این بازی ها، علاقه مندان می توانند به بازی های محبوب خود رای دهند؛ برای رای دهی به بازی های ایرانی می توانید از این لینک استفاده کنید. دومین دوره مسابقات IMGA خاورمیانه و شمال آفریقا، در تاریخ 20 آبان ماه امسال در کشور عمان برگزار می شود و برندگان این رویداد، در رقابت جهانی نیز شرکت خواهند کرد.

به روزرسانی: در حال حاضر به دلایل نامشخص تمام بازی های ایرانی حاضر در لیست IMGA خاورمیانه حذف شده اند. در صورت کسب اطلاعات بیشتر درباره این اتفاق و ارائه توضیحاتی از سوی برگزارکنندگان رویداد یا بنیاد ملی بازی های رایانه ای، دیجیاتو به بازتاب خبر خواهد پرداخت.

به روزرسانی دوم: دقایقی پیش، حسن کریمی قدوسی، مدیر بنیاد ملی بازی های رایانه ای در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

امروز از بین ۵۲ اثر، ۱۶ بازی ایرانی جزو کاندیدهای کسب جایزه بهترین بازی در جشنواره ایمگا معرفی شدند.

سهم بازی های ایرانی بیشتر از سایر کشورهای شرکت کننده است که نشان از پیشتاز بودن بازی سازان ایرانی در منطقه خاورمیانه دارد‌‌. متاسفانه ساعاتی پیش تمامی ۱۶ بازی ایرانی از روی سایت جشنواره حذف شدند و قوانین جشنواره هم بلافاصله تغییر کرد و نام ایران از لیست کشورهایی که می توانستند اثر ارسال کنند حذف شد.

فارغ از اینکه چقدر این اقدام غیر حرفه ای و غیر اصولی است آنهم پس از اعلام نامزدها، این دست از اقدامات هیچوقت جلوی پیشرفت بازی سازی را در کشور ما نگرفته است. الان معلوم می شود که برگزاری رویداد #tehrangameconvention چقدر می تواند اقتدار بازی سازان داخلی را به دنیا نشان دهد آنهم وقتی که برخی به دنبال پاک کردن صورت مسئله هستند و می خواهند اینگونه نشان دهند که بازی ایرانی اصلا وجود ندارد.

آگهی استخدام

ویجیاتو

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟