تاثیر تسلا بر روی کاهش آلایندگی دی اکسید کربن شهرهای آمریکا

تاثیر تسلا بر روی کاهش آلایندگی دی اکسید کربن شهرهای آمریکا

بررسی نقشه پراکندگی خریداران محصولات تسلا در سراسر شهرها و کشورهای  جهان و تاثیر این خودروساز بر میزان کاهش تولید کربن دی اکسید موجود در سطح جهان موضوعی است که پرداختن از آن می تواند حائز اهمیت باشد.

تلاش برای حفظ محیط زیست از جمله اهدافی است که تمامی کشورهای دنیا بر روی آن تاکید دارند. یکی از مصادیق آلودگی محیط زیست که نه تنها گریبان گیر ایران شده بلکه بسیاری از کشور های دیگر دنیا از جمله چین را نیز درگیر خود کرده است ورود بیش از اندازه کربن دی اکسید و ذرات معلق به هوا و آلوده کردن آن است.

چند سالی می شود که بسیاری از دولت ها با سیاست های حمایتی خود به دنبال هدایت مردم به سمت استفاده از خودروهای برقی هستند. در این میان کمپانی تسلا جزء نامداران صنعت خودوسازی الکتریکی بوده و نقش به سزایی در کاهش آلودگی هوا داشته است.

شرکت نقتی توتال به تازگی تصاویری را منتشر کرده است که نشان دهنده تاثیر مثبت استفاده کنندگان خودروهای تسلا بر محیط زیست زمین است.

در واقع این تصاویر بیان می کنند که صاحبان خودروهای تسلا چگونه با انتخاب خودروهای الکتریکی این کمپانی به جای خودروهای بنزینی و گازوئیلی از نفوذ گازهای کربن دی اکسید به جو کره زمین جلوگیری کرده و همچنین میزان این گازهایی را که از ورودشان جلوگیری شده را نیز نمایش می دهند.

در ایالات متحده امریکا، همانطور که انتظار می رفت بیشترین تاثیر در ایالت کالیفرنیا بوده است که میزان این اتفاق مثبت در شش شهر بزرگ و مهم این ایالت به شرح زیر است:

 1. شهر لس آنجلس به طور کلی ۶۷۱۱۳۹۱ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۱.۶۹ کیلوگرم)
 2. سن دیگو به طور کلی ۳۶۴۶۹۴۳ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۲.۶۱ کیلوگرم)
 3. سان فرانسیسکو به طور کلی ۳۱۷۵۰۱۸ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۳.۶۶ کیلوگرم)
 4. ایروین به طور کلی ۲۶۶۹۶۶۱ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۱۰.۰۳ کیلوگرم)
 5. لس آلتوس به طور کلی ۲۵۱۹۷۴۴ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۵۹ کیلوگرم)
 6. سن خوزه به طور کلی ۴۰۸۵۱۷۳ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۳.۹۷ کیلوگرم)

با توجه جمعیت کلی شهرها هر فرد از ورود میزان حجم متفاوتی از کربن دی اکسید به هوا جلوگیری می کند.

ممکن است شهری به طور کلی از ورود حجم عظیمی از کربن دی اکسید به هوا جلوگیری کند ولی با توجه به جمعیت بالایی که دارد سرانه هر فرد در آن شهر عدد قابل توجهی نشود.

به همین دلیل این عدد می تواند در شهرهای کوچک به مراتب بیشتر از شهرهای مرکزی و پر جمعیت باشد. به عنوان نمونه به ۵ شهر کوچک زیر توجه کنید:

 1. کلیفتن در ایالت ویرجینیا به طور کلی ۱۴۸۹۷۹ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۵۰۵.۰۱ کیلوگرم)
 2. بدفورد در ایالت نیویورک به طور کلی ۱۵۱۰۵۸ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۸۲.۳۶ کیلوگرم)
 3. سامرلند در ایالت کالیفرنیا به طور کلی ۹۳۷۳۸ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۶۴.۷۳ کیلوگرم)
 4. رانچو سانتافه در ایالت کالیفرنیا به طور کلی ۶۷۱۸۸۶ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۶۰.۷۷ کیلوگرم)
 5. لس آلتوس در ایالت کالیفرنیا به طور کلی ۲۵۱۹۷۴۴ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۵۹ کیلوگرم)


نقشه های زیر بیان میکنند که مردم چه کشورهایی به میزان پررنگ تری از ورود گاز کربن دی اکسید به هوا جلوگیری می کنند.

در واقع این نقش ها می توان نشان دهنده میزان پراکندگی استفاده کنندگان خودروهای تسلا در سراسر جهان و به صورت ویژه در ایالت متحده باشد.

همانطور که مشخص است امریکا بزرگترین بازار فروش حال حاضر کمپانی تسلا محسوب می شود و مردم این کشور بیش از سایرین به استفاده کردن از خودروهای الکتریکی راغب اند.

البته در این میان این پرسش نیز مطرح است که برق مورد نیاز تردد این خودروها از طریق نیروگاه های زغال سنگی تامین شده است یا ماحصل روش های پاک تری نظیر نیروگاه های گازی یا استفاده از انرژی خورشیدی و بادی است؟

مسلما با فراگیر شدن انرژی های جایگزین، شرایط بسیار مطلوب تری از نظر کاهش میزان آلایندگی خودروهای برقی حاصل خواهد شد و این مسئله در آینده می تواند شرایط آب و هوایی کره زمین را نسبت به وضعیت فعلی اصلاح نماید.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato