حق با اپل بود؛ جک هدفون ماندنی نیست

حق با اپل بود؛ جک هدفون ماندنی نیست

وقتی که گوگل از پیکسل های جدیدش رونمایی کرد، شاهد بودیم که جک هدفون از بدنه تلفن های همراه حذف شده و گوگل هم حالا با اپل در زمینه وجود این پورت ها هم عقیده شده است.

ولد اسلاوف (Vlad Slavof) سردبیر وبسایت ورج نیز که از مخالفان درجه یک حذف جک هدفون بود بارها در مقالات متعددی نظر منفی خود را پیرامون این موضوع اعلام کرده بود و اما حالا در مقاله ای متفاوت این موضوع را دوباره به بحث گذاشته و پیرامون آینده طراحی موبایل ها صحبت کرده است.


زمانی که اپل سال گذشته آیفون ۷ را عرضه کرد، مدیران شرکت صراحتا و با اطمینان خاطر اعلام کردند که جک هدفون یک فناوری قدیمی است که باید زندگی کردن بدون آن را یاد بگیریم. آن زمان من با لزوم حذف جک هدفون مخالفت کردم و هنوز هم با آن مخالفت می کنم اما وقتی گوگل هم به گروه سازندگان موبایل های بدون جک هدفون می پیوندد، فکر کنم زمان آن رسیده که مرگ قریب الوقوع و اجتناب ناپذیر پورت ۳.۵ میلی متری را بپذیریم.

بر اساس محصولات تولید شده دو شرکت بزرگ آمریکایی، آینده از آن فناوری های بی سیم است (یا در مواقع خاص و اضطراری دانگل ها) و اگرچه این اتفاق زندگی ها را ساده تر نمی کند و فناوری های فعلی را تطبیق ناپذیرتر می کند، ما همگی باید برای پذیرش آن خودمان را آماده کنیم.

من با این تغییر موافق نیستم اما تصمیمی هم نیست که من بگیرم.

شاید در مرحله تسلیم به اندوهی باشم که پشت سر می گذارم. نمی توانم از حذف شدن آنچه که برایم از محبوبترین چیزها در دنیاست عصبانی نباشم. وصل کردن یک هدفون به موبایل، برای من، بخشی از ضیافت اکتشاف صدای عالی جدید است. این یک مقدمه شنیداری و قابل لمس پیش از لذت بردن از موسیقی است.

اما حقیقت جک های هدفون روی موبایل ها این است که همه شان به طور برابر ساخته نشده اند. بسیاری از آن ها واقعا در نقش دریچه ای جهنمی به سوی یک موسیقی بی روح و کیفیت هستند که کاربر را ناامید می کند. اولین پیکسل گوگل جزو آن دسته از موبایل هایی بود کیفیت صدای هدفون نامناسبی داشت.

نوشته مترجم: اسلاوف در یکی از توییت های خود چند ماه پیش پیرامون کیفیت صدای پیکسل ها نوشته بود «خروجی صدای گوگل پیکسل آنقدر بد است که حذف جک هدفون عملی خیرخواهانه است. یا وایرلس شو یا اصلا به هیچ چیز گوش نکن.»

قمار اپل در حذف جک هدفون این بود که ما می توانیم سختی کوتاه مدت را به نفع بلند مدت باز شدن فضای ارزشمند درون تلفن همراه بپذیریم. یک ریسک حساب شده، که همراه شده با توسعه تجهیزات دیجیتال و وایرلس بهتر از سوی سازندگان هدفون.

شرکت های Audeze، باورز اند ویلکینز و Shure همگی هدفون هایی با کابل لایتنینگ ساخته اند که اطمینان می دهد هدفون هایشان صدای بهتری تولید می کند وقتی از روی آیفون موسیقی را اجرا می کند. هر کس دیگری در این فضا نیز حالا محصولات وایرلس را تمرکز اصلی خود در نظر گرفته و اثرگذاری اپل در این راستا نباید دست کم گرفته شود.

با نگاه به این مسئله که چطور اچ تی سی، موتورولا، شیائومی، گوگل و احتمالا به زودی هوآوی (ریچارد یو، مدیرعامل شرکت در ماه ژانویه به من گفت سال ۲۰۱۷ پرچمداری ارائه می کنند که جک ۳.۵ میلی متری ندارد و می دانیم این موبایل همان میت ۱۰ پرو است) پیرو این تصمیم شده اند، ماجرا همانطور که اپل انتظارش را داشت پیش می رود.

بسیاری از مردم حالا دانگل های احمقانه، آزار دهنده که راحت گم می شوند را برای هدفون های سیمی افسانه ایشان حمل می کنند. هیچ کس از این تغییر خوشنود نیست اما همه ما در حال تطبیق هستیم.

پایان راه جک هدفون برای کاربران آیفون پایان دنیا نبوده.

گوگل در ابتدا تصمیم اپل را به سخره گرفت و در تبلیغات پیکسل در سال ۲۰۱۶ به حضور جک هدفون روی آن اشاره کرد. اما شرکت ها همیشه متلک های بی ارزش به یکدیگر می اندازند و آن هم برای همان موقع بود. الان اوضاع فرق کرده و گوگل فکر می کند که اولویت های اصلی تری جز صدا دارد. اهالی مانتین ویو پس از حذف جک هدفون دلیل خودشان را داشتند و به تک کرانچ علت آن را پس از مراسم رونمایی پیکسل ۲ گفتند:

دلیل اصلی [برای حذف جک هدفون] ایجاد مسیر طراحی مکانیکی برای آینده است. ما می خواهیم نمایشگر به لبه ها نزدیک و نزدیک تر شود. تیم ما گفت «اگر قرار است چنین تغییری را انجام دهیم، پس زودتر انجامش دهیم به جای آنکه دیرتر به سراغش برویم». سال گذشته شاید خیلی زود بود، حالا اما موبایل های بیشتری در بازار است.

در نگاه اول، این دیدگاه شبیه به عذری ضعیف است خصوصا وقتی به گلکسی اس ۸ سامسونگ و V30 ال جی نگاه می کنید. هر دو زیبا هستند و تقریبا بدون حاشیه نمایشگر ولی جک هدفون دارند. اما بازه زمانی را به فراتر از امسال و یا سال آینده ببرید. دنیایی را متصور شوید که در آن حتی اجزای بیشتری از تلفن ها یکپارچه و یا حتی حذف شده اند.

با کوچکتر شدن تلفن های همراه، نسبت فضای داخلی که جک هدفون درون آن ها اشغال می کند رو به افزایش است (تازه فقط جک به تنهایی نیست، باید همچنین آمپلیفایر صدا و مدار تبدیل دیجیتال به آنالوگ را هم در نظر گرفت). اگر فقط در مورد کوتاه مدت صحبت می کنیم، من قانع نشده ام که تصمیم اپل و گوگل برای باز شدن فضای بیشتر برای طراحی های یکپارچه تر درست بوده. اگرچه، در طولانی مدت، این شرکت ها احتمالا درست گفته باشند.

اگر گوگل واقعا صدای فوق العاده ای را حذف می کرد، مشابه صدای quad-DAC موجود روی LG G6 یا LG V30 من ناراحت تر می شدم. اگر گوگل یکی از دو تولید کننده تلفن همراه در دنیا بود، همانطور که اپل هست، ممکن بود حس کنم تغییری که می توانست در مدل های آینده بهتر توجیه کند را زودتر انجام داده.

اما حقیقت این است که ال جی حالا کیفیت صدای یکپارچه درجه یکی را روی تلفن های همراهش برای عاشقان موسیقی نظیر من ارائه می دهد و ماجراجویی پیکسل های گوگل حین قیاس با بازار وسیع تلفن های همراه در سطحی تجربی باقی می ماند. با گفتن این مسئله، نباید شروع کوچک گوگل به عنوان توسعه دهنده سخت افزار و فروش اندک تلفن های همراهش را دلیلی بر تاثیر پذیری ندانیم.

پس از مراسم رونمایی از پیکسل ۲، Libratone و AIAIAI، دو برند دانمارکی سازنده هدفون محصولاتی با شعار «ساخته شده برای گوگل» معرفی کردند که کابل و هدفون مناسبی برای پیکسل های جدید و کروم بوک دارند و از قابلیت اتصال سریع بهره می برند. Libratone و AIAIAI فقط دو شرکت از ۲۵ شرکتی هستند که گوگل با آن ها قرارداد امضا کرده تا لیبل مشهور «ساخته شده برای اپل» را تقلید کنند.

تفاوت میان تلاش کوچک مقیاس گوگل و آن هایی که پیشتر در دنیای موبایل رقابت می کردند مثل بلک بری و مایکروسافت، جهت حرکتشان است. دیگران پیشتر روی سیستم عامل و سخت افزارشان کنترل داشتند اما در موقعیتی نبودند که مثل گوگل، مالک محبوب ترین سیستم عامل دنیا، از آن بهره ببرند.

گوگل صراحتا اعلام کرده که تجارت سخت افزار برای آن ها دیگر یک سرگرمی نیست و آینده بخش سخت افزار قرار است تاثیرگذارتر و موثرتر باشد. شرکت های تولید کننده لوازم جانبی نیز همسو شده اند و زودتر همکاری با شرکتی که جای شک کردن ندارد را آغاز کرده اند.

پیش از پیکسل، گوگل با محصولات نکسوس بهترین دیوایس های اندرویدی را که می توانست تصور کند می ساخت. قرار بود این محصولات شرکای گوگل را در زمینه ساخت سخت افزار و تعامل بهتر با نرم افزار راهنمایی کند. رگه هایی از نکسوس هنوز هم در پیکسل های امروزی دیده می شود و آنچه که اعلام می کنند آن است که اندروید نیز به سمت و سوی راهی که iOS در پیش گرفته می رود و جک هدفون را رها می کند.

ویجیاتو

نظرات ۵۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato