آیا اپل عمداً سرعت عملکرد آیفون های قدیمی اش را کاهش می دهد؟

آیا اپل عمداً سرعت عملکرد آیفون های قدیمی اش را کاهش می دهد؟

شرکت معتبر «فیوچرمارک» (Futuremark) اخیراً مجموعه نتایجی را منتشر کرده تا به شایعات پیرامون سیاست های غیر منصفانه اپل در مورد آیفون ها پایان دهد.

اپل پیش از این متهم شده بود که با آپدیت های نرم افزاری، سرعت عملکرد آیفون های قدیمی اش را کاهش می دهد تا کاربران به تعویض آنها و خرید موبایل های جدید روی بیاورند. فیوچرمارک از سال ۲۰۱۶ اقدام به جمع آوری بیش از یکصد هزار نتیجه بنچمارک از ۷ دستگاه آیفون مختلف نموده و حالا نمودار مقایسه نتایج آنها را در سیستم عامل های iOS 9 و iOS 10 و iOS 11 منتشر ساخته.

قدیمی ترین آیفونی که می تواند iOS 11 را اجرا کند، آیفون ۵s است که در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و به چیپست ۶۴ بیتی A7 مجهز شده بود. نتایج تست گرافیکی این تلفن همراه با استفاده از اپلیکیشن ۳DMark نشان می دهد عملکرد GPU در طول این مدت هیچ تغییری نکرده است.

ارزیابی عملکرد پردازنده اصلی با استفاده از تست فیزیک ۳DMark هم داستان مشابهی را روایت می کند و کارایی تقریباً یکسان آیفون ۵s در سه نسخه متفاوت iOS را نشان می دهد.

نمودارهای عملکرد GPU و CPU برای چند دستگاه دیگر از جمله آیفون ۶، آیفون ۶s و آیفون ۷ هم از سوی کمپانی فیوچرمارک ارائه شده که در تصویر زیر می توانید آنها را مشاهده کنید:

در سه آیفون فوق، کارکرد کلی CPU اندکی کاهش یافته که فیوچرمارک آن را به تغییرات جزئی در شیوه عملکرد iOS نسبت می دهد و در اجرای وظایف روزمره به هیچ وجه احساس نمی شود.

اگرچه این نتایج به خوبی نشان می دهد که عملکرد CPU و GPU در حالت پایه تغییری نکرده، اما بنچمارک ها معیار خوبی برای کارآیی دستگاه در شرایط واقعی به شمار نمی روند و موارد دیگری هم در تجربه کاربری دخیل هستند.

به عنوان مثال، قابلیت های جدیدی که به سیستم عامل اضافه می شوند یا المان های جدیدی که در طراحی به کار می روند، منابع بیشتری را در اختیار گرفته و باعث کندتر شدن عملکرد آن خواهند شد. از طرفی، نسخه های جدید سیستم عامل معمولاً با API های پیشرفته تری عرضه می شوند که برای اپلیکیشن های حرفه ای طراحی شده و شاید با دستگاه های قدیمی سازگار نباشند.

ویجیاتو

نظرات ۲۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato