آیا عسل مصرفی ما حاوی حشره کش است؟

آیا عسل مصرفی ما حاوی حشره کش است؟

عسل از اهمیت بالایی در چرخه غذایی و دارویی انسان ها برخودار است اما تحقیقاتی که روی نمونه های مختلف عسل در سراسر دنیا صورت گرفته حاکی از وجود حشره کش های مضر در آنها است.

محققان با آزمایش ۲۰۰ نمونه عسل دریافته اند که بیش از ۷۵ درصد آن ها حاوی ترکیبات نئونیکوتینوئید هستند که می تواند باعث تغییر ژن های زنبور عسل و مرگ و میر آنها شود.

در این میان عسل های آمریکای شمالی با ۸۶ درصد بیشترین میزان آلودگی دارند و پس از آنها به ترتیب نمونه های آسیایی با ۸۰ و اروپایی با ۷۹ درصد در رده های دوم و سوم قرار می گیرند. عسل های آمریکایی جنوبی با ۵۷ درصد از کمترین میزان آلودگی به آفت کش ها برخودار بوده اند.

نمودار آلودگی عسل ها در مناطق مختلف (سفید: بدون آلودگی )

در ۴۸ درصد نمونه ها غلظت نئونیکوتینوئید به حدی زیاد بوده که خطرات جدی را برای این حشرات به همراه داشته است. برخی از این نمونه ها از جزایر و نواحی دورافتاده روستایی جمع آوری شده اند و مشاهده چنین آفت کش هایی در آنها بسیار نگران کننده است.زنبورهای عسل در بارور سازی گیاهان و درختان میوه نقش بسیار پررنگی دارند اما نابودی زیستگاه های حیات وحش و استفاده گسترده از آفت کش ها خطرات جدی را متوجه این حشرات ساخته است.

کارشناسان هشدار داده اند که عدم تصویب قوانین برای مقابله با این آفت کش ها و جلوگیری از تخریب محیط زیست می تواند باعث نابودی زنبورهای عسل شود که عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato