ده سال پیشرفت در یک نگاه؛ مقایسه خودروهای فرمول یک 2006 و 2017 [تماشا کنید]

ده سال پیشرفت در یک نگاه؛ مقایسه خودروهای فرمول یک 2006 و 2017 [تماشا کنید]

رقابت های اتومبیل رانی فرمول یک از آغاز پیدایش تاکنون تغییرات بسیار زیادی را به خود دیده است. این موضوع در سال های اخیر به دلیل رشد شتاب تکنولوژی، بیشتر به چشم آمده و خودروهای موجود بسیار پیشرفته تر از قبل شده اند.

برای مثال در یک دهه گذشته، موتورهای ۲.۴ لیتری V8 کنار گذاشته شده و اتومبیل حاضر در این رقابت ها نیروی خود را از یک موتور ۱.۶ لیتری توربو و یک سیستم هیبریدی دریافت می کنند.

با توجه به بهره گیری از آخرین دستاوردهای صنعت خودرو، رقابت های فرمول یک پیشرفته ترین مسابقات اتومبیل رانی برگزار شده بر روی کره خاکی به شمار می رود.

هفته پیش لوئیز همیلتون راننده انگلیسی تیم مرسدس توانست در دور تعیین خط، زمان ۱:۲۷.۳ را در پیست سوزوکای ژاپن ثبت کند. جالب اینکه حدود یک دهه قبل و در سال ۲۰۰۶ فلیپه ماسا راننده وقت تیم فراری رکورد ۱:۲۹.۶ را در این پیست معروف از خود بر جای گذاشته بود.

کانال رسمی رقابت های فرمول یک در یوتیوب ویدیویی بسیار جالب از عملکرد دو راننده در پیست مذکور منتشر کرده است.

در این ویدیوی مقایسه ای، نحوه طی مسیر پیست از دوربین نصب شده بر روی خودروهای همیلتون و ماسا نمایش داده می شود.

بررسی دقیق این ویدیو نشان می دهد که خودروی مرسدس همیلتون چسبندگی بسیار بهتری داشته و این راننده انگلیسی می تواند با سرعت و اطمینان بیشتری پیچ ها را پشت سر گذاشته بگذارد.

با تکیه بر همین مزیت بزرگ، بعد از چند پیچ اختلاف این دو راننده افزایش یافته و همیلتون جلوتر می افتد.

در نهایت وقتی که این راننده جوان انگلیسی از خط پایان عبور می کند، فلیپه ماسا به نزدیکی های ورودی پیت می رسد.

از این ویدیو می توان اینگونه نتیجه گرفت که علی رغم کاهش حجم موتور خودروهای فرمول یک، بهره گیری از سایر تکنولوژی ها سبب بهبود عملکرد کلی آنها شده است.

 

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato