دانشمندان از احتمال وجود موجودات زنده در مریخ خبر می دهند

دانشمندان از احتمال وجود موجودات زنده در مریخ خبر می دهند

به گفته محققین دانشگاه «لیدز» شبیه سازی شرایط زیستی مریخ نشان می دهد که وجود مقادیر فراوان نمک در زیر سطح یخ زده این سیاره از منجمد شدن آب جلوگیری کرده و احتمال وجود برخی ارگانیسم ها را افزایش می دهد.

میانگین دمای مریخ ۵۵- درجه است که در چنین شرایطی آب به صورت مایع وجود نخواهد داشت، با این حال در نمونه خاکی که کاوشگر «فونیکس» در سال ۲۰۰۹ از این سیاره جمع آوری کرده بود کلسیم و اکسیدان هایی از قبیل منیزیم پرکلرات وجود داشته که باعث افزایش نقطه انجماد آب می شود.این تیم تحقیقاتی با مطالعه ساختار آب در محلول منیزیم پرکلرات دریافتند که نمک با وارد کردن فشار بسیار زیاد به آب خالص مانع از یخ زدن آن می شود، بنابرین وجود شورابه های پرکلرات می تواند دلیلی بر وجود کانال های آب زیرزمینی باشد.

دکتر «لورنا دوگان» از کالج فیزیک و نجوم این دانشگاه می گوید:

اگر ساختار آب در مریخ به خاطر فشار زیاد منجمد نشده باشد ممکن است در آنها ارگانیسم هایی از قبیل پیزوفیل ها یا باکتری ساکن در یخچال های قطبی وجود داشته باشد.

گفتنی است پیش از این دانشمندان در عمیق ترین نقاط اقیانوس ها و درون یخچال های قطبی کره زمین موفق به کشف باکتری هایی شده اند که خود را با فشار بسیار زیاد انطباق داده اند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato